Młody zespół CANcanFly wyśle satelitę w przestwotrza

Młody zespół CANcanFly wyśle satelitę w przestwotrza
Satelitę do zbadania atmosfery można zmieścić w puszce. Udowadnia to konkurs CanSat, w którym startują zespoły młodych konstruktorów. Ich zadaniem jest budowa urządzenia rozmiarów puszki po napoju. Jedną z 25 polskich drużyn jest ekipa CANcanFly – czwórka budowniczych z Zielonej Góry. Zespół tworzą: Jakub Niedziela, Jędrzej Stasik, Michał Bieliński i Krzysztof Goliński. Są uczniami I, III i IV Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze.
"Zostaliśmy zakwalifikowani do polskiej edycji europejskiego konkursu CanSat 2020. Jako jeden z 25 zespołów rywalizujemy i budujemy minisatelitę, który zostanie wyniesiony na wysokość kilku kilometrów, a spadając, będzie przesyłać szereg danych, które będziemy poddawać szczegółowej analizie. Sam konkurs zakłada przeprowadzenie dwóch misji: podstawowej i dodatkowej. Misja podstawowa polega na zmierzeniu temperatury i ciśnienia atmosfery i przesłaniu tych danych do stacji naziemnej. Natomiast misja dodatkowa to punkt, który każdy zespół stawia sobie i opracowuje sam" - Jakub Niedziela, lider zespołu CANcanFly. 
[caption id="attachment_13982" align="alignnone" width="640"] fot. facebook CAN can FLY[/caption]
Każdy z chłopaków wykonuje nieco inne zadania. Za prototyp, czyli próbny egzemplarz satelity w puszce oraz dron do testów urządzenia odpowiada Krzysztof Goliński. Wraz z Jędrzejem Stasikiem zajmuje się również elektroniką. Michał Bieliński analizuje natomiast dane, które zbiera satelita.
"Na podstawie danych zebranych przez satelitę (muszę je na początku odfiltrować z różnych pomiarów i zakłóceń), robię wykresy, używając języka programowania Python 3, żeby te dane zanalizować. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie obliczyć, jak zmienia się ciśnienie, wilgotność czy temperatura wraz z wysokością" - Michał Bieliński.
CANcanFly to pierwszy taki zespół, który powstał w Planetarium Wenus. [embed]https://www.facebook.com/teamCANcanFLY/videos/777136336040894/[/embed]
"W tej chwili możemy powiedzieć, że idzie im świetnie. Chcielibyśmy tego bardzo, żeby znaleźli się w gronie dziesięciu zespołów z Polski, które w marcu wezmą udział w polskich finałach. A zwycięzca polskich finałów będzie startował w finałach europejskich, formalnie także finałach światowych" - Waldemar Grabowski, Planetarium Wenus – opiekun zespołu CANcanFly.
Dotychczas ekipa CANcanFly zbudowała ok. 10 prototypów satelity. Chłopaki znają już wyniki drugiego raportu technicznego, który musieli przedstawić. Otrzymali bardzo wysoką ocenę – 9,9 punktu na 10 możliwych. Są już więc blisko polskich finałów konkursu CanSat. O tym, czy się do niego dostaną, zadecyduje trzeci, ostatni raport.
[caption id="attachment_13983" align="alignnone" width="640"] fot. facebook CAN can FLY[/caption]
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.