Neofilologia walczy z nudą, odkrywając świat

Zainaugurowane w 2015 r. Dni Języków Obcych przyciągają mnóstwo słuchaczy zainteresowanych zgłębianiem specyfiki różnych języków i kultur Zainaugurowane w 2015 r. Dni Języków Obcych przyciągają mnóstwo słuchaczy zainteresowanych zgłębianiem specyfiki różnych języków i kultur Fot. Archiwum Instytutu Neofilologii UZ
O tym, że umiejętność komunikowania się w innych językach jest bardzo ważna w obecnych czasach, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Osoby, które chciałyby zgłębić wiedzę i umiejętności językowe, a przy tym poznać inne kultury, z pewnością zainteresuje oferta Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Instytut Neofilologii powstał w 2006 r., łącząc Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Prowadzone tu kierunki studiów to filologia angielska (studia I i II stopnia), filologia rosyjska (studia I i II stopnia, oferta 30+) i filologia francuska z drugim językiem romańskim (studia I stopnia) w systemie stacjonarnym (wszystkie trzy kierunki) i niestacjonarnym (filologia angielska). Studenci kształcą się w specjalności nauczycielskiej (filologia angielska) i translatorycznej (filologia angielska, rosyjska i francuska).

Specjalność nauczycielska pozwala na zapoznanie się z najnowszymi tendencjami obowiązującymi w nauczaniu języków obcych. Po jej ukończeniu absolwent może uczyć języka angielskiego na wszystkich etapach kształcenia. Na specjalności translatorycznej studenci pogłębiają swoje umiejętności polegające na tłumaczeniu treści w różnej postaci, zarówno pisemnych, jak i ustnych, które obejmują teksty specjalistyczne, urzędowe, użytkowe czy literackie.

Absolwenci chwalą sposób nauczania w Instytucie Neofilologii UZ. - Podobało mi się to, że studia łączyły w sobie różne dziedziny: historię, literaturę, kulturoznawstwo i językoznawstwo. Zajęcia teoretyczne łączyły się z praktyką, co pozwoliło mi rozwijać umiejętności językowe i swobodne porozumiewanie się - wspomina Karolina Markowicz, absolwentka filologii angielskiej.

- Dzięki kompetentnej kadrze wykładowców, filologia angielska daje dużo możliwości do rozwoju. Atutem Instytutu Neofilologii jest możliwość wzięcia udziału w programie Erasmus. Pozwala to rozwinąć nie tylko zdolności językowe, ale i interpersonalne - dodaje Joanna Kalinowska, również absolwentka filologii angielskiej i nauczycielka języka angielskiego. Wspomniany program Erasmus+ to forma aktywnej, międzynarodowej współpracy edukacyjnej, która jest koordynowana przez prof. UZ dr. hab. Marka Smoluka. Stwarza niepowtarzalną okazję do studiowania w różnych europejskich ośrodkach akademickich znajdujących się m.in. w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, na Litwie, w Rumunii, Czechach, Bośni i Hercegowinie.

W Instytucie Neofilologii odbywają się cykliczne imprezy - Dni Języków Obcych, Międzynarodowe Dni Frankofonii i Dni Kultury Słowian Wschodnich. Wydarzenia te odbijają się szerokim echem w całym regionie. Prezentowane są wykłady skierowane do studentów, konkursy językowo-multimedialne dla uczniów okolicznych szkół, dzięki czemu rozwijają oni swoje kompetencje językowe i interkulturowe oraz umiejętność myślenia twórczego. W tym roku przypada 15. rocznica zielonogórskiej anglistyki. Planowana jest seria tematycznych wykładów online i konkursy dla uczniów.

Nie ma co się dziwić, że w instytucie jest ciekawie i atrakcyjnie. Są tam prowadzone badania nad nudą! Od kilku lat dr Mariusz Kruk i prof. UZ dr hab. Joanna Zawodniak z Zakładu Anglistyki, we współpracy z prof. dr. hab. Mirosławem Pawlakiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prowadzą nowatorskie w skali światowej badania nad nudą w klasie językowej, dzięki czemu udało im się ustalić przyczyny i symptomy tego doświadczenia oraz wskazać sposoby radzenia sobie z nim podczas zajęć i w czasie wolnym.

 

Katarzyna Doszczak 
listopad 28, 2023

Policjant na wolnym zatrzymał pijanego kierowcę

Starszy posterunkowy Tomasz Gaweł – policjant I Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zielonogórskiej…
listopad 28, 2023

Błyskawiczna sesja w ratuszu. Radni byli wyjątkowo zgodni [ZDJĘCIA]

Listopadowa sesja rady miasta była wyjątkowo spokojna. Radni wszystkich klubów…
listopad 28, 2023

Konferencja „Spektrum Płodowych Zaburzeń Poalkoholowych (FASD) – bagaż na całe życie” [ZDJĘCIA]

Ok. 180 osób, m.in. psychologów, lekarzy, pedagogów, psychoterapeutów, naukowców akademickich,…
listopad 27, 2023

Wilki w Zielonej Górze - Jak się zachować przy takim spotkaniu?

Wilki nie są groźne dla człowieka, nie atakują! Nie ma…
listopad 27, 2023

Okradli stoisko na Winobraniu. Szuka ich policja

Komisariat I Policji w Zielonej Górze poszukuje kobiety i 3…

Pożar kamienicy przy ul. Tylnej! [ZDJĘCIA]

Uwaga kierowcy, wciąż jeszcze możliwe są utrudnienia na Alei Konstytucji 3 Maja. Zablokowany jest jeden…

Na zielonogórskim deptaku stanęła choinka prosto z lasu! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Tradycji stało się zadość. Na deptaku stanęła choinka prosto z lasu! To pachnący, kilkunastometrowy świerk…

Zielona Góra „odpala” się na święta i zaprasza mieszkańców. W weekend rozbłyśnie Zatonie i centrum…

Pachnące pierniki i baśniowe iluminacje – to w sobotę w Parku Książęcym w Zatoniu. Cukierki…

Rowery miejskie kończą sezon. Wypożyczymy je tylko do czwartku!

- Dla mnie rower to całoroczny środek transportu – mówi Robert Górski, prezes Rowerem do…

Górka Tatrzańska wyrównana. Baśniowe Zatonie. Zielona Góra jest kobietą!

To był tydzień pełen pozytywnych informacji i ciekawych newsów. Hitem wśród mieszkańców okazała się wiadomość…

Zapuścili wąsy i pobiegli dla jaj. Ponad 200 biegaczy wystartowało w prozdrowotnym biegu [ZDJĘCIA]

- Panowie nie róbcie sobie jaj ze zdrowia – mówił prezydent Janusz Kubicki, chwilę przed…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.