Marzy mi się zielonogórskie wino mikołajkowe

Bartłomiej Gruszka Prezes Fundacji Tłocznia. Organizator winiarskich spacerów po mieście, Dni Otwartych Piwnic, archeolog i miłośnik dawnej Zielonej Góry. Bartłomiej Gruszka Prezes Fundacji Tłocznia. Organizator winiarskich spacerów po mieście, Dni Otwartych Piwnic, archeolog i miłośnik dawnej Zielonej Góry. Fot. Władysław Czulak/Fundacja Tłocznia
- Może uda się wprowadzić taki produkt w przyszłym roku, podczas kolejnej edycji naszej imprezy - mówi Bartłomiej Gruszka, prezes Fundacji Tłocznia. W weekend w trzech piwnicach winiarskich swoje wyroby prezentowało 21 winnic.

 

 

- Dobrze się ma trzecia noga?

Bartłomiej Gruszka: - Trzecia noga? Rozumiem, że chodzi o zakończone właśnie Święto Młodego Wina. To początek. Pierwsza taka impreza zorganizowana zimą. Mamy dwie w ciepłych miesiącach - w czerwcu Dni Otwartych Piwnic i we wrześniu Winobranie. Potrzebna jest kolejna impreza zimą. Ta trzecia noga dopiero startuje.

 

- W trzech piwnicach.

- Podczas Dni Otwartych Piwnic do Zielonej Góry ściąga wielu turystów. Piwnice powoli stają się marką i ciekawostką znaną w całej Polsce. Widzimy to po zasięgach naszych wpisów internetowych. Oferujemy coś oryginalnego. Latem organizujemy imprezy w blisko 20 piwnicach, często o bardzo surowym wnętrzu. Wtedy panujący w nich chłód podoba się zwiedzającym. Zimą już nie. Dlatego wybraliśmy trzy duże piwnice oddalone od siebie o kilkaset metrów: Ernsta Mühle przy parku Sowińskiego, Dom Stanów Ziemskich przy Sikorskiego i Srebrną Górę przy pl. Słowiańskim. Wszystkie miały ogrzewanie. Goście i winiarze w nich nie marzli. Mogli swobodnie porozmawiać, skosztować wina, kupić. Winiarze byli zadowoleni. Powtarzali, że powinno być to wydarzenie cykliczne, na stałe wpisane do kalendarza. Myślę, że frekwencja była dobra jak na pierwszą imprezę.

 

- Powinna być cykliczna?

- Uważam, że tak. Mam nadzieję, że podobnego zdania będą władze miasta, które sfinansowały przedsięwzięcie. Powinniśmy organizować więcej cyklicznych, winiarskich imprez. To nas odróżnia od innych miast i przyciąga ludzi z zewnątrz. Zakładam, że w grudniu przyszłego roku dołożymy kolejne piwnice np. Salę Szeptów, jeżeli uda się ją do tego czasu przystosować do ogrzewania.

 

- Postawiliście na szlachetna wina. Kiedy rozmawialiśmy kilka miesięcy przed imprezą nie chcieliście, by w grudniu oferować grzańca. Tymczasem w piwnicach widziałem sprzęt do grzania wina i niektórzy winiarze je oferowali. Sprawdziło się?

- Myślimy nad tym. Przyznaję, miałem opory do takiego wina. Oferowane na wielu jarmarkach grzane wino kojarzy się raczej z napojem o dyskusyjnej jakości. Tymczasem podczas zielonogórskiego Święta Młodego Wina nasi winiarze przygotowali grzańca na bazie własnego wina. To dobry, miejscowy wyrób. Odpowiedniej jakości, specjalnie zrobiony w tym celu. To zmienia sytuację.

 

- Czyli za rok spotkamy się na Święcie Grzanego Wina?

- Tego nie wiem. Jest to jakiś kierunek. Chcielibyśmy bardziej kojarzyć się ze świętami, prezentami, wyrobami lokalnych producentów. Z jakąś formą piwnicznego jarmarku bożonarodzeniowego. Również z grzańcem. Marzy mi się zielonogórskie wino mikołajkowe. Może uda się wprowadzić taki produkt w przyszłym roku, podczas kolejnej edycji naszej imprezy.

 

- To może zaraz zastrzeżmy nazwę: Zielonogórskie Wino Mikołajkowe…

- To zastrzegamy! Może też być serwowane podczas jarmarku wokół ratusza, czy podczas imprez organizowanych przez miasto w zimowych warunkach.

 

- Nie miałem okazji spróbować miejscowego grzańca, bo pracowałem i prowadziłem samochód. Gościnnie co roku jestem na jarmarku we Wrocławiu. Tam wraz z gorącym napojem zawszę kupuję kubeczki w kształcie butów Mikołaja…

- To świetna pamiątka. My myślimy o czymś innym. W czerwcu podczas Dni Otwartych Piwnic goście otrzymywali zielone zawieszki na kieliszki z logo jubileuszu miasta. Za rok chcemy wykorzystać ten pomysł, tylko zawieszki będą miały kształt czapki Mikołaja. Oczywiście do góry nogami, żeby nic z niej nie wyleciało.

 

- Dziękuję. I do zobaczenia przy Zielonogórskim Winie Mikołajkowym.

 

Tomasz Czyżniewski-łz

 

 

luty 29, 2024

Zaprosili psiaki na plakaty wyborcze. „Może znajdą nowy dom”

- Pewnie wielu z Was ma dosyć gęb polityków na…
luty 29, 2024

Z. Binek: W Chynowie wspólnie wybieramy cel! Jesteśmy zgrani!

- W Chynowie mamy długookresową strategię budowy dróg – mówi…
luty 29, 2024

Światowy Zlot Śmigłowców w Zielonej Górze! Ma się pojawić ponad 100 maszyn!

Zobaczymy je na niebie i z całkiem bliska, bo wszystkie…
luty 29, 2024

Zielonogórskie Wodociągi piąte w kraju!

Piąte miejsce zajęły Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja w Ogólnopolskim Rankingu…
luty 28, 2024

Chwila nieuwagi i trzy rozbite samochody

Trzy uszkodzone pojazdy i jedna osoba zabrana na badania do…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Zobacz jak było na konwencji! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Dzisiaj w Palmiarni prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną, piątą kadencję.…

Intermarche wraca do Zielonej Góry

7 marca przy Szosie Kisielińskiej ponownie zostanie otwarty market pod szyldem Intermarche. Będzie to pierwszy…

Maluchu, czas do żłobka!

Startuje nabór do miejskich żłobków na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w najbliższych…

W środę spotkajmy się w Leśnej Osadzie - Finał akcji Eko Choinka! [PROGRAM]

Na starówce, w ramach VII edycji poświątecznej akcji Ekochoinka, odbędzie się kolejne działanie proekologiczne. Leśna…

Pierwsze oznaki wiosny w Parku Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

Poczuliśmy w powietrzu wiosnę i przyroda również. Swoją gotowość oznajmiły rośliny w parku Tysiąclecia. Pączki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.