Młodzież z Zielonej Góry wygrała ogólnopolski konkurs i wyjedzie do Brukseli!

Młodzież z Zielonej Góry wygrała ogólnopolski konkurs i wyjedzie do Brukseli! fot. Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży
W dniu 15 marca w Warszawie odbyły się finałowe prezentacje projektów uczestników 5 edycji ogólnopolskiego konkursu „Europa z naszej ulicy” organizowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Zielonogórski Lotnik - IV Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze laureatem konkursu!

 

Tegoroczna edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ wpłynęło ponad 140 zgłoszeń z całej Polski. – Celem konkursu jest zaktywizowanie młodzieży do uczestnictwa w życiu społecznym, poprzez zapoznanie się ze wspólnym dziedzictwem kulturalnym, historycznym oraz intelektualnym Europy. Chcemy budować wśród młodych osób poczucie wspólnoty, integracji, zaufania i przede wszystkim pokazać, że wspólne działania służą rozwojowi oraz wzajemnemu bezpieczeństwu w budowaniu lepszej przyszłości – mówi Sławomir Piwowarczyk, koordynator konkursu.


Zadaniem uczestników konkursu było znalezienie i pokazanie związków swojej okolicy, miejscowości czy regionu z kulturą i wartościami europejskimi. Forma przekazu przyjęła różnorodną formę, od prezentacji, po przygotowanie projektu folderu, krótkiego filmu, cyklu podcastów o różnorodnej tematyce związanej ze wspólną historią, czy też kulturą całej Europy. Wybór formy i tematu zależy od nieograniczonej wyobraźni młodzieży.


- Udział w konkursie to doskonała okazja dla osób, które interesują się wspólnotą Europejską, historią Europy, a także przyszłością Polski i Polaków w europejskim dążeniu do wspólnotowości - mówi Maria Holzer, dyrektorka Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.
„Elektryczne Lubuskie - Jak to z prądem w Europie było?”


Spośród dziesięciu finałowych projektów znalazła się grupa młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze, pod opieką p. Joanny Majorczyk, czteroosobowa grupa uczniów w której skład weszli: Nikodem Głuszek, Konstanty Majorczyk, Hubert Silny, oraz Tomasz Strojek przygotowali projekt pt. „Elektryczne Lubuskie - Jak to z prądem w Europie było?”.


Projekt grupy uczniów z Zielonej Góry opierał się na odpowiedzi na aktualne pytanie dotyczące kryzysu energetycznego, w taki sposób by poszukać jej w lokalnym dziedzictwie kulturowym. Grupa uczniów znajduje się w momencie wyboru ścieżki maturalną, decyduje o przyszłości. Jednocześnie posiada świadomość problemów współczesnego świata, kryzysu energetycznego i dążenia do jak najszerszego wykorzystania źródeł energii odnawialnej i naturalnej w naszym życiu.


Za pomocą swojego projektu pokazali, że to jest możliwe z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego i technicznego, że wciąż mogą korzystać z elektrowni, które niegdyś zasilały nawet Berlin. Nie tylko panele słoneczne, czy turbiny wiatrowe, ale również siła rzek może zapewnić prąd, który jest tak bardzo potrzebny. Warto, aby każdy miał wiedzę jak pozyskać energię z natury i zapytać rodziców co to jest dynamo i jak to możliwe, że pozwalało oświetlić drogę w czasie nocnej przejażdżki rowerem.

 

Uczniowie z Zielonej Góry starała się odpowiedzieć na pytanie kiedy zaczęła się elektryfikacja Europy, wskazując że to obszary obecnego województwa lubuskiego były jednym z najprędzej zelektryfikowanych terenów starego kontynentu. Najwcześniej prąd na Ziemi Lubuskiej popłynął z elektrowni wodnych. Wykorzystano warunki topograficzne i geologiczne, które gwarantowały rzekom tego obszaru odpowiedni spad. Pomimo nizinnego charakteru terenu, przepływające przez jego obszar rzeki Nysa łużycka oraz Bóbr zachowały swój górski charakter. To powodowało, że mogły zostać wykorzystane do produkcji energii elektrycznej.

Młodzież, z Zielonej Góry wraz z nauczycielem, w dniach 21-24 maja 2023 r., odbędzie wizytę w Brukseli, która mamy nadzieję zainspiruje młode osoby do pogłębiania więzi wewnątrz europejskich oraz do dbania o wartości które są wspólne i uniwersalne.

 

 

Konrad Wielądek - Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży

 

 

marzec 31, 2023

Mi też nie udzielili pomocy w zielonogórskim szpitalu

Można powiedzieć, że zostałem potraktowany w analogiczny sposób przez SOR…
marzec 31, 2023

Ktoś wyrzucił psa z auta w miejscowości Radomia i uciekł

Do smutnego zdarzenia doszło w środę, 29 marca, w miejscowości…
marzec 31, 2023

KONSULTACJE! Możesz zgłosić uwagi do strategii rozwoju miasta

Zielonogórski magistrat zaprasza na rozpoczynające się konsultacje w sprawie „Strategii…
marzec 31, 2023

Nowe zwierzaki w zielonogórskim Mini Zoo. Będzie urson amerykański! Co to takiego?

Jak już Was informowaliśmy – z mini zoo przy Botanicznej…

Jak krowie na rowie cz.2 [FELIETON]

Jak tłumaczyłem w ostatnim felietonie, budżet miasta składa się z dwóch części. Na zadania bieżące…

Członkowie Lubuskiej Izby Inżynierów Budownictwa nagrodzeni przez prezydenta Zielonej Góry [ZDJĘCIA]

W sobotę, 1 kwietnia, na Uniwersytecie Zielonogórskim odbył się kolejny zjazd Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów…

UWAGA! Marszałek Elżbieta Polak buduje mur pasywny pomiędzy urzędami! [ZDJĘCIA]

Marszałek Elżbieta Polak ma tęczowy chodnik, a teraz będzie mieć mur. Pasywny, pokryty panelami fotowoltaicznymi…

Wiosnę witamy z Kraszanką - Ruszył Jarmark Wielkanocny w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Rękodzielnicy i gospodarze straganów rozgościli się już na zielonogórskim deptaku. Do 6 kwietnia to będzie…

Chcemy otworzyć Wieżę Braniborską [ZDJĘCIA]

Szkoda, że Wieża Braniborska nie jest dostępna dla mieszkańców - często słychać takie utyskiwania. Możemy…

Niespodzianka dla maluchów! Zabawki z Ogrodu Botanicznego trafią do miejskich przedszkoli [ZDJĘCIA / VIDEO]

„Bajkowa zagroda” przy minizoo w Ogrodzie Botanicznym czeka na piękne nowe atrakcje i zabawki, które…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.