Nauka strzelania w Lotniku - Dziś otwarto strzelnicę! [ZDJĘCIA \ VIDEO]

Nauka strzelania w Lotniku - Dziś otwarto strzelnicę! [ZDJĘCIA \ VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Karabin w dłoń, cel, pal, ognia! Na szczęście, tylko wirtualnie. Dzisiaj w „Lotniku” oficjalnie otwarto strzelnicę. Przetestowali ją Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry i Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych.

 

  

 

Jędrzej Śmiech, przewodniczący samorządu szkolnego, podobnie jak jego rówieśnicy, śledzi wojnę w Ukrainie. – Z uwagi na położenie Polski, każdy powinien umieć obchodzić się z bronią – przekonuje Jędrzej. – Mam nadzieję, że nie będę musiał wykorzystywać tych umiejętności. Po raz pierwszy mierzyłem do celu i jestem pozytywnie zaskoczony. To nie jest zwykła strzelanka komputerowa. Specjalny program oblicza tor lotu, pokazuje wszystkie naturalne symulacje np. mierzy siłę wiatru.

Kacprowi Makarskiemu spodobało się strzelanie. – Czuć odrzut, to dobra imitacja prawdziwej broni – uważa chłopak. – Najlepsze są karabiny, nie tylko fajnie wyglądają, są też bardzo ciężkie.

Kinga Chojka jest zadowolona z ćwiczeń. – Lekko się stresowałam, bo miałam wrażenie, że to prawdziwa broń – przyznaje Kinga. – Ale było super, jeszcze tu wrócę – dodaje dziewczyna.

 

Wracamy do tradycji

-   Ta wirtualna strzelnica to moje marzenie, ukłon w stronę historii i tradycji naszej szkoły – mówi dyrektorka liceum Agnieszka Makarska. – Od 1979 r. funkcjonowaliśmy jako Liceum Lotnicze. Najpierw filia szkoły w Dęblinie, później samodzielna szkoła. Mieliśmy strzelnicę. Pomysł konkursu podsunął nam płk. Grzegorz Dyrka. Wybraliśmy strzelnicę wirtualną, a nie tradycyjną na ostre naboje. Chcemy kształtować postawy proobronne i propagować strzelectwo wśród młodzieży. Trenerem jest instruktor strzelectwa Gwardii Zielona Góra. To doskonały sposób na relaks – podkreśla dyrektorka.

Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na zadanie 200 tys. zł, miasto dołożyło 40 tys. zł. IV Liceum Ogólnokształcące im. płk. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego zdobyło pieniądze w konkursie „Strzelnica w powiecie 2022”, jako jedyna szkoła w całym powiecie zielonogórskim. Obiekt mieści się przy ul. Szosa Kisielińska 18 w piwnicy, którą przystosowano i zmodernizowano tak, aby spełniała wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Dodatkowo wydzielono pomieszczenie techniczne i zakupiono system strzelnicy wirtualnej „Pojedynek”.  Będzie bezpłatnie udostępniana uczniom szkół ponadpodstawowych z powiatu (od 15 lat) oraz organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność na rzecz obronności państwa. Na naukę strzelania może przyjść każdy.

 

To nie tylko zabawa

- Replika ASG zasilana gazem, sprawia, że symulacja jest realna. To nie tylko zabawa, chodzi o to, aby młodzież uczyła się bezpiecznego obchodzenia się z bronią – dodaje Agnieszka Makarska.

To kompletny, multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy, opracowany na bazie systemów wojskowych. Działa w oparciu o wirtualną rzeczywistość (VR) i wykorzystuje laserowe symulatory (repliki) broni. Strzelnica przeznaczona jest do nauki i doskonalenia umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym jej manualnej obsługi. Można się też m.in. nauczyć celować z różnych postaw i na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych. Umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób, każda jest wyposażona w pistolet lub karabinek.

 

Fot. Bartosz Mirosławski

 

ah

 

marzec 23, 2023

0 cenzury – 100% kultury. W sobotę Polska Noc Kabaretowa w CRS

Kabaret Skeczów Męczących, Ani Mru Mru, Nowaki, Paranienormalni, Smile. Polska…
marzec 23, 2023

Rekord świata pobity! Na sznurze w hali CRS zawiesili 4760 skarpetek!

- Udało się! Zielonogórzanie pobili nie tylko rekord Polski, ale…
marzec 23, 2023

W szpitalu w Zielonej Górze odmówili pomocy mężczyźnie zranionemu piłą łańcuchową

Do zdarzenia doszło we wtorek, 21 marca. Na Szpitalny Oddział…
marzec 23, 2023

Tłumy na Targach Pracy UZ [VIDEO]

To były wyjątkowe targi pracy na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wyjątkowe, bo…
marzec 22, 2023

W kwestii elektromobilności jesteśmy najlepsi w Europie!

- Chcemy nie tylko zeroemisyjności, dążymy do tego aby prąd,…

POLBUT - Sklep uruchomiono 8 marca 1976 r. - Kupowaliście tam buty?

Polbut – zawsze mnie zastanawiało, kto wymyślał tak okrutne nazwy? - zastanawia się Tomasz Czyżniewski.Kupowaliście…

F. Czeszyk: Kaczy Dół to wielopokoleniowy, ambitny, obywatelski projekt

- Moi chłopcy już nie mogą się doczekać otwarcia Kaczego Dołu – mówi Pani Anna,…

Posadzą kolejne drzewa w Zielonej Górze! Na sadzenie lasu przygotowano 20 tysięcy sadzonek!

To już tradycja, że od 2015 roku leśnicy z Zielonej Góry i Przytoku sadzą lasy.…

Zielona Góra ma najtańsze wejściówki na basen w całej Europie

- Mimo globalnego kryzysu finansowego i wysokich cen energii nie wstrzymywaliśmy żadnych atrakcji i nie…

DT Centrum istnieje już 47 lat - Robiliście tam zakupy?

Kiedyś kultowy sklep – budynek DT Centrum istnieje już 47 lat - wspomina Tomasz Czyżniewski. …

Plac Teatralny pod specjalnym nadzorem! [ZDJĘCIA OPERACYJNE]

Wiosenna pogoda sprzyja spacerom po zielonogórskim deptaku. Coraz więcej młodych ludzi spędza również czas w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.