Nadchodzi wiosna, wracają do nas bociany

Gotowe do lotu do ciepłych krajów? Start! Boćki mają na sobie zamontowane nadajniki. Każdego dnia wiedza ornitologów o ich podróży i zimowaniu wzrasta. Teraz wracają do domu. Gotowe do lotu do ciepłych krajów? Start! Boćki mają na sobie zamontowane nadajniki. Każdego dnia wiedza ornitologów o ich podróży i zimowaniu wzrasta. Teraz wracają do domu. Fot. Archiwum INB UZ
Franek i Zbyś, wyposażone w małe plecaki, 18 marca dolatywały już do Turcji. Z fanpage’a Instytutu Nauk Biologicznych UZ dowiedzieć się można, gdzie są dzisiaj. - Tradycyjnie, pierwsze bociany przylecą do Polski na początku kwietnia - mówi prof. Leszek Jerzak.
 
 
Prof. Leszek Jerzak z INB UZ: - Pojedyncze okazy właśnie dolatują w okolice Nowego Sącza. Zimowały prawdopodobnie bliżej, na Bliskim Wschodzie i w Egipcie. Główne stada bocianów, które zimują w dalszych rejonach Afryki, są teraz w Izraelu, Syrii i Libanie. Niebawem dolecą do Bosforu, a stąd mają już tylko około tygodnia lotu do Polski. Tradycyjnie, pierwsze przylecą na początku kwietnia. Natomiast polskie bociany z nadajnikami właśnie dolatują do Turcji.

 

- To Franek, Zbyś i inne, które 16 marca były w okolicy Szarm el-Szejk. O ich locie do domu na fanpage ’u Grupy Ekologicznej donosi Ireneusz Kaługa, który na UZ obronił doktorat.

- Mają zamontowane napędzane światłem słonecznym nadajniki, takie podróżne małe i lekkie plecaki na teflonowych szelkach, które nie ranią ptaków i nie przeszkadzają im w podróży. Dzięki urządzeniom nawigacyjnym wiemy na bieżąco, co się dzieje z naszymi bocianami. Znamy ich trasę. Wiemy, ile kilometrów pokonaliśmy dziennie, gdzie żerujemy, kiedy lecimy bez przerwy i na jakiej wysokości lecimy…

- … zaraz, zaraz… My lecimy? My żerujemy?

- Bociany… ale w komputerze możemy także zobaczyć ptaki podczas lotu w przestrzeni trójwymiarowej, a obserwując je w ten sposób mamy wrażenie, jakbyśmy to my lecieli, my zakręcali i my kręcili się w kominie powietrznym… To niesamowite odczucie! Polecam, lot bocianów można obserwować na Facebooku Instytutu Nauk Biologicznych UZ.

 

- Ile polskich bocianów wyposażono w tę nawigację?

- Maksymalnie kilkadziesiąt, bo to droga zabawa. GPS kosztuje około tysiąc euro, do tego dochodzi koszt satelity, który kontroluje i przekazuje informacje do komputera. Wcześniej montowałem je lubuskim bocianom, niestety wszystkie już nie żyją. W ub. r. urządzenia nawigacyjne zakładano bocianom z Opolszczyzny i Mazowsza - te drugie zakładał właśnie Irek Kaługa.

- W jakich rejonach Afryki zwykle zimują polskie boćki?

- Jeden z moich pierwszoroczniaków, tych z okolic Nowogrodu Bobrzańskiego i Sulechowa, doleciał aż do RPA. Tam po miesiącu nagle przestał nadawać, prawdopodobnie został upolowany. Jednak większość polskich bocianów dolatuje na wysokość regionu Sahel - do Sudanu i Czadu. Tam zimują bociany lecące ze wschodu przez Bosfor i te z zachodniej Europy, które lecą przez Gibraltar. W Sudanie i Czadzie trzymają się razem, polują głównie na szarańcze, a przed powrotem znów łączą się w grupy i lecą każda w swoją stronę. Oczywiście zawsze znajdzie się kilku spryciarzy i chcą dolecieć do domu na skróty, przez morze.

- A morze to pułapka…

- Nie jedyna w podróży. W Syrii i Libanie strzelają do nich dla sportu, w Turcji zagrażają im linie wysokiego napięcia, w Europie znów linie energetyczne...

- Te, które bezpiecznie dotrą do domu, szukają swoich dawnych gniazd?

- To się zdarza bardzo rzadko. Samce osiedlają się średnio około 20 km od rodzinnego gniazda, a bardziej samodzielne samice o ponad 100 km. Gniazda wyszukują samce i to one je porządkują, samice przylatują po 7-10 dniach „na gotowe” i wiele z nich toczy prawdziwe bójki o najlepsze gniazda. Bociany co roku tworzą nowe pary.

- Jak długo z nami pozostaną?

- W sierpniu zaczną odlatywać. Zazwyczaj w pierwszej kolejności te, którym nie udało się założyć pary. Potem odlecą młode, a na końcu, w okolicach dnia św. Bartłomieja, w podróż wyruszą stare bociany, które miały potomstwo. Zdarza się, że trochę się zasiedzą, wtedy mieszkańcy wsi mawiają, że będzie ciepła zima.

- I skąd te piękne ptaki wiedzą, dokąd lecieć?

- To nadal pozostaje jedną z największych zagadek biologii. Z badań wynika, że ptaki „czują” pole magnetyczne. Eksperyment na gołębiach pokazał, że magnesy przyczepione im do głów, sprawiają że zdezorientowane zaczynają latać w kółko.

- Czy wiadomo, ile bocianów żyje w Polsce, i ile w Lubuskiem?

- W 2004 r. w Polsce było ponad 50 tys. par lęgowych, teraz - choć są to dane mało precyzyjne - jest ich około 40-43 tys. W Lubuskiem było około 1000 par, w tej chwili jest jakieś 600. To efekt cywilizacji i intensyfikacji rolnictwa. Gdy Unia Europejska rozpoczęła dotować rolników,  pojawiły się pierwsze monokultury i zmniejszyła się baza pokarmowa dla bocianów. Na 50-hektarowym polu kukurydzy, gdzie intensywnie wykorzystuje się herbicydy i insektycydy, bocian - zjadający głównie dżdżownice - nie jest w stanie się wyżywić. Próbujemy propagować programy rolno-środowiskowe, które powodują, że część rolników przechodzi na ekstensywne rolnictwo i prowadziliśmy badania nad Odrą, które pokazały, że bociany chętnie osiedlają się i rozmnażają w miejscach wolnego wypasu bydła. Dodam, że czekamy na nowych studentów na kierunku biologia, którzy będą mogli pomóc nam w tych interesujących badaniach.

- Dziękuję.

 

Ewa Lurc- ŁZ

 

kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.