„NIE” dla połączenia Medkolu ze szpitalem. Radni przyjęli apel

„NIE” dla połączenia Medkolu ze szpitalem. Radni przyjęli apel
Samorząd województwa zamierza połączyć dwie zielonogórskie placówki medyczne w jedną. Chodzi o przychodnię Medkol i Szpital Uniwersytecki. Tym planom sprzeciwiają się przedstawiciele Medkolu, którzy pojawili się w ratuszu. W sprawie konsolidacji jednostek zwołano nadzwyczajną sesję rady miasta. Anna Nowak, wiceprzewodnicząca związków zawodowych Medkolu, wyjaśniła, że o zamiarze połączenia ze szpitalem pracownicy przychodni dowiedzieli się z internetu. Nikt nie konsultował z nimi tych planów.
"Reakcja pracowników była natychmiastowa. Wiemy, z czym to się kojarzy. To będzie dla przychodni i dla pacjentów niestety złą decyzją. Dlatego, że nasi pacjenci, którzy przychodzą do nas z zewnątrz, ze skierowaniami od swoich lekarzy rodzinnych, mają dostęp do wielu poradni specjalistycznych. Szpital planuje u nas otworzyć poradnie przyszpitalne. My naszych pacjentów z miasta nie będziemy mogli przyjmować, bo wiadomo, że kolejki się przesuną. Będą w pierwszej kolejności przyjmowani pacjenci ze szpitala" - Anna Nowak.
Poprzez pracowników Medkolu o sprawie dowiedziała się rada miasta Zielona Góra. Na wniosek ośmiu radnych została zwołana sesja, powstał również apel. W dokumencie radni nie zgodzili się na połączenie przychodni i szpitala.
"Rozumiem, o ile Szpital Uniwersytecki chce wchłaniać mniejsze podmioty, tę konsolidację, natomiast my musimy patrzeć także na wynik ekonomiczny. To znaczy, jeżeli szpital przynosi stratę i teraz chce wchłonąć jednostkę, która przynosi zyski, następuje obawa, czy Medkol będzie dalej funkcjonował tak jak dotychczas, czy też będzie zarządzany tak jak szpital, czyli zacznie przynosić stratę. A tego nikt  z nas nie chce" - Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta Zielona Góra.
O tym, dlaczego samorząd zdecydował się przekazać Medkol uczelni, a następnie stworzyć z niego jedną spółkę ze szpitalem, mówił Tomasz Wróblewski, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.
"Z uwagi na to, że Uniwersytet Zielonogórski nie posiada budynków, które mógłby aportem wnieść do spółki (a z drugiej strony konieczne jest podniesienie kapitałów szpitala), robimy ten manewr. W szpitalu zwiększy się ambulatoryjna opieka medyczna, która pozwoli na zwiększenie kontraktu dla połączonych jednostek o około milion pięćset złotych rocznie. Ale także chodzi nam o kompleksowość opieki nad pacjentem, który przychodząc do przychodni Medkol, również w dalszej części był zaopiekowany przez poradnie szpitalne" - Tomasz Wróblewski.
"Nie wyobrażam sobie tego, żebyśmy chcieli w jakikolwiek sposób ingerować w to, co działa dobrzeWszystko możemy uzgodnić, żeby było jak najlepiej, w sensie, jeżeli by doszło do tego połączenia" – mówi o Medkolu Antoni Ciach, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Apel, w którym radni sprzeciwili się połączeniu Medkolu i Szpitala Uniwersyteckiego, został przyjęty. Zagłosowało za nim 12 radnych.
Aleksandra Pietruszewska - Radio Index
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.