Neofilologia walczy z nudą, odkrywając świat

Instytut Neofilologii powstał w 2006 r., łącząc Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej i Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Prowadzone tu kierunki studiów to filologia angielska (studia I i II stopnia), filologia rosyjska (studia I i II stopnia, oferta 30+) i filologia francuska z drugim językiem romańskim (studia I stopnia) w systemie stacjonarnym (wszystkie trzy kierunki) i niestacjonarnym (filologia angielska). Studenci kształcą się w specjalności nauczycielskiej (filologia angielska) i translatorycznej (filologia angielska, rosyjska i francuska).
Specjalność nauczycielska pozwala na zapoznanie się z najnowszymi tendencjami obowiązującymi w nauczaniu języków obcych. Po jej ukończeniu absolwent może uczyć języka angielskiego na wszystkich etapach kształcenia. Na specjalności translatorycznej studenci pogłębiają swoje umiejętności polegające na tłumaczeniu treści w różnej postaci, zarówno pisemnych, jak i ustnych, które obejmują teksty specjalistyczne, urzędowe, użytkowe czy literackie.
Absolwenci chwalą sposób nauczania w Instytucie Neofilologii UZ. - Podobało mi się to, że studia łączyły w sobie różne dziedziny: historię, literaturę, kulturoznawstwo i językoznawstwo. Zajęcia teoretyczne łączyły się z praktyką, co pozwoliło mi rozwijać umiejętności językowe i swobodne porozumiewanie się - wspomina Karolina Markowicz, absolwentka filologii angielskiej.
- Dzięki kompetentnej kadrze wykładowców, filologia angielska daje dużo możliwości do rozwoju. Atutem Instytutu Neofilologii jest możliwość wzięcia udziału w programie Erasmus. Pozwala to rozwinąć nie tylko zdolności językowe, ale i interpersonalne - dodaje Joanna Kalinowska, również absolwentka filologii angielskiej i nauczycielka języka angielskiego. Wspomniany program Erasmus+ to forma aktywnej, międzynarodowej współpracy edukacyjnej, która jest koordynowana przez prof. UZ dr. hab. Marka Smoluka. Stwarza niepowtarzalną okazję do studiowania w różnych europejskich ośrodkach akademickich znajdujących się m.in. w Hiszpanii, Grecji, Portugalii, na Litwie, w Rumunii, Czechach, Bośni i Hercegowinie.
W Instytucie Neofilologii odbywają się cykliczne imprezy - Dni Języków Obcych, Międzynarodowe Dni Frankofonii i Dni Kultury Słowian Wschodnich. Wydarzenia te odbijają się szerokim echem w całym regionie. Prezentowane są wykłady skierowane do studentów, konkursy językowo-multimedialne dla uczniów okolicznych szkół, dzięki czemu rozwijają oni swoje kompetencje językowe i interkulturowe oraz umiejętność myślenia twórczego. W tym roku przypada 15. rocznica zielonogórskiej anglistyki. Planowana jest seria tematycznych wykładów online i konkursy dla uczniów.
Nie ma co się dziwić, że w instytucie jest ciekawie i atrakcyjnie. Są tam prowadzone badania nad nudą! Od kilku lat dr Mariusz Kruk i prof. UZ dr hab. Joanna Zawodniak z Zakładu Anglistyki, we współpracy z prof. dr. hab. Mirosławem Pawlakiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prowadzą nowatorskie w skali światowej badania nad nudą w klasie językowej, dzięki czemu udało im się ustalić przyczyny i symptomy tego doświadczenia oraz wskazać sposoby radzenia sobie z nim podczas zajęć i w czasie wolnym.
Katarzyna Doszczak