Nie patrz w górę [FELIETON]

Nie patrz w górę [FELIETON] fot. pixabay
Na Netflixie dobrze chodzi film „Nie patrz w górę”. Teoretycznie komedia, w istocie dramat nieźle opisujący współczesne czasy. Nie patrz w górę jeśli nie chcesz zobaczyć prawdy.

 

Jakoś tak skojarzyło mi się z moimi obserwacjami. Otóż chodząc po centrum miasta, czasami lepiej nie podnosić głowy. Ulica wygląda dobrze, dopóki nie podniesiemy wzroku ku niebu, wtedy widok już nie zachwyca. Odrapane elewacje (do poziomu I piętra często odnowione, dalej nie), balkony trzymające się na słowo honoru, okna straszące niepomalowanymi ramami. Przekład pierwszy z brzegu - Drzewna.

Problem wielu, jeśli nie większości polskich miast - starzejąca się substancja mieszkaniowa, na której odnowienie brak środków. Problem „odwieczny”.

W latach osiemdziesiątych naczelnikiem Lubska był świetny administrator, Michał Łoś. Kiedy go odwiedzałem, zawsze żartował: - Szkoda, że Rosjanie nie spalili Lubska tak jak Krosna. Mój przyjaciel, Bolek Borek, w Krośnie nie ma problemów z remontami, bo nie ma poniemieckich budynków. A ja ile bym nie zrobił, to i tak tylko kropla w morzu potrzeb - mówił.

Minęło 40 lat, a problem nadal istnieje. Wprawdzie w mniejszej skali, ale… Przed 40 laty właściciel był generalnie jeden, teraz 95(!) procent substancji w Zielonej Górze to własność prywatna lub wspólnot mieszkaniowych (wyłączając spółdzielnie). I wszyscy, generalnie, nie radzą sobie z remontami. Wielu z bogacących się szybko na początku lat 90. pokupowało kamienice, bo była okazja - prawie za darmo. To samo było z wykupem mieszkań. Głupi byłby ten, kto nie kupiłby ich za 5 procent wartości. Ale potem na remont albo nie starcza, albo… się nie opłaca. Patrz - kino Nysa czy Wandy 7.

Do tego dochodzi słabość państwa jako instytucji. W Polsce praktycznie nie istnieje sprawny mechanizm, który nakazałby właścicielowi rudery remont lub… wyburzenie. Zachłyśnięci balcerowiczowską wizją kapitalizmu, który da nam piękne i bogate życie, nie zadbaliśmy o to, by mieć jednak jakiś bat na kamieniczników. W latach 90., ówczesne solidarnościowe władze miasta z Unii Wolności wyprzedały co się dało, ale nikt nie myślał co dalej. A następcy muszą jeść tę żabę. Przecież prywatne kamienice - w pierzei naprzeciwko wejścia do ratusza - wołają o pomstę do nieba, to samo wspólnotowe kamienice na Jedności. Nawet tam, gdzie udziałowcem we wspólnocie jest miasto, pozostali udziałowcy nie są w stanie wyłożyć swojej części na remont. Wprawdzie istnieje mechanizm miejskiego dofinansowania do remontów elewacji prywatnych kamienic, ale i tu - albo kamieniczników nie stać na dołożenie swojej części, albo im się nie opłaca, bo kupili kamienice bez pomysłu na ich zagospodarowanie.

Mówiąc szczerze - wiele z tych ruder należałoby wyburzyć. W czasie tej kadencji udało się wyburzyć… jedną. Inspektor Nadzoru Budowlanego, z którym prowadzę boje w tej materii, rozkłada ręce i mówi: - Nic nie mogę. Bo albo nie mam narzędzi prawnych, albo na wyburzenie nie zgadza się konserwator zabytków.

Do tego dochodzą często niechlujne remonty oraz zmora miast - twórcy bazgrołów na murach i… koło się zamyka. Konkluzja - maszerując starymi ulicami polskich miast lepiej nie patrzeć w górę. Nie tylko w Zielonej. Także w Poznaniu, Wrocławiu czy moim ulubionym Kłodzku… Władza centralna ma problem w tym miejscu, gdzie plecy tracą swoją szlachetną nazwę, władza samorządowa bezradnie rozkłada ręce - jak ci naukowcy ze wspomnianego filmu, którzy wiedzieli, że nadciąga katastrofa, ale bez władzy centralnej zrobić nic nie mogli. A nam, przechodniom, przychodzi liczyć na to, że żadna dachówka w bezwietrzny dzień z góry nie poleci, a w wietrzne dni z domu lepiej nie wychodzić.

 

Andrzej Brachmański

 

PS. Felieton jest w pewien sposób inspirowany pismami pana Sławomira Służalca, kierowanymi do radnych miasta. Dziękuję mu za podsunięcie pomysłu.

marzec 28, 2024

W sobotę charytatywny turniej piłki nożnej. Gramy dla Metryka! [PROGRAM]

W najbliższą sobotę, 30 marca zapraszamy Was do Starego Kisielina,…
marzec 28, 2024

Zielonogórzanin chce zdobyć Mount Everest i zebrać pieniądze dla zwierzaków!

Jest Lubuszaninem, mieszka w Zielonej Górze i kilka latem temu…
marzec 28, 2024

Walcząc z hejtem odnowili plac zabaw przy ul. Pszennej [ZDJĘCIA]

Dzięki zaangażowaniu radnych Pawła Wysockiego i Filipa Czeszyka, społeczniczki Marty…
marzec 28, 2024

Boisko przy SP nr 2 w naprawie. W planach większa modernizacja! [ZDJĘCIA]

Dzięki współpracy radnego Roberta Górskiego oraz Kamila Kawickiego zielonogórzanie znów…
marzec 28, 2024

Filip Czeszyk. Społecznik, człowiek zaangażowany w walkę o równość i tolerancję! Skuteczny i konsekwentny w…

Filip Czeszyk to żywy ogień, wulkan pozytywnej energii. Przedsiębiorca, społecznik,…

Co dalej ósmoklasisto?

Ogólniak, technikum, a może szkoła branżowa… W dokonaniu wyboru uczniom ósmych klas pomagają zielonogórskie szkoły…

Wielkanocny Zając pomalowany! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Kolorowe serca, kwiaty, wąsy i wszystkie kolory tęczy – tak prezentuje się w tym roku…

Dom Kultury dla Seniorów i dopłata do rowerów elektrycznych [WIDEO]

- Zadbamy o spokojną i godną jesień życia w Zielonej Górze – mówi prezydent Janusz…

Powstaną trzy drogi na Chynowie [ZDJĘCIA / PLANY]

Dzisiaj prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Remontowo-Drogowym „CAPRI-bit” Eugeniusz Weiss, który wykona trzy…

„Janusz Jasiński, oszukał pracowników! Zdziwię się, jeżeli ktokolwiek na niego zagłosuje” [WIDEO]

- Janusz Jasiński, oszust, człowiek, który oszukał swoich pracowników, nie zapłacił im za pracę, nie…

Schronisko dla bezdomnych zwierząt z nową nazwą i muralem! [ZDJĘCIA]

Przy kolejnych miejskich inwestycjach niepisaną tradycją stały się konkursy i konsultacje dotyczące szyldu, wyposażenia czy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.