Miasto poszukuje nauczycieli

Uczniowie mają wakacje i nie myślą o szkole. Tymczasem w mieście brakuje około 30 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Uczniowie mają wakacje i nie myślą o szkole. Tymczasem w mieście brakuje około 30 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Fot. Bartosz Mirosławski
W zielonogórskich szkołach i przedszkolach na nauczycieli czekają 62 wakaty. – Więcej aniżeli rok temu – mówi Jarosław Skorulski, szef miejskiej oświaty.

 

Przed administracją oświatową zaledwie kilka tygodni, by nowymi nauczycielami zastąpić tych, którzy odeszli. Zadanie wydaje się niełatwe w obliczu obecnych problemów w edukacji. - Coraz mniej młodych ludzi wybiera kierunki i specjalizacje pedagogiczne. Jako bankowcy albo archiwiści zarobią więcej niż matematycy czy historycy w szkołach – podaje przykłady Jarosław Skorulski, naczelnik miejskiego Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych.

Przyjezdni mile widziani

Lista obecnych wakatów w zielonogórskich szkołach i przedszkolach widnieje na stronie Kuratorium Oświaty.

- Opublikowaliśmy ją również na stronie miasta, by dodatkowo zachęcić młodych ludzi po studiach do podjęcia pracy w naszych placówkach oświatowych. Szukamy ludzi z pasją – mówi J. Skorulski. I tytułem wyjaśnienia dodaje: - Choć zarobki w zawodzie nauczycielskim nie są atrakcyjne, uważamy że w naszych zielonogórskich szkołach są akurat dobre. Mamy więc nadzieję, że ze względu na lepsze warunki pracy, jak co roku - bo to już się dzieje - trafią do nas również osoby, które zawód nauczyciela wykonują poza Zieloną Górą. Odległość z Sulechowa, Nowej Soli, Czerwieńska i mniejszych okolicznych miejscowości nie jest przeszkodą, to tylko dwadzieścia albo kilkanaście minut jazdy.

W zielonogórskich placówkach oświatowych na 62 wakaty około połowa stanowi pełne etaty. To tak, jakby nagle w jednej dużej szkole całkowicie zabrakło grona pedagogicznego. W przeliczeniu na wszystkie zielonogórskie przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, w których łącznie pracuje blisko 3 tys. nauczycieli, sytuacja nie wydaje się już tak dramatyczna. Gdyby jeszcze braki kadrowe odnotowywane na koniec roku szkolnego nie były coraz większe... Najbardziej doskwierają wśród nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej – brakuje ich około 30. I to właśnie w tej grupie najliczniej dotyczą pełnych etatów. - Jak się zostaje wychowawcą w pierwszej klasie, to na pełnym etacie jest się nim do trzeciej klasy. Dziecko ma swoją panią od wszystkiego – tłumaczy szef miejskiej oświaty.

Ścisłowcy do tablicy

Wśród nauczycieli najwięcej brakuje też matematyków, fizyków, chemików, biologów. Zielonogórska szkoła - rekordzista przyjmie do pracy aż sześciu nowych pedagogów, na same etaty cząstkowe.

W tej chwili na rocznym urlopie na podratowanie zdrowia jest też 72 nauczycieli. – Mają do tego prawo. Ale to również powoduje komplikacje w ułożeniu planu zajęć i zapewnieniu realizacji podstawy programowej. Sytuację ratują nauczyciele biorący nadgodziny, bo trudno znaleźć nową osobę do pracy tylko na rok - mówi J. Skorulski i puentuje: – Sytuacja jest taka, że mimo osiągnięcia wieku emerytalnego prosimy dziś nauczycieli, by zostawali w pracy. Ale jeżeli na poziomie ministerialnym nie nastąpi jakaś znacząca regulacja w płacach nauczycielskich, to za kilka lat oświatę czeka katastrofa.

 

el - ŁZ
wrzesień 29, 2022

"Ekolog" i UZ z podpisanym porozumieniem - zagwarantuje to dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów

Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab.…
wrzesień 29, 2022

Wrzucił do sieci filmik, że odbierze sobie życie - zielonogórscy policjanci odnaleźli go w parku

We wtorek (27 września) w godzinach wieczornych, dyżurny Komendy Miejskiej…
wrzesień 29, 2022

Zielonogórskie przedszkolaki zarapowały o 800-leciu miasta! [VIDEO]

Każdy świętuje jubileusz jak podpowiada mu serce. Przedszkolaki z MP…
wrzesień 29, 2022

Najpierw sąsiad, potem strażacy reanimowali kobietę - Nie było wolnej karetki!

Do dramatycznych scen doszło w środę, 28 września, Zatoniu, dzielnicy…
wrzesień 28, 2022

W Zielonej Górze odbyły się Polsko-ukraińskie warsztaty latania dronami [VIDEO]

Ponad 40 studentów naszej uczelni oraz uczniów “Elektryka” z Nowej…

Filip Czeszyk: PiS niszczy przyszłość naszych dzieci

- To jest świadoma polityka PiSu. Niszczenie systemu i bardzo niskie opłacanie nauczycieli będzie prowadziło…

ABBA znowu przy grillu! Tym razem dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Zielonogórska ABBA, czyli Andrzej Bocheński i Brachmański Andrzej ponownie wcielili się w rolę kucharzy. Tym…

W wojsku zarobisz nawet 4560 zł! Nabór cały czas trwa, ilość chętnych rośnie

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW), stała się bardzo atrakcyjną propozycją na rynku pracy w Polsce.…

Lubuska Gala Budownictwa – nagrodzono najpiękniejsze budynki i najlepszych inwestorów [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (28.09) w Palmiarni odbyła się 28. Gala Budownictwa tradycyjnie zorganizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa.…

Grzegorz Hryniewicz: Zarobki nauczycieli są żałosne! Jest apel do premiera [PUBLIKUJEMY DOKUMENT]

- Czas na podwyżki dla nauczycieli! Inaczej Polska stanie się krajem ludzi słabo wykształconych –…

Projektowanie w stylu eko - 550 milionów opakowań rocznie! [ZDJĘCIA]

Piotr Wasilewski śmieje się, że chorobę zawodową ma w stadium zaawansowanym. Z drogerii nie wychodzi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.