MZK obsługuje 70 tys. pasażerów dziennie. Uczą nowych kierowców i wprowadzają nowe linie

MZK obsługuje 70 tys. pasażerów dziennie. Uczą nowych kierowców i wprowadzają nowe linie fot. mzk/wzg
- Sytuacja w naszym zakładzie jest stabilna. Nie zamierzmy zawieszać kursów ani rozrzedzać czasu połączeń - mówił na antenie Radia Index, Robert Karwacki, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. Wiele samorządów sygnalizuje, że w transporcie publicznym brakuje rąk do pracy. – My odrobiliśmy lekcje po tym co wydarzyło się w ubiegłym roku. Kadrowo jesteśmy zabezpieczani na najbliższe 1,5 roku – dodał. We wrześniu codziennie z komunikacji miejskiej w Zielonej Górze korzysta około 70 tys. pasażerów. – Mam monitoring, liczarki i cały czas analizujemy sytuację, gdy jest taka potrzeba uruchamiamy dodatkowe autobusy – tłumaczył Karwacki.

 

W wielu samorządach pojawiają się sygnały, że brakuje rąk do pracy. Chodzi zarówno o kierowców obsługujących transport publiczny, jak i operatów ciężkiego sprzętu. Jak wygląda sytuacja w MZK w Zielonej Górze? Jak tłumaczy Robert Karwacki, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji jest stabilnie, a zakład jest zabezpieczony kadrowo do końca przyszłego roku.

 

- Sytuacja w naszym zakładzie jest stabilna. Nie zamierzmy zawieszać kursów ani rozrzedzać czasu połączeń. Wiele samorządów sygnalizuje, że w transporcie publicznym brakuje rąk do pracy. My odrobiliśmy lekcje po tym co wydarzyło się w ubiegłym roku. Kadrowo jesteśmy zabezpieczani na najbliższe 1,5 roku – mówił Karwacki.

 

Jak tłumaczył prezes, kierowcy i pracownicy Miejskiego Zakładu Komunikacji specjalnie przygotowywali się na nadejście roku szkolnego. Jednym z ważniejszych działań było znaczne ograniczenie kursowania autobusów w dni wolne od nauki szkolnej.

 

- To pozwoliło na wykorzystanie urlopów, które przysługują kierowcom i w związku z tym z rozpoczęciem roku szkolnego na ulice wyjechało 15 autobusów więcej niż podczas wakacji – tłumaczył Karwacki.

 

Jak dodał, do zakładu napływają informacje, że niektóre autobusy są przepełnione.

 

- Mam takie sygnały, że autobusy są przepełnione, zresztą spodziewałem się tego. Dzieje się tak za sprawą tego, że dwa roczniki klas pierwszych w  szkołach średnich rozpoczęły naukę. Już podjęliśmy kroki, żeby zapobiegać takim sytuacjom – wyjaśnił. - Po rozpoczęciu roku szkolnego zauważyliśmy potrzebę uzupełnienia autobusów z kierunku Drzonków-Racula i z os. Czarkowo. Już wzmocniliśmy te linie, czyli do Drzonkowa wydłużyliśmy autobus linii nr 10, który zabiera dzieci i młodzież szkolną i rozwozi uczniów po takiej trasie, aby obsłużyć większość szkół – dodał.

 

MZK cały czas analizuje sytuację i sprawdza sygnały od mieszkańców, którzy regularnie korzystają z transportu publicznego.

 

- Wykonaliśmy analizę i przeliczyliśmy pasażerów w skali dnia. W kwietniu tego roku mieliśmy obsługę na poziomie 60 tys. osób dziennie. We wrześniu to jest od 60-67 tys. osób dziennie – wyliczał prezes. Mamy monitoring i liczarki w autobusach, więc na bieżąco śledzimy sytuację. Tam gdzie  będziemy w stanie znaleźć obsługę poprawimy komunikację – dodał.

 

Obecnie w MZK pracuje ok. 160 kierowców. Kolejnych 16 przyucza się do wykonywania pracy.

 

 wzg / ri
grudzień 05, 2022

Okradł seniorkę metodą "na policjanta". Trafił już za kraty

Dzięki doskonałej współpracy zielonogórskich policjantów z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej…
grudzień 05, 2022

Zostań dawcą szpiku - Akcja na UZ

W dniach 6-7 grudnia 2022 w godzinach 10.00 – 16.00 …
grudzień 05, 2022

Wyłączą prąd w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
grudzień 05, 2022

Seminarium w Zatoniu - „Krajobraz kulturowy Parku Książęcego Zatonie” [ZGŁOSZENIA / REGULAMIN]

Zapraszamy wszystkich miłośników zieleni i Parku Książęcego Zatonie na otwarte…
grudzień 02, 2022

Nowe laboratorium do wspólnych badań naukowych

Na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki zostało otwarte laboratorium „Rozproszone…

Dziś w Zielonej Górze Mikołaj zostawia sanie i renifery, będzie jeździł autobusem MZK! [ROZKŁAD JAZDY]

Będą drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji i sponsorzy…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

Zielonogórzanie rozświetlili miasto. Na Kaczym Dole kopią i równają. Senator Dowhan obrażał byłą żonę w…

Podsumowanie minionego tygodnia zaczynamy oczywiście od świątecznej atmosfery, która na dobre rozgościła się w Zielonej…

Zielona Góra rozświetliła się na Święta! Był Mikołaj i choinka z lasu! [ZDJĘCIA]

Raz w roku jest taki moment, kiedy zielonogórzanie wspólnie tworzą magiczną atmosferę świąt. Właśnie dziś…

Mikołaj odwiedził Ogród Botaniczny. Odebrał setki listów od dzieci [ZDJĘCIA]

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Ogrodzie Botanicznym przyciągnęło mnóstwo dzieci. – Wspólnie pisaliśmy listy, tworzyliśmy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.