Nauka strzelania w Lotniku - Dziś otwarto strzelnicę! [ZDJĘCIA \ VIDEO]

Nauka strzelania w Lotniku - Dziś otwarto strzelnicę! [ZDJĘCIA \ VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Karabin w dłoń, cel, pal, ognia! Na szczęście, tylko wirtualnie. Dzisiaj w „Lotniku” oficjalnie otwarto strzelnicę. Przetestowali ją Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry i Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych.

 

  

 

Jędrzej Śmiech, przewodniczący samorządu szkolnego, podobnie jak jego rówieśnicy, śledzi wojnę w Ukrainie. – Z uwagi na położenie Polski, każdy powinien umieć obchodzić się z bronią – przekonuje Jędrzej. – Mam nadzieję, że nie będę musiał wykorzystywać tych umiejętności. Po raz pierwszy mierzyłem do celu i jestem pozytywnie zaskoczony. To nie jest zwykła strzelanka komputerowa. Specjalny program oblicza tor lotu, pokazuje wszystkie naturalne symulacje np. mierzy siłę wiatru.

Kacprowi Makarskiemu spodobało się strzelanie. – Czuć odrzut, to dobra imitacja prawdziwej broni – uważa chłopak. – Najlepsze są karabiny, nie tylko fajnie wyglądają, są też bardzo ciężkie.

Kinga Chojka jest zadowolona z ćwiczeń. – Lekko się stresowałam, bo miałam wrażenie, że to prawdziwa broń – przyznaje Kinga. – Ale było super, jeszcze tu wrócę – dodaje dziewczyna.

 

Wracamy do tradycji

-   Ta wirtualna strzelnica to moje marzenie, ukłon w stronę historii i tradycji naszej szkoły – mówi dyrektorka liceum Agnieszka Makarska. – Od 1979 r. funkcjonowaliśmy jako Liceum Lotnicze. Najpierw filia szkoły w Dęblinie, później samodzielna szkoła. Mieliśmy strzelnicę. Pomysł konkursu podsunął nam płk. Grzegorz Dyrka. Wybraliśmy strzelnicę wirtualną, a nie tradycyjną na ostre naboje. Chcemy kształtować postawy proobronne i propagować strzelectwo wśród młodzieży. Trenerem jest instruktor strzelectwa Gwardii Zielona Góra. To doskonały sposób na relaks – podkreśla dyrektorka.

Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczyło na zadanie 200 tys. zł, miasto dołożyło 40 tys. zł. IV Liceum Ogólnokształcące im. płk. pil. Eugeniusza Horbaczewskiego zdobyło pieniądze w konkursie „Strzelnica w powiecie 2022”, jako jedyna szkoła w całym powiecie zielonogórskim. Obiekt mieści się przy ul. Szosa Kisielińska 18 w piwnicy, którą przystosowano i zmodernizowano tak, aby spełniała wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Dodatkowo wydzielono pomieszczenie techniczne i zakupiono system strzelnicy wirtualnej „Pojedynek”.  Będzie bezpłatnie udostępniana uczniom szkół ponadpodstawowych z powiatu (od 15 lat) oraz organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność na rzecz obronności państwa. Na naukę strzelania może przyjść każdy.

 

To nie tylko zabawa

- Replika ASG zasilana gazem, sprawia, że symulacja jest realna. To nie tylko zabawa, chodzi o to, aby młodzież uczyła się bezpiecznego obchodzenia się z bronią – dodaje Agnieszka Makarska.

To kompletny, multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy, opracowany na bazie systemów wojskowych. Działa w oparciu o wirtualną rzeczywistość (VR) i wykorzystuje laserowe symulatory (repliki) broni. Strzelnica przeznaczona jest do nauki i doskonalenia umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym jej manualnej obsługi. Można się też m.in. nauczyć celować z różnych postaw i na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych. Umożliwia jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób, każda jest wyposażona w pistolet lub karabinek.

 

Fot. Bartosz Mirosławski

 

ah

 

grudzień 08, 2023

Poznaj ich ograniczenia, by wiedzieć jak pomóc

Na Uniwersytecie Zielonogórskim świętowano Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z…
grudzień 08, 2023

Marzy mi się zielonogórskie wino mikołajkowe

- Może uda się wprowadzić taki produkt w przyszłym roku,…
grudzień 08, 2023

W niedzielę wędrówka po Zielonej Górze

Zielonogórski oddział PTTK organizuje w niedzielę (10.12) kolejny spacer w…
grudzień 08, 2023

Winowajcą jest kraken

Do chorego w szpitalu idź zdrowy, w maseczce i sam.…
grudzień 08, 2023

Policja zatrzymała dwóch zuchwałych złodziei

Dzielnicowi z posterunku w Świdnicy wspólnie z policjantami pionu kryminalnego…

Seniorzy w Baśniowym Zatoniu. Nowe Porozumienie Paradyskie. Zielonogórski sztab WOŚP z wizytą u Jurka Owsiaka

Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych newsów i wydarzeń. Podsumowanie zaczynamy od wizyty w Zatoniu, gdzie…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.