Nasza uczelnia jest dostępna dla wszystkich

Nasza uczelnia jest dostępna dla wszystkich Fot. Kazimierz Adamczewski
Na Uniwersytecie Zielonogórskim studiują obecnie 223 osoby z niepełnosprawnościami. Uczelnia dzięki dofinansowaniu z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych stara się zapewnić takie udogodnienia, aby studiowanie było komfortowe dla każdego.

 

Wszystkie budynki UZ są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wśród udogodnień są m.in.: drzwi automatyczne przy wejściach, szerokie korytarze umożliwiające manewrowanie wózkiem, schody z poręczami po obu stronach, windy dla osób poruszających się na wózkach, toalety z kabinami dla osób niepełnosprawnych, miejsca parkingowe tuż przy wejściach. Do budynków można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Uczelnia zapewnia też możliwość skorzystania na miejscu z tłumacza języka migowego, podnośniki zamontowane przy schodach, sale dydaktyczne z zachowaną przestrzenią manewrową. Dostępne są także: pętle induktofoniczne ze wzmacniaczami, systemy FM kompatybilne ze wszystkimi aparatami słuchowymi, mikrofony o zmiennej charakterystyce kierunkowej, komputery wyposażone w oprogramowanie typu screanreader z syntetyzatorem mowy oraz wyposażone w oprogramowanie powiększające.

Monitory i język migowy

Mimo wielu udogodnień uczelnia wciąż udoskonala się: - Uniwersytet na ten moment nie jest w stanie spełnić standardów dostępności dla osób niesłyszących. Brakuje tłumaczeń języka migowego. Będziemy podpisywali umowę z manufakturą języka migowego z Poznania, która obsługuje Urząd Miejski oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, tam współpraca bardzo dobrze się sprawdziła - mówi dr hab. Marcin Garbat, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.

Uczelnia dostaje też dotacje z Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Wsparcie to pochodzi z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Z tych funduszy zakupiono m.in. 110 monitorów interaktywnych. Mogą z nich korzystać niedowidzący, osoby niesłyszące. Monitory znajdują się w salach dydaktycznych. W najbliższym czasie planowany jest zakup kolejnych 50 urządzeń.

Studenci mogą również otrzymać wsparcie w postaci dodatkowych godzin zajęć dydaktycznych z wybranego przedmiotu. Istnieje też możliwość przeprowadzenia egzaminu w formie alternatywnej - najczęściej to wydłużony czas egzaminu lub zmiana formy z ustnej na pisemną i odwrotnie.

Asystent pomoże

Na UZ pracują też asystenci dydaktyczni i naukowi. Ich zadaniem jest pomoc studentowi w dostaniu się na zajęcia. Na początku roku akademickiego asystent sprawdza plan zajęć studenta i czy sale są przystosowane do jego potrzeb.

W najbliższych planach jest zamontowanie podjazdu dla wózków przy budynku Wydziału Artystycznego oraz opracowanie planu procedury ewakuacyjnej dla osób niepełnosprawnych. Trzeba będzie kupić specjalne krzesła i materace do ewakuacji.

Dla osób niepełnosprawnych psychicznie uruchomiono Centrum Wsparcia, w którym pracuje dwóch psychologów, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień. Osoby, które potrzebują pomocy, mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji.

Dla pracowników UZ od trzech lat prowadzone są szkolenia. Są one skierowane do pracowników dydaktycznych i administracyjnych, uczą w jaki sposób zachować się w przypadku osoby niepełnosprawnej, jak przygotować materiały na zajęcia, pomóc w sprawach administracyjnych. Szkolenia odbywają się w wielu kategoriach i są prowadzone przez profesjonalnych wykładowców w formie on-line. Cieszą się dużym zainteresowaniem.

 

Katarzyna Doszczak - Biuro Prasowe UZ

 

kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.