Mechanika lotnicza - nowy kierunek na Uniwersytecie Zielonogórskim

Mechanika lotnicza - nowy kierunek na Uniwersytecie Zielonogórskim Fot. Daria Legieta - Materiały Uniwersytetu Zielonogórskiego
Instytut Inżynierii Mechanicznej na Wydziale Mechanicznym UZ ma nową propozycję specjalności na studiach I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn. Jest nią mechanika lotnicza. Studenci mogą ją wybrać w połowie drugiego roku studiów inżynierskich. Specjalność będzie prowadzona dzięki współpracy Wydziału Mechanicznego UZ z Aeroklubem Ziemi Lubuskiej.

 

Dziekan Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego, dr hab. inż. Władysław Papacz, prof. UZ, podziękował studentom za ich zaangażowanie w promocję Wydziału w roku akademickim 2020/2021. Formą podziękowania były loty szybowcem z instruktorem, ufundowane przez dyrekcję Aeroklubu. Być może takie wyróżnienie nakłoni studentów do wybrania specjalności – mechanika lotnicza.

Na kierunku mechanika i budowa maszyn prowadzone są następujące specjalności:

*automatyzacja i utrzymanie ruchu;

*eksploatacja maszyn;

*konstrukcja i eksploatacja pojazdów

* konstrukcyjno-menedżerska

* maszyny i urządzenia wiertnicze

* mechanika lotnicza

* mechatronika

*technologia maszyn

Studenci, którzy wybiorą tę specjalność będą poznawać tajniki budowy samolotów oraz zasady ich funkcjonowania. Nabyte umiejętności pozwolą na samodzielne korzystanie z zasobów wiedzy inżynierskiej odpowiadającej obecnym potrzebom nowoczesnego przemysłu lotniczego.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn prowadzone są w Instytucie Inżynierii Mechanicznej na pierwszym (tytuł inżyniera) i drugim stopniu (tytuł magistra inżyniera).

Jarosław Gniazdowski – zastępca dyrektora Aeroklubu Ziemi Lubuskiej powiedział: - Już od dłuższego czasu współpracujemy z Uniwersytetem Zielonogórskim. Ostatnio pracujemy nad utworzeniem kierunku szkolenia mechaników lotniczych i nad kierunkiem szkolenia lotniczego, ponieważ myślimy również o pilotażu. Zarówno mechanicy lotniczy, jak i piloci nie mogą narzekać na zarobki czy brak zajęcia. Nawet pandemia pokazała, że niezależnie od tego czy loty odbywają się czy też nie, to samoloty wymagają obsługi technicznej. Zapotrzebowanie na mechaników lotniczych jest bardzo duże. W naszym Aeroklubie również. Nasi mechanicy są już nie pierwszej młodości i bliżej im do emerytury niż do budowania kariery zawodowej. Potrzebujemy młodych osób.

Studenci, którzy na własnej skórze doświadczyli jakie emocje wywołuje lot szybowcem, nie kryli zadowolenia: - Miałem okazję wykorzystać voucher na lot szybowcem, który otrzymałem za aktywność studencką od władz Wydziału Mechanicznego. Do tej pory odbyłem już kilka lotów nad Wielkopolską, jednak nigdy nie miałem okazji, by z lotu ptaka przyjrzeć się Zielonej Górze. Idealnie trafiłem z pogodą. Dzięki dobrym prądom wznoszącym i krążeniu w kominach termicznych lot trwał ponad pół godziny. Przy standardowej pogodzie i starcie za wyciągarką szybuje się ok. 7-10 minut. Gorąco polecam widok Zielonej Góry skąpanej w zieleni otaczających ją lasów! Od zawsze jestem związany z awiacją, przede wszystkim przez modelarstwo. Uważam, że nowo otwarta na WM specjalność mechanika lotnicza jest doskonałym wyborem dla ludzi o podobnych zainteresowaniach. Dodatkowym atutem jest tutaj współpraca Wydziału z doświadczonymi i kompetentnymi kadrami AZL, o czym miałem okazję sam się przekonać podczas przygotowań do lotu. Wśród nas jest wiele osób, które interesują się lotnictwem, a na co dzień zajmują się „przyziemną” mechaniką różnych urządzeń i pojazdów. Myślę, że ta specjalność jest właśnie dla nich i daje im niepowtarzalną szansę na spełnienie marzeń i zyskanie nowych, niezwykle przydatnych w dzisiejszych czasach umiejętności – stwierdził Stanisław Kozłowski, student i przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej.

 

Uniwersytet Zielonogórski
październik 15, 2021

Tu możesz znaleźć skarby

Szperowisko to działająca od kilku miesięcy inicjatywa Zakładu Gospodarki Komunalnej.…
październik 15, 2021

Kiedy zielonogórzanie biorą najchętniej ślub?

Wciąż trwa sezon ślubny, który w tym roku wydłużył się…
październik 15, 2021

Wiemy co radni zaplanowali na Kaczym Dole! W sobotę konsultacje z mieszkańcami! [WIZUALIZACJE/PLANY]

Betonowa pustynia pomiędzy skateparkiem a placem zabaw na osiedlu Słonecznym…
październik 15, 2021

Tak wygląda zielonogórski prototyp roweru „HANDBIKE” dla osób niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

W piątek (15.10) w siedzibie Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył…
październik 15, 2021

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej powiesił domki dla wiewiórek

W czwartek (14 października), pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej rozwiesili w…

Tusk i Sługocki [FELIETON]

Polityczna Polska żyła w minionych dniach protestami przeciwko wyrokowi Trybunału magister Przyłębskiej, odrzucającemu świętą zasadę…

Rowerowa Masa Krytyczna - najwięksi twardziele rowerowi jechali w deszczu [ZDJĘCIA]

W piątek (15 października) ulicami Zielonej Góry przejechała rowerowa Nocna Masa Krytyczna. – W tym…

Obwodnica Zachodnia - Konsultacje społeczne ruszą już niebawem!

Czas na wybranie najlepszego wariantu dla obwodnicy zachodniej. Jak powiedział w „Rozmowie na 96 FM”…

Mejza zostanie wiceministrem sportu

To już pewne Łukasz Mejza zostanie wiceministrem sportu. Informację potwierdził wczoraj wicepremier i prezes PiS…

Dzisiaj ujęcie z karuzelą - Myślicie, że była tu na stałe?

To miejsce prezentowałem już kilka razy, głównie pokazując huśtawki, zjeżdżalnie i zabawy sportowe. Dzisiaj inne…

Zielona Góra i gruzińskie Batumi zacieśniają współpracę

Delegacja urzędu miasta gości w gruzińskim Batumi. We wtorek (12 października) prezydent Janusz Kubicki podpisał…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.