Nielegalne zrzuty ścieków

Nielegalne zrzuty ścieków
Wodociągi w Zielonej Górze ujawniają nielegalne odprowadzanie ścieków przemysłowych do naszej kanalizacji. Restauracje, zakłady przetwórstwa spożywczego, hotele, bary szybkiej obsługi mają obowiązek stosowania separatorów tłuszczu. Niestety zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o tym lub celowo mają zawartą umowę z Zielonogórskimi Wodociągami i Kanalizacją jedynie na ścieki bytowe. - Likwidujemy ukryte zrzuty ścieków przemysłowych – informuje Monika Turzańska, z biura prasowego ZWiK. – Skutkiem będzie zablokowanie odpływu z danego przyłącza z powodu nielegalnego odprowadzania ścieków przemysłowych do naszej sieci.  Olej może zapchać kanalizację! Zakaz wylewania oleju do kanalizacji sanitarnej to nie fanaberia. W niższych temperaturach olej tężeje i może ją zapchać. Tłuszcz wylany do kanalizacji na swojej drodze może spotkać inne zapychające odpady np. chusteczki nawilżające. W takiej sytuacji tworzą się tzw. góry tłuszczowe. W 2013 r. w Londynie 15-tonowe monstrum zatkało rury, wiele toalet w sąsiedztwie wylało. Co zrobić ze zużytym olejem spożywczym np. po smażeniu frytek lub pączków? Wystarczy przelać go do słoika lub butelki i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe) w kolorze czarnym lub zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK). Właściciele restauracji, piekarni lub innych punktów gastronomicznych zużyty olej mogą oddać do utylizacji wyspecjalizowanej firmie zajmującej się przetwarzaniem tego typu odpadów. Koszt usługi zaczyna się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Przedsiębiorstwa skupujące fryturę i oleje spożywcze odbierają je od sklepów i restauracji, a następnie przekazują do recyklingu. Zużyty olej roślinny rafinerie wykorzystują do produkcji biopaliw. Olej rzepakowy i kokosowy może zamienić się też w mydło gospodarcze własnej produkcji, w sam raz do prania i sprzątania. Do sieci kanalizacyjnej nie należy też wrzucać: * zużytych artykułów higienicznych i opatrunkowych np. chusteczek nawilżanych, ręczników papierowych, pieluch, podpasek i tamponów, prezerwatyw, słomek, patyczków po lodach, patyczków kosmetycznych, wacików, opakowań po igłach, bandaży, plastrów; * żywności stałej, resztek jedzenia, zepsutego jedzenia, fusów kawy lub herbaty; * włosów; * niedopałków papierosów; * torebek foliowych; * korków lub nakrętek; * baterii; * żwirku z kuwety lub wiórków z klatki gryzonia domowego; * ziemi z doniczek; * gazet i tektury; * zabawek; * elementów garderoby (pończochy, rajstopy); * chemikaliów; * materiałów budowlanych, farb, gruzu, popiołu, kostek brukowych, cegieł etc. * zużytych olejów silnikowych i rozpuszczalników.
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.