Miasto podpisało umowę z Niemcami

Miasto podpisało umowę z Niemcami
Dzisiaj (10.03) w sali ślubów zielonogórskiego Ratusza, miasto Zielona Góra podpisało umowę o współpracy z niemiecką gmina Neuhausen/Spree. Umowę parafowali prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i Dieter Perko, burmistrz Gminy Neuhausen/Spree.  – Gmina Neuhausen-Spree współpracuje z byłą gminą Zielona Góra od 2007 r. To odnowienie umowy o współpracy zawartej kilkanaście lat temu – mówił Janusz Kubicki. - Łącząc miasto z gminą obiecaliśmy, że utrzymamy relacje partnerskie z tymi gminami, z którymi współpracowała gmina Zielona Góra – zaznaczył. - Ta umowa dotyczy wymiany kulturalnej, sportowej. Nasze delegacje uczestniczą w imprezach organizowanych w Niemczech, przedstawiciele gminy Neuhassen przyjeżdżają na Winobranie i Święto Dzielnicy Nowe Miasto. Cieszę się, że doszło dzisiaj do podpisania tej umowy. [caption id="attachment_15647" align="alignnone" width="2048"] fot. Piotr Jędzura ŁZ[/caption] Burmistrz Neuhausen/Spree Dieter Perko dziękował prezydentowi Zielonej Góry. – Cieszę się, że nasza stosunkowo mała gmina o charakterze wiejskim może kontynuować współpracę z miastem Zielona Góra i dzielnicami dawnej gminy. Przywieźliśmy kilka folderów o naszej gminie, są one także w języku polskim. Nasza współpraca jest owocna, dlatego chcielibyśmy ją upamiętnić pamiątkową tabliczką, którą przekazuje na ręce pana prezydenta. Cieszę się, że nasza młodzież będzie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Nasi seniorzy też skorzystają na współpracy. Od 20 lat odbywa się wspólny polsko-niemiecki obóz sportowy. Nasza straż pożarna w zeszłym roku wystąpiła w korowodzie winobraniowym, wzbudzając podziw i zaciekawienie. Delegacje polskie biorą udział w festynach wodnych i świętach seniorów niemieckiej gminy. Gmina Neuhausen-Spree w 2007 r. podpisała pierwsze porozumienie o partnerstwie z ówczesną Gminą Zielona Góra. Obecnie niemiecka gmina, która liczy 15 wsi, współpracuje też z Gminą Żary. Gmina położona jest w północno-wschodniej Brandenburgii. Ma powierzchnię 133,4 km i 4941 mieszkańców (stan na koniec 2018 r.)  
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.