Neofilologia walczy z nudą, odkrywając świat

Zainaugurowane w 2015 r. Dni Języków Obcych przyciągają mnóstwo słuchaczy zainteresowanych zgłębianiem specyfiki różnych języków i kultur Zainaugurowane w 2015 r. Dni Języków Obcych przyciągają mnóstwo słuchaczy zainteresowanych zgłębianiem specyfiki różnych języków i kultur Fot. Archiwum Instytutu Neofilologii UZ
O tym, że umiejętność komunikowania się w innych językach jest bardzo ważna w obecnych czasach, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Osoby, które chciałyby zgłębić wiedzę i umiejętności językowe, a przy tym poznać inne kultury, z pewnością zainteresuje oferta Instytutu Neofilologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

Instytut Neofilologii powstał w 2006 r., łącząc Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Prowadzone tu kierunki studiów to filologia angielska (studia I i II stopnia), filologia rosyjska (studia I i II stopnia, oferta 30+) i filologia francuska z drugim językiem romańskim (studia I stopnia) w systemie stacjonarnym (wszystkie trzy kierunki) i niestacjonarnym (filologia angielska). Studenci kształcą się w specjalności nauczycielskiej (filologia angielska) i translatorycznej (filologia angielska, rosyjska i francuska).

Specjalność nauczycielska pozwala na zapoznanie się z najnowszymi tendencjami obowiązującymi w nauczaniu języków obcych. Po jej ukończeniu absolwent może uczyć języka angielskiego na wszystkich etapach kształcenia. Na specjalności translatorycznej studenci pogłębiają swoje umiejętności polegające na tłumaczeniu treści w różnej postaci, zarówno pisemnych, jak i ustnych, które obejmują teksty specjalistyczne, urzędowe, użytkowe czy literackie.

Absolwenci chwalą sposób nauczania w Instytucie Neofilologii UZ. - Podobało mi się to, że studia łączyły w sobie różne dziedziny: historię, literaturę, kulturoznawstwo i językoznawstwo. Zajęcia teoretyczne łączyły się z praktyką, co pozwoliło mi rozwijać umiejętności językowe i swobodne porozumiewanie się - wspomina Karolina Markowicz, absolwentka filologii angielskiej.

- Dzięki kompetentnej kadrze wykładowców, filologia angielska daje dużo możliwości do rozwoju. Atutem Instytutu Neofilologii jest możliwość wzięcia udziału w programie Erasmus. Pozwala to rozwinąć nie tylko zdolności językowe, ale i interpersonalne - dodaje Joanna Kalinowska, również absolwentka filologii angielskiej i nauczycielka języka angielskiego. Wspomniany program Erasmus+ to forma aktywnej, międzynarodowej współpracy edukacyjnej, która jest koordynowana przez prof. UZ dr. hab. Marka Smoluka. Stwarza niepowtarzalną okazję do studiowania w różnych europejskich ośrodkach akademickich znajdujących się m.in. w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, na Litwie, w Rumunii, Czechach, Bośni i Hercegowinie.

W Instytucie Neofilologii odbywają się cykliczne imprezy - Dni Języków Obcych, Międzynarodowe Dni Frankofonii i Dni Kultury Słowian Wschodnich. Wydarzenia te odbijają się szerokim echem w całym regionie. Prezentowane są wykłady skierowane do studentów, konkursy językowo-multimedialne dla uczniów okolicznych szkół, dzięki czemu rozwijają oni swoje kompetencje językowe i interkulturowe oraz umiejętność myślenia twórczego. W tym roku przypada 15. rocznica zielonogórskiej anglistyki. Planowana jest seria tematycznych wykładów online i konkursy dla uczniów.

Nie ma co się dziwić, że w instytucie jest ciekawie i atrakcyjnie. Są tam prowadzone badania nad nudą! Od kilku lat dr Mariusz Kruk i prof. UZ dr hab. Joanna Zawodniak z Zakładu Anglistyki, we współpracy z prof. dr. hab. Mirosławem Pawlakiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prowadzą nowatorskie w skali światowej badania nad nudą w klasie językowej, dzięki czemu udało im się ustalić przyczyny i symptomy tego doświadczenia oraz wskazać sposoby radzenia sobie z nim podczas zajęć i w czasie wolnym.

 

Katarzyna Doszczak 
czerwiec 09, 2023

Trwa walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Można już kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Przypomnijmy – nasze…
czerwiec 09, 2023

W niedzielę spacer do Górzykowa i spotkanie z papugami

 Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (11.06), na kolejną wycieczkę…
czerwiec 09, 2023

Rocznicowy mural na murach aresztu

Mur aresztu przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i…
czerwiec 09, 2023

Jarmark Winobraniowy 2023 [MAPKA / REGULAMIN / CENNIK]

Centrum Biznesu Sp. z o.o., jako organizator po raz kolejny …
czerwiec 09, 2023

Flamenco dla chorego Bartka

W piątek, 9 czerwca, o 19.30 w Piekarni Cichej Kobiety…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.