Nastawiamy liczniki i kręcimy kółeczka dla Zielonej Góry! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Nastawiamy liczniki i kręcimy kółeczka dla Zielonej Góry!  [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Czas start! Zaczynamy rywalizację na punkty o zaszczytny tytuł Rowerowej Stolicy Polski. W zeszłym roku Zielona Góra zajęła siódme miejsce, mamy okazję je poprawić – zachęcają zgodnie prezydent Janusz Kubicki, Andrzej Huszcza i Robert Górski. Tym bardziej warto, że najlepsi rowerzyści mogą liczyć na nagrody.

 

 

 

 

Trening do Rowerowej Stolicy Polski trwał dwa miesiące, zakończył się 21 maja. Zielonogórzanom: mieszkańcom, firmom i instytucjom poszło świetnie. W ogólnopolskiej zabawie zajęli drugie miejsce, przejechali łącznie 352 tys. 781,30 kilometrów. Wygrali organizatorzy ogólnopolskiej zabawy z Bydgoszczy. W mieście najlepsze wyniki wykręcili wśród kobiet Bogusława Mogielnicka (Grupa Ogólna) – 5 tys. 665,42 km, najlepszym mężczyzną był Robert Woźniak (Grupa MZK) – 7 tys. 543,36 km, a grupą Kaczmarek Electric MTB – 101 tys. 971,92 km.

Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski startuje na dobre 1 czerwca i potrwa przez cały miesiąc. Zasady są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację („Aktywne Miasta”- Google Play lub App Store), która rejestruje trasy i ich długości. Za pomocą aplikacji gromadzone są punkty dla miast oraz drużyn, bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdujemy.

Zachęcamy również do polubienia i udostępniania profilu na FB Rowerowa Stolica Polski - Zielona Góra oraz ogólnej strony projektu

 

Nie walczymy tylko o wygraną

- Zachęcam wszystkich do jazdy na rowerze, to samo zdrowie i przyjemność – mówi Andrzej Huszcza. – Codziennie przejeżdżam około 20 kilometrów. Tak się rozkręcę, że pokonam na dwóch kółkach całą kulę ziemską – żartuje w swoim stylu pan Andrzej.

Prezydent Janusz Kubicki na rowerze jest praktycznie codziennie, dając dobry przykład zielonogórzanom. – To sama przyjemność i obowiązek jednocześnie. W końcu walczymy o rowerowy puchar. Zachęcam wszystkich do kręcenia kółeczek dla miasta – mówi gospodarz miasta.

- Zasady rywalizacji są takie same jak rok temu – wyjaśnia Robert Górski, szef Stowarzyszenia „Rowerem do Przodu”.  – Wystarczy ściągnąć na smartfony aplikację Aktywne Miasta, wybrać Zieloną Górą i potem podgrupę dla której chcemy kręcić kilometry. Trzeba tylko pamiętać, żeby przed każdą przejażdżką wcisnąć Start, a po zakończeniu Stop. W 2022 r. zajęliśmy siódme miejsce. Mam nadzieję, że w tym roku zajmiemy pierwsze miejsce. Nie walczymy tylko o wygraną, ale też o to, żeby zielonogórzanie przesiedli się na rower. To świetny środek transportu, zarówno jeśli chodzi o dojazd do pracy, szkoły, zakupy czy spotkania ze znajomymi.

 

Nagrody dla najlepszych

Trzech najlepszych rowerzystów i trzy najlepsze rowerzystki otrzyma puchary, gadżety i karty podarunkowe do Focusa o wartości 1200 zł (I miejsce), 1000 zł (II miejsce) i 700 zł (III miejsce). Na nagrody mogą też liczyć szkoły i przedszkola, dostaną sprzęt sportowy o wartości 10 tys. zł (I miejsce), 5 tys. (2 miejsce) i 3 tys. zł (III miejsce).

Najlepsza grupa (z największą liczną przejechanych kilometrów) otrzyma wejściówkę na jeden mecz żużlowy Enea Falubaz Zielona Góra (stadion W69) w lipcu lub sierpniu w sezonie 2023 i puchar prezydenta miasta.

Ambasadorami akcji w Zielonej Górze są Zbigniew Spruch. legenda kolarstwa i Andrzej Huszcza, legenda zielonogórskiego żużla.

Puchar „Rowerowej Stolicy Polski” wygrywa miasto, które uzyska najlepszy wynik według klasyfikacji ogólnej, czyli suma wszystkich kilometrów uczestników rywalizacji lokalnej dzielona przez ilość mieszkańców miasta. A to wyzwanie nie lada! W sprawach merytorycznych oraz technicznych można się kontaktować z koordynatorami lokalnymi: Anną Szatkowską i Piotrem Dubickim tel. 68 45 61 04, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Nabijamy kilometry na Masie Krytycznej

Zapraszamy na pierwsze wydarzenie rowerowe, które pozwoli nam nabić kilometry w rywalizacji. W sobotę (3 czerwca), o godz. 12.00 z Placu Bohaterów w kierunku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej wyrusza Wiosenna Masa Krytyczna, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Rowerem do Przodu”. Wydarzenie odbędzie się w ramach „Magicznego Pikniku”.  - Zapraszamy tam wszystkich do naszego stanowiska Rowerowej Stolicy Polski, gdzie pomożemy wgrać aplikacje Aktywne Miasta oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące rywalizacji – mówią Anna Szatkowska i Piotr Dubicki.

 

 

rk
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.