Lubuskie Wawrzyny

Lubuskie Wawrzyny
Zofia Mąkosa, Marek Lobo Wojciechowski, Jacek Kotuła i Cezary Galek to laureaci Wawrzynów w kategorii proza, poezja, nauka i dziennikarstwo. Uroczysta gala odbyła się w zeszły czwartek. Uhonorowano twórców, których publikacje ukazały się w zeszłym roku. Tak jak i w latach poprzednich, kapituły wybierały swoich faworytów spośród trzech kategorii: literatury (prozy i poezji), nauki oraz dziennikarstwa. W tym roku na konkurs wpłynęło łącznie 85 zgłoszeń, z czego 42 pozycje to zgłoszenia do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego (17 proza, 25 poezja), 25 do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego (13 naukowy, 12 popularnonaukowy) oraz 18 zgłoszeń do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego (72 materiały dziennikarskie). W kategorii Wawrzyn Naukowy zwyciężył… stomatolog, dr n. med. Jacek Kotuła, za książkę „W służbie św. Apolonii”. Przedstawia ona rozwój lecznictwa stomatologicznego w Zielonej Górze w czasach PRL-u. - Jest to kierunek moich badań naukowych, na bazie których również pisałem doktorat. Jestem lekarzem stomatologiem, w związku z czym cała historia medycyny, cała historia stomatologii, którą opisałem w książce, jest bliska mojemu sercu. Bliska mojemu sercu jest również pomoc pacjentowi choremu, który potrzebuje pomocy stomatologicznej. A także zgłębianie wiedzy, w jaki sposób w dawnych czasach lekarze pomagali, nie mając takich środków jak my dzisiaj – mówił w Radio Index J. Kotuła. Najważniejsze nagrody: Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii proza: Zofia Mąkosa, „Wendyjska winnica – Winne miasto”, Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii poezja: Marek Lobo Wojciechowski, „Dzień kreta”, Dyplom oraz nagroda rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za debiut literacki (Srebrne Sokole Pióro): Hanna Chmielewska, „W poszukiwaniu łaski”, Lubuski Wawrzyn Naukowy: Jacek Kotuła, „W służbie św. Apolonii. Rozwój lecznictwa stomatologicznego w Zielonej Górze w latach 1945-1989”, Dyplom oraz pióro za najlepszą książkę popularnonaukową 2019, nagroda rektora UAM w Poznaniu: Grzegorz Biszczanik, „Nieznane twarze Zielonej Góry”, Dyplom dla wyróżniającego się młodego dziennikarza oraz statuetka – nagroda „Gazety Lubuskiej”: Mateusz Pojnar, „Tygodnik Krąg”. (red)
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.