Na absolwentów czeka policja i straż graniczna

Zielonogórscy policjanci deklarują dodatkową pomoc studentom nowego kierunku na UZ Zielonogórscy policjanci deklarują dodatkową pomoc studentom nowego kierunku na UZ Fot. Maciej Dobrowolski
Trzyletnie studia stacjonarne prowadzące do tytułu licencjata z resocjalizacji i kryminalistyki - to nowa propozycja dla studentów. Kandydaci mogą aplikować na nowy kierunek od 1 sierpnia.  

Nowy kierunek na UZ został przygotowany we współpracy ze służbami mundurowymi, m.in. z komendą policji, aresztem śledczym, strażą graniczną. Studia adresowane są do osób, które interesują się motywami, jakie kierują przestępcami, ale też przygotowują studentów do pracy z osadzonymi w placówkach resocjalizacyjnych. Potencjalna kariera po uzyskaniu tytułu licencjata? Policjant, kurator sądowy, wychowawca w zakładzie poprawczym lub funkcjonariusz straży granicznej - możliwości jest wiele!

 

Łączymy wiedzę

 

- To studia, które łączą w sobie wiele nauk, są interdyscyplinarne - podkreśla prof. Barbara Toroń-Fórmanek, kierownik zakładu resocjalizacji na UZ, która mocno zaangażowała się w utworzenie nowego kierunku. - Łączymy tutaj wiedzę ze studiów prawniczych, medycznych, socjologicznych czy psychologicznych. Celem jest budowa odpowiednich prognoz i przewidywanie czynników, które wpływają na przestępczość, różnego rodzaju odchylenia od normy lub nieprawidłowości.

Dariusz Michalski, komendant straży granicznej Zielona Góra-Babimost jest przekonany, że studia dobrze przygotują do przyszłej pracy w służbach mundurowych. - Ten kierunek umożliwi poznanie mechanizmów rządzących przestępczością. Warto pamiętać, że jednym z wielu zadań straży granicznej też jest zwalczanie przestępczości. Mamy pion operacyjno-śledczy, który zajmuje się m.in. przygotowaniem postępowań. Myślę, że wiedza przyszłych absolwentów może być z sukcesem wykorzystana przez naszą formację - przekonuje D. Michalski.

 

Wsparcie policji

 

Na nowych kandydatów, którzy będą chętni do podjęcia służby po studiach liczy Marcin Gurgurewicz, zastępca komendanta miejskiego policji. Jak sam przyznaje, liczba wakatów w jego jednostce waha się w granicach ok. 5 proc. zatrudnionych. - To około 20-30 osób. Starsi policjanci regularnie odchodzą na emeryturę i zwalniają miejsca pracy, więc ta liczba jest płynna - zaznacza M. Gurgurewicz. I dodaje, że już teraz studenci różnych kierunków odbywają w KMP praktyki. - Współpracujemy z uniwersytetem oraz prof. Toroń-Fórmanek od wielu lat i będzie to kontynuowane. Nasi policjanci będą dzielili się bogatym doświadczeniem ze studentami. Poza tym wśród wykładowców uczelni znajdują się byli funkcjonariusze policji i już pewną pracę w tym zakresie wykonują. Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie udzielić dodatkowej pomocy na zajęciach, praktykach w jednostce czy w ramach pokazania studentom, jak naprawdę wygląda codzienna praca policjanta - tłumaczy M. Gurgurewicz.

Osoby chętne do podjęcia studiów z resocjalizacji i kryminalistyki już mogą składać dokumenty rekrutacyjne na uczelni (od 1 sierpnia). Na kierunku przewidziano 60 miejsc. W planach UZ jest utworzenie w przyszłości studiów magisterskich z kryminalistyki.

md-łz

luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…
luty 01, 2023

Zielona Góra będzie tworzyć Zachodni Klaster Elektromobilności.

W miniony poniedziałek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11…
luty 02, 2023

Żużlowiec Andriej Kudriaszow walczy z rakiem. Może stracić nogę

Żużlowiec Andriej Kudriaszow ma rozległego raka skóry. Rosjanin ma problemy…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.