Na radar drogówki wpadło 30 kierowców

Na radar drogówki wpadło 30 kierowców
Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego w miniony weekend po raz kolejny prowadzili wieczorne działania na ulicach w centrum naszego miasta. Tym razem kontrolowali prędkość oraz trzeźwość kierujących. Wykroczenia popełniło 30 kierujących samochodami, nikt z kontrolowanych nie prowadził pojazdu po alkoholu.

Zielonogórscy policjanci – o czym już pisaliśmy wcześniej - odpowiadając na skargi mieszkańców oraz zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa dotyczące przekraczania prędkości przez kierujących zbyt szybko jadących samochodami czy motocyklami, po raz kolejny w miniony weekend prowadzili działania kontrolno-prewencyjne. Pod szczególnym nadzorem w godzinach wieczorowych i nocnych znalazły się ulice Wojska Polskiego i Westerplatte, na których kierujący pojazdami często przekraczają dozwoloną prędkość, ale policjanci byli także na innych ulicach gdzie mieszkańcy zgłaszają problem  nadmiernej prędkości pojazdów – Szosa Kisielińska, Sulechowska, Trasa Północna.

Pomimo zmiany przepisów, zaostrzenia kar oraz ryzyka utraty prawa jazdy, wciąż kierujący zdają się o tym zapominać. Przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km na godzinę trudno racjonalnie wytłumaczyć, chociaż kierowcy próbują opowiadać policjantom historie o nagłych zdarzeniach losowych czy członkach rodziny w szpitalach. Czasami tłumaczą, że śpieszą się po dzieci. Niestety w tym pośpiechu zapominają, że przekraczając tak znacznie prędkość, zwłaszcza w obszarze zabudowanym, narażają nie tylko swoje życie i zdrowie, ale także innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też zaostrzone zostały przepisy w tym zakresie i od 2015 roku za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 51 km/h policjanci mają obowiązek zatrzymać prawo jazdy kierującemu, a starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu uprawień na 3 miesiące.

Choć utrata uprawnień do kierowania na 3 miesiące jest dużą dolegliwością, wciąż znajdują się kierujący, którzy ryzykują lekceważąc przepisy. Tak jest między innymi na dwóch głównych ulicach w centrum Zielonej Góry – Wojska Polskiego i Westerplatte, gdzie  policjanci systematycznie prowadzą kontrole prędkości. W miniony weekend oprócz prędkości kontrolowali także trzeźwość kierujących.  Mundurowi zatrzymali 30 kierujących za wykroczenia drogowe, nikt z kontrolowanych kierujących nie prowadził pojazdu po spożyciu alkoholu.

Statystyki drogowych zdarzeń od lat pokazują, że nadmierna prędkość jest na pierwszym miejscu wśród przyczyn wypadków i kolizji drogowych. Mimo zaostrzania przepisów i coraz surowszych kar – takich jak zatrzymanie prawa jazdy – wciąż kierujący na polskich drogach przekraczają dozwoloną prędkość. Tym razem nikomu policjanci nie zatrzymali prawa jazdy – ale w każdym tygodniu zdarzają się w naszym powiecie co najmniej 2 przypadki zatrzymania praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km na godzinę.  

Niestety część ukaranych w ten sposób „piratów drogowych” decyduje się na kierowanie pojazdem mimo zatrzymanych uprawnień.

KMP Zielona Góra 
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…
luty 01, 2023

Zielona Góra będzie tworzyć Zachodni Klaster Elektromobilności.

W miniony poniedziałek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11…
luty 02, 2023

Żużlowiec Andriej Kudriaszow walczy z rakiem. Może stracić nogę

Żużlowiec Andriej Kudriaszow ma rozległego raka skóry. Rosjanin ma problemy…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.