Na szczepienie nawet prosto z ulicy

Punkt szczepień w namiocie koło centrum w Zielonej Górze Punkt szczepień w namiocie koło centrum w Zielonej Górze fot. Piotr Jędzura
Z końcem lipca namiot na parkingu przy ul. Bohaterów Westerplatte 23 zostanie zwinięty. Punkt szczepień wróci „na stare śmieci”, do budynku Centrum Biznesu. Zmniejsza się zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19.  

- Nadal będziemy szczepić, zmienimy tylko powierzchnię punktu - mówi Robert Górski, który razem z Danielem Raduszewskim, również lekarzem pogotowia ratunkowego, 6 kwietnia uruchomili pierwszy w Zielonej Górze punkt szczepień masowych. - W namiocie szczepiliśmy nawet od poniedziałku do piątku, po 1200 osób tygodniowo. Ale zainteresowanie szczepieniami maleje, a utrzymanie namiotu kosztuje. W tym tygodniu punkt otwieramy już tylko we wtorek i piątek, bo przychodzi do nas 10-15 razy mniej ludzi. Najczęściej są to osoby planujące wakacje za granicą, te które nie mogły się wcześniej zaszczepić z powodu zachorowania na COVID-19, albo te, których ktoś lub coś do szczepień przekonało - mówi lekarz.

O malejącym i niewielkim zainteresowaniu szczepieniami w całym kraju mówił na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień i szef KPRM. Zapowiedział zamknięcie niektórych punktów szczepień masowych w Polsce. O 20-30 tys. rodaków nie zgłaszających się na drugie szczepienie mówił też w miniony wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Niestety, jak twierdzą epidemiolodzy, aby wygasić epidemię koronawirusa zaszczepić się powinno przynajmniej 40-70 proc. Polaków, czyli 15-26 mln. Przy bardziej zjadliwym wariancie delta, o którym teraz głośno, czy lambda, który „czai się za rogiem” (źródło: premier Mateusz Morawiecki) - być może nawet więcej. Obecna liczba zaszczepionych to wciąż za mało, abyśmy mogli poczuć się bezpiecznie przed zapowiadaną już na połowę sierpnia czwartą falą pandemii. W miniony wtorek Polska przekroczyła liczbę 14 mln w pełni zaszczepionych osób - to 36,8 proc. populacji. Kolejnego dnia Zielona Góra przekroczyła 63 tys. zaszczepionych (prawie 45 proc.), zajmując 43. pozycję wśród polskich gmin. Warto jednak przypomnieć, że nie tylko zielonogórzanie szczepili się w Zielonej Górze. I na odwrót.

- Nawet nie wiedziałem, że nasze firmy zatrudniają osoby z Dominikany! - śmieje się Górski.

Wiekowo, w Zielonej Górze wśród zaszczepionych chociaż jedną dawką najwięcej jest osób powyżej 60. roku życia - ponad 30 tys. Kolejni są 40-59-latkowie - ponad 23 tys., 20-39-latkowie - blisko 17 tys.

- Teraz jest luz, w miarę bezpiecznie. Ale prawdopodobnie już w połowie sierpnia to się zmieni. Niedobrze, bo jeszcze będzie gorąco i trudno będzie zmienić nawyki. Ale która odmiana koronawirusa nie przyszłaby do Polski, do Zielonej Góry, to żniwo zbierze przede wszystkich wśród osób niezaszczepionych, w tym głównie starszych - mówi Górski i opowiada o swoim 88-letnim dziadku, którego cała rodzina nie dała rady przekonać do szczepienia, nawet wnuk, który jest lekarzem. Mówił, że jest zdrowy, na nic nie choruje. Zmarł na COVID. Lekarz pozwala tę informację upublicznić, bo może komuś pomoże podjąć decyzję.

Tymczasem choć z płynnością szczepionkowych dostaw od dawna nie ma żadnego problemu, z powodu malejącego zainteresowania punkt musiał nawet zmniejszać zamówienia preparatów. Jeśli ludzi wydaje się w nim nadal sporo, to dlatego, że wciąż trwają szczepienia drugą dawką. I od 1 lipca drugi zastrzyk można wykonać w dowolnym miejscu. Starsi zielonogórzanie i nie tylko oni, którzy z powodu braku szczepionek wcześniej wyjeżdżali w Polskę, teraz nie muszą już tego robić.

- Mamy wszystkie szczepionki oprócz Moderny. I gdy punkt jest otwarty, można do niego wejść prosto z ulicy. I się zaszczepić - zachęca lekarz.

el-łz
wrzesień 23, 2021

Studenci kierunku lekarskiego na UZ najlepsi w Polsce!

Absolwenci kierunki lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego 18 września br. przystąpili do…
wrzesień 23, 2021

Ktoś strzelił do przystanku autobusowego w Zielonej Górze

O groźnym zdarzeniu czytelniczka powiadomiła portal poscigi.pl. Nieznana osoba strzeliła…
wrzesień 23, 2021

Zabytkowy parowóz wjedzie na tor przy ulicy Morwowej w Zielonej Górze

Sobota (25 września), to data, którą powinni zarezerwować sobie w…
wrzesień 23, 2021

Zatrzymani dwaj zielonogórzanie - Skarb Państwa mógł stracić prawie 24 miliony zł

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej…
wrzesień 22, 2021

Grzybobranie w zielonogórskich lasach - mały poradnik

Mamy jesień, a to oznacza … grzybobranie. Dla jednych wyprawa…

Schronisko na wystawie - zapraszamy na zielonogórski deptak [ZDJĘCIA]

Na deptaku, w sąsiedztwie ratusza można zobaczyć wystawę poświęconą Miejskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. –…

STOP TIROM - Piknik konsultacyjny w Łężycy – rozmowy o obwodnicy i nowej placówce edukacyjnej

W niedzielę, 3 października w godz. 12.00-18.00 na pętli autobusowej w Łężycy, Urząd Miasta Zielona…

Rotarianie ufundowali miastu kolejnego Bachusika

Do Zielonej Góry wprowadził się 59 Bachusik. Rotarianicus zamieszkał w Alei Niepodległości przy wejściu na…

Dwie zielonogórzanki - Dwa podobne zdjęcia - Różni je jednak 50 lat

Dwie zielonogórzanki. Zajęcia podobne. Jest tylko pewna różnica wieku. Jakieś 40-50 lat. Pierwsze zdjęcie wykonano…

Ponad 1000 książek ze Szperowiska trafi do polskiej biblioteki w Holandii!

Książki dla polskiej biblioteki w Eindhoven ruszają w drogę Na początku sierpnia zielonogórski Zakład Gospodarki…

Czeszyk o terenie rekreacyjnym przy Kąpielowej: Zrobiła się z tego sprawa polityczna

Będzie teren rekreacyjny przy ulicy Kąpielowej. Mediatorem w konflikcie pomiędzy mieszkańcami był gość środowej „Rozmowy…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.