Mostem pojedziemy w przyszłym roku

Mostem pojedziemy w przyszłym roku fot. Piotr Jędzura
Odremontowanym mostem w Cigacicach przejedziemy najwcześniej w styczniu 2022 r. Inwestycja, która miała zostać zakończona do 30 listopada br., będzie miała około półtoramiesięczny poślizg.  

- W listopadzie powinny zakończyć się wszystkie prace. Nie przewidujemy żadnej zwłoki - te nadzieje powiatu zielonogórskiego z lipca br. prysły z początkiem listopada. Aktualna pozostała ocena: - Z perspektywy już wykonanych prac można powiedzieć, że na początku chyba nikt do końca nie zdawał sobie sprawy z ich ogromu. Za nami kawał dobrej roboty. Wykonawcy, który przecież cały czas pracuje w dużym reżimie sanitarnym, należy się pochwała.

- Nasza opinia od tamtego czasu nie zmieniła się. Widzimy, ile serca wykonawca wkłada w tę pracę. Ale nie zawsze wychodzi… - mówi dziś Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego, który wraz z radą budowy regularnie dogląda prac na moście.

Na początku listopada starostwo zielonogórskie poinformowało wojewodę i miasto (wspierają finansowo remont mostu w Cigacicach) oraz mieszkańców, że „pierwotny planowany termin zakończenia remontu na 30 listopada 2021 r. musi zostać przesunięty (…) termin przekazania mostu do użytku zostaje wydłużony do połowy stycznia 2022 r.”

To pewny termin?

- Nie pójdę w zaparte… Mimo naszej energii i starań, zainwestowanych w ten remont, prawda jest taka, że w dobie pandemii i problemów na rynku pracy, który w budownictwie jest nieobliczalny, termin wykonania prac był zagrożony w każdej chwili - wyznaje M. Andrasiak. - Dziś mogę powiedzieć jedno: most jest na ukończeniu, efekt jest widoczny.

Wykonawca, konsorcjum firm PBW Inżynieria Jacek Garbacz i Probudowa.com, zdemontował wodociąg, na moście będzie więc zapowiadany ruch dwukierunkowy dla pieszych z wózkami i prowadzącymi rowery. Brakuje mu kilku tygodni, by remont zakończyć. Trwają już tylko prace wykończeniowe i te dotyczące organizacji ruchu. Budowlańcy ulepszają dojście do mostu i dojazd do niego rowerami. Tu ma pojawić się kawałek ścieżki rowerowej, specjalne przejścia i dodatkowa sygnalizacja dla rowerów. Także światła dla samochodów, które będą jednocześnie badały natężenie ruchu. Od niego będzie uzależniony czas oczekiwania na przejazd. Przed mostem pojawią się też bramownice, które uniemożliwią przejazd przez most bardzo wysokim pojazdom typu ciągnik siodłowy z naczepą. Nie mogą przeszkodzić autobusom i pojazdom rolniczym.

Te ostatnie ulepszenia nie były przewidziane w projekcie. To bonus za cierpliwość. - Wrocławskie konsorcjum postanowiło je wprowadzić na własny koszt, w drodze rekompensaty za przedłużenie remontu - informują w starostwie.

Przesunięcie terminu zakończenia remontu podzielonogórskiego mostu na Odrze, nawet tylko o kilka tygodni, to problem dla mieszkańców Cigacic, którzy codziennie dojeżdżają stąd do pracy. Dla nich każdy kolejny dzień oznacza więcej straconego czasu na przejazdy i więcej pieniędzy wydanych na benzynę… nawet jeśli potem zyskają most jak nowy.

- Oni najbardziej ucierpią. Dlatego przepraszam, że nie udało się dochować pierwotnego terminu - mówi przedstawiciel starostwa, choć kilka tygodni poślizgu przy tak wielkiej inwestycji jak remont stuletniego mostu, to niewiele i do przewidzenia. - Dla powiatu zielonogórskiego to jedna z największych drogowych inwestycji ostatnich lat, można powiedzieć: sztandarowy projekt. Dla wykonawcy też jest wizytówką. I wszystkim nam zależy na tym, by most wyremontowany był jak najlepiej i sprawnie.

Odmładzanie „staruszka” rozpoczęło się w kwietniu ub.r. i kosztuje około 12 mln. zł. Inwestycja jest ważna dla mieszkańców, ale też dla regionu, bo stanowi alternatywę komunikacyjną dla drogi ekspresowej S-3.

el-łz
kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.