Marszałek blokowała budowę Europejskiego Centrum Elektromobilności! Skandal i sabotaż, czy niedomówienie? Publikujemy dokumenty!

Marszałek blokowała budowę Europejskiego Centrum Elektromobilności! Skandal i sabotaż, czy niedomówienie? Publikujemy dokumenty! fot. wzg
- To albo niedomówienie albo kłoda rzucona nam pod nogi – komentuje Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta miasta. Chodzi o negatywną decyzję marszałek Elżbiety Anny Polak ws. utworzenia w Zielonej Górze nowej strefy rozwojowej, w której docelowo ma powstać Europejskie Centrum Elektromobilności. Władze miasta już w 2008 roku wskazywały, że na gruntach przy S3 w okolicy os. Pomorskiego planują utworzyć taką strefę. - Niezależnie od poglądów politycznych, ten projekt daje szansę, że nasze dzieci i nasze wnuki będą miały lepszą przyszłość – mówił Lesicki. – Negatywna decyzja marszałek Elżbiety Anny Polak to skandal i sabotaż – komentują zielonogórzanie.

 

- Czy to prawda, że marszałek Elżbieta Anna Polak wydała negatywną opinię, co do budowy strefy ekonomicznej przy S3? Jeśli tak, czy pokaże pan stosowny dokument? To sabotaż i skandal – napisał słuchacz do redakcji Radia Index. Pytanie odczytano na antenie podczas audycji „Prezydent na 96fm”.  Do temu odniósł się obecny w studiu zastępca prezydenta miasta, Dariusz Lesicki.

 

- To albo niedomówienie, albo kłoda rzucona nam pod nogi – komentował Lesicki.

 

Poniżej publikujemy negatywną opinię marszałek Elżbiety Anny Polak ws. przygotowania terenu pod utworzenie nowej strefy rozwojowej w Zielonej Górze, w której miasto planuje zrealizować ambitny projekt, czyli budowę Europejskiego Centrum Elektromobilności.

 

 

- To centrum może być kołem zamachowym rozwoju miasta – podkreśla Lesicki, który jest zdziwiony postawą lubuskiej marszałek i decyzją, która w jego opinii blokuje gospodarczy rozwój miasta.

 

W dokumencie przesłanym do urzędu miasta lubuska marszałek uzasadniała, że nie zgadza się na wycięcie drzew przy trasie S3, ponieważ pełnią one funkcję rekreacyjną i ochronną. Tymczasem, jak tłumaczył Dariusz Lesicki na tym terenie Lasy Państwowe prowadzą regularną gospodarkę leśną i wycięły 10 ha lasu, a w planach jest kolejna duża wycinka. Mówi się nawet o 40 ha.

 

– Tam z ziemi wystają pieńki, jestem ciekawy jaką to spełnia funkcję ochronną. Rekreacyjnie możemy sobie po tych pieńkach poskakać – uciął zastępca prezydenta miasta.

 

Byliśmy w miejscu, w którym władze miasta planują utworzenie Europejskiego Centrum Elektromobilności, rzeczywiście drzewa zostały tam wycięte. Tym bardziej dziwi uzasadnienie, na które w swojej opinii powołuje się lubuska marszałek.

 

 

Dariusz Lesicki przypomniał, że miasto od siedmiu lat pracuje nad uruchomieniem nowej strefy rozwojowej w Zielonej Górze i dokładało starań, aby przygotować trasę S3 pod potrzeby większych inwestorów.

 

- Niezależnie od poglądów politycznych, ten projekt daje szansę, że nasze dzieci i nasze wnuki będą miały lepszą przyszłość, bo będą miały stabilną pracę w nowoczesnych firmach – tłumaczy Lesicki. - Europejskie Centrum Elektromobilności w ostatniej chwili nabrało bardzo dużego wsparcia. Premier Morawiecki mówił, że to jest szansa dla Polski. Zielona Góra spełnia wszystkie warunki i jest miastem związanym z elektromobilnością, przecież nasza komunikacja miejska jest elektryczna, mamy też firmy związane z tą branżą. To nasza szansa – dodał.

 

- Negatywna decyzja marszałek Elżbiety Anny Polak pokazuje też brak konsekwencji w działaniu, ponieważ urząd marszałkowski współfinansuje już inkubator elektromobilności. To działania, w które zaangażowane jest także miasto oraz Polska Izba Rozwoju Elektromobilności – mówił Lesicki.

 

Po negatywnej decyzji marszałek Elżbiety Anny Polak, prezydent miasta spotkał się z wiceministrem Klimatu i Środowiska Edwardem Siarką.

 

- Wówczas usłyszeliśmy, że pierwotna, negatywna decyzja lubuskiej marszałek przesądziła o losie tej inwestycji. Ministerstwo dawało nam zaledwie 1 proc. szans na uzyskanie pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia tej sprawy. Mimo to nie złożyliśmy broni – wspomina Lesicki.

 

Po sugestiach ministerstwa prezydent Zielonej Góry zwrócił się do urzędu marszałkowskiego z wnioskiem o korektę decyzji. Na ten dokument pozytywnie odpowiedział wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn (PSL)

 

 

wzg/ri
październik 06, 2022

75-lat Biblioteki "NORWIDA" - Prezydent uhonorował bibliotekarzy [ZDJĘCIA / VIDEO]

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana…
październik 06, 2022

Zderzenie osobówki z motocyklistą - Kto nie ustąpił pierwszeństwa? [FILM]

W środę (5 października) w Zielonej Górze doszło do dwóch…
październik 06, 2022

R. Górski: Zainteresowanie szczepieniami na COVID-19 jest spore

Jak wygląda zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 w Zielonej Górze? To…
październik 06, 2022

Zbieraj kasztany i pomóż dzielnemu Olafowi

Olaf urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową otwartą, wodogłowiem oraz niedowładem…
październik 05, 2022

Bociany z UZ doleciały już do Czadu oraz Sudanu. Mają GPS

W sierpniu młode bociany z naszego regionu wyruszyły w kierunku…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.