Miasto nie godzi się na wysokie podwyżki za ciepło. Będzie protest?

Miasto nie godzi się na wysokie podwyżki za ciepło. Będzie protest? fot. wzg / łz
- Wiem, że prezydent stawia sprawę na ostrzu noża, bierze nawet pod uwagę to, że przestanie płacić w jednostkach miejskich za ciepło z elektrociepłowni – powiedział na antenie Radia Zielona Góra Filip Gryko, szef klubu Zielona Razem. Władze miasta nie godzą się na drastyczne podwyżki cen ciepła. - Bierzemy pod uwagę protesty i zwołanie sesji nadzwyczajnej. Wykonamy wszystkie możliwe polityczne ruchy, żeby zwalczyć wysoką podwyżkę. Niech spróbują odłączyć szkoły i inne placówki wtedy wystąpimy do ministra edukacji, żeby nas dofinansował, żeby zwiększył subwencję – powiedział Gryko.

 

Zaledwie w październiku ub.r. za spółką PGE Energia Ciepła S.A. informowaliśmy czytelników o 10-procentowym wzroście cen za ciepło systemowe, niewielkim w porównaniu z innymi miastami, który w Zielonej Górze miał obowiązywać do 30 września br. Takie podwyżki mieliśmy zawdzięczać dużemu gronu zielonogórskich odbiorców ciepła sieciowego, niskim kosztom jego wytwarzania i dystrybucji oraz pochodzeniu paliwa gazowego ze złóż lokalnych… Wszyscy poczuliśmy ulgę. Trwała krótko. Z nowym rokiem pojawiła się informacja, że za ciepło zapłacimy o 60 proc. więcej. - Zmiana taryfy dla ciepła EC ZG jest efektem ogłoszenia rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 25 listopada zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło - wyjaśnia rodzime przedsiębiorstwo ciepłownicze. Nową taryfę, jak informuje, 29 grudnia zatwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Ta informacja wywołała ogromne zamieszanie. Miasto wystąpiło z apelem do parlamentarzystów, aby w Warszawie zgłosili problemy samorządów. W ślad za apelem  Minister Środowiska zapowiedziała zmiany prawne, które pozwolą przedsiębiorstwom wytwarzającym ciepło na podniesienie całkowitej ceny z września 2022 r. maksymalnie o 40 proc. Nowe wyższe rachunki zaskoczyły mieszkańców, ale opłata za ciepło jest też dużym obciążeniem dla samorządu. Miasto płaci za ciepło w szkołach, przedszkolach, domach pomocy oraz innych budynkach użyteczności publicznej. - Dlatego tak wysokie ceny nie są do zaakceptowania - mówi Filip Gryko, szef klubu radnych Zielona Razem.

 

- Wiem, że prezydent stawia sprawę na ostrzu noża, bierze nawet pod uwagę to, że przestanie płacić w jednostkach miejskich za ciepło z elektrociepłowni – mówił Gryko. - Prezydent będzie negocjował do końca ponieważ uważa, że jest to krzywdzenie miasta, a przede wszystkim zielonogórzan, bo podniesienie cen o 40 proc. nie jest fair. Nie taka była umowa – mówiono o 10 proc. – przypomniał Gryko.

 

Radny Filip Gryko tłumaczył na antenie Radia Zielona Góra, że magistrat zrobi wszystko, aby wysokie ceny za ciepło nie obciążyły domowych budżetów zielonogórzan.

 

- Sprawdzamy ustawę. Jest taki pomysł, aby ustawa ograniczała maksymalny wzrost cen do 40 proc. My chcemy, żeby to było mniej w Zielonej Górze – mówił Gryko. Pan prezydent nie zgadza się na takie ceny w Zielonej Górze, my też się nie zgadzamy, bierzemy pod uwagę protesty i zwołanie sesji nadzwyczajnej. Wykonamy wszystkie możliwe polityczne ruchy ,żeby zwalczyć wysoką podwyżkę – mówił radny.

 

- Niech spróbują odłączyć szkoły i inne placówki wtedy wystąpimy do ministra edukacji, żeby nas dofinansował, żeby zwiększył subwencję. Jeżeli rządowa strona sięga po pieniądze mieszkańców poprzez podwyżki w elektrociepłowni, to my wystąpimy o większą subwencję, bo inaczej zakręcimy ciepło w szkołach i przejdziemy na naukę zdalną. Będziemy walczyli, żeby każdy z mieszkańców i nasze jednostki miały tańsze ciepło – dodał Gryko.

 

 

(łc) wzg / rzg

 

 

luty 03, 2023

W niedzielę spacer z Nietkowic do Będowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (5.02) na kolejną wycieczkę…
luty 03, 2023

Zaczarowane bąbelki

18 lutego, o godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Teatr…
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.