Milion złotych dla stowarzyszeń na obchody!

Największym przedsięwzięciem wspartym w ubiegłorocznym konkursie były Dni Otwartych Piwnic Winiarskich (16-19 czerwca 2022 r.) organizowane przez Fundację Tłocznia Największym przedsięwzięciem wspartym w ubiegłorocznym konkursie były Dni Otwartych Piwnic Winiarskich (16-19 czerwca 2022 r.) organizowane przez Fundację Tłocznia fot. Igor Skrzyczewski
- Tak, będzie konkurs dla organizacji pozarządowych na organizację przedsięwzięć związanych z jubileuszem miasta - zapowiada prezydent Janusz Kubicki. Tak jak w zeszłym roku będzie na to milion złotych. Konkurs zostanie ogłoszony w przyszłym miesiącu. Jest czas na szykowanie wniosków.

 

Zielona Góra obchodzi podwójny jubileusz: 800-lecie powstania miasta i 700-lecie uzyskania pełnych praw miejskich. Stąd obchody trwające dwa lata. Olbrzymi udział mają w nich organizacje pozarządowe, które zrealizowały wiele projektów.

- Pilnie je obserwowałem. Zielonogórzanie mają wiele ciekawych pomysłów wartych wsparcia. Potwierdza się to, co wielokrotnie powtarzam: nasze miasto odnosi sukcesy i jest dobrym miejscem do życia dzięki wspaniałym mieszkańcom - mówi prezydent Kubicki. - Z powodu sytuacji zewnętrznej, gigantycznego wzrostu cen, musimy szukać oszczędności. Dlatego ograniczyliśmy wydarzenia jubileuszowe, m.in. nie będzie planowanego wielkiego koncertu na koniec obchodów. Natomiast utrzymujemy wsparcie na realizację pomysłów zielonogórzan. Podobnie jak w zeszłym roku przeznaczymy na ten cel milion złotych.

 

100 propozycji

- Na zeszłoroczny konkurs wpłynęło prawie 100 propozycji. Najwięcej z dziedziny kultury i takich projektów było realizowanych najwięcej. Ale staraliśmy się też wesprzeć przedsięwzięcia sportowe, turystyczne, oświatowe oraz wydawnictwa, wydarzenia naukowe. W sumie 40 - wylicza prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

Podobne przedsięwzięcia będą realizowane w tym roku. Zainteresowani już mogą pracować nad wnioskami. Konkurs powinien być ogłoszony w przyszłym miesiącu.

 

Różne pomysły

Jakie pomysły zrealizowano w pierwszym roku jubileuszu? Część z nich jest ulotna, inne zostaną na trwałe. Tak jest na przykład z płytą pamiątkową przed muzeum. Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej poświęciło ją prof. Marianowi Eckertowi, wybitnemu historykowi, rektorowi WSInż i honorowemu obywatelowi naszego miasta.

Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica zorganizowało cykl spotkań z autorami publikacji „Historia Zielonej Góry”. Można było porozmawiać o historii naszego miasta. Natomiast Stowarzyszenie Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein przygotowało wystawę przedwojennych kart pocztowych z Zielonej Góry. Na podstawie tych zbiorów wydano album prezentujący pocztówki umieszczone na wystawie.

Innym trwałym elementem było kupno zdigitalizowanych roczników czasopisma „Grünberger Wochenblatt” (propozycja Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich). Są publikowane w internetowej Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej.

Największym przedsięwzięciem były Dni Otwartych Piwnic Winiarskich organizowane przez Fundację Tłocznia. Zielonogórzanie i goście mogli odwiedzić 20 historycznych piwnic winiarskich, w których zaprezentowało się ok. 30 winnic z regionu. Fundacja wytyczyła również szlak winiarski prowadzący m.in. z centrum miasta do najcenniejszej zabytkowej piwnicy przy ul. Wodnej.

 

Wielkie granie i bieganie

Wypalił muzyczny pomysł Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, które zorganizowało wspólne wykonanie utworu Leonarda Cohena „Hallelujah” na różnych instrumentach. Zorganizowano wiele wystaw, konkursów i spotkań, a Lubuskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej przygotowało bieg z okazji 800-lecia na dystansie 6 km. Wędrowaliśmy po mieście z przewodnikami PTTK, z Uczelnianym Klubem AZS startowaliśmy w cyklu rajdów rowerowych.

- Jestem ciekaw, czym tym razem zaskoczą nas zielonogórzanie - uśmiecha się prof. Osękowski.

 

(tc) - łz
marzec 23, 2023

0 cenzury – 100% kultury. W sobotę Polska Noc Kabaretowa w CRS

Kabaret Skeczów Męczących, Ani Mru Mru, Nowaki, Paranienormalni, Smile. Polska…
marzec 23, 2023

Rekord świata pobity! Na sznurze w hali CRS zawiesili 4760 skarpetek!

- Udało się! Zielonogórzanie pobili nie tylko rekord Polski, ale…
marzec 23, 2023

W szpitalu w Zielonej Górze odmówili pomocy mężczyźnie zranionemu piłą łańcuchową

Do zdarzenia doszło we wtorek, 21 marca. Na Szpitalny Oddział…
marzec 23, 2023

Tłumy na Targach Pracy UZ [VIDEO]

To były wyjątkowe targi pracy na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wyjątkowe, bo…
marzec 22, 2023

W kwestii elektromobilności jesteśmy najlepsi w Europie!

- Chcemy nie tylko zeroemisyjności, dążymy do tego aby prąd,…

POLBUT - Sklep uruchomiono 8 marca 1976 r. - Kupowaliście tam buty?

Polbut – zawsze mnie zastanawiało, kto wymyślał tak okrutne nazwy? - zastanawia się Tomasz Czyżniewski.Kupowaliście…

F. Czeszyk: Kaczy Dół to wielopokoleniowy, ambitny, obywatelski projekt

- Moi chłopcy już nie mogą się doczekać otwarcia Kaczego Dołu – mówi Pani Anna,…

Posadzą kolejne drzewa w Zielonej Górze! Na sadzenie lasu przygotowano 20 tysięcy sadzonek!

To już tradycja, że od 2015 roku leśnicy z Zielonej Góry i Przytoku sadzą lasy.…

Zielona Góra ma najtańsze wejściówki na basen w całej Europie

- Mimo globalnego kryzysu finansowego i wysokich cen energii nie wstrzymywaliśmy żadnych atrakcji i nie…

DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy?

Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat - wspomina Tomasz Czyżniewski. …

Plac Teatralny pod specjalnym nadzorem! [ZDJĘCIA OPERACYJNE]

Wiosenna pogoda sprzyja spacerom po zielonogórskim deptaku. Coraz więcej młodych ludzi spędza również czas w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.