Nowe laboratorium do wspólnych badań naukowych

Tuż po przecięciu symbolicznej wstęgi natychmiast odbyło się testowanie nowego sprzętu Tuż po przecięciu symbolicznej wstęgi natychmiast odbyło się testowanie nowego sprzętu Fot. Kazimierz Adamczewski
Na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki zostało otwarte laboratorium „Rozproszone Systemy Pomiarowe i Bezprzewodowe Sieci Sensorów”. To efekt zawartej w 2016 roku umowy o partnerskiej współpracy pomiędzy IHP - Instytut Leibniza dla Innowacyjnej Elektroniki z Frankfurtu nad Odrą z Uniwersytetem Zielonogórskim.  

W 2019 roku partnerzy podpisali również umowę o wspólnym przedsięwzięciu pod nazwą Joint Lab IHP - UZ.

Joint Lab to centrum wymiany informacji pomiędzy naukowcami i studentami. Każdy Joint Lab pracuje nad specyficznym, zorientowanym na przyszłość tematem badawczym. W ten sposób, poprzez ścisłą współpracę, łączy się potencjał regionalnych placówek akademickich oraz wybranych partnerów międzynarodowych.

 

Sprzęt wysokiej klasy

Laboratorium, które jest kolejnym etapem polsko-niemieckiej współpracy, będzie wykorzystywane do prowadzenia wspólnych badań naukowych oraz realizacji projektów badawczych i rozwojowych z dziedziny szeroko rozumianej tematyki systemów pomiarowych, obejmującej m.in. zagadnienia z obszaru bezprzewodowych sieci sensorów, Internetu Rzeczy, przetwarzania danych w warstwie pośredniej i innych. Jak tłumaczy prof. dr hab. inż. Ryszard Rybski, dyrektor Instytutu Metrologii, Elektroniki i Informatyki oraz kierownik Joint Lab IHP - UZ: - W laboratorium mamy przede wszystkim wysokiej klasy sprzęt komputerowy i przyrządy pomiarowe. To jest sprzęt, który został zakupiony z myślą o wspólnie prowadzonych projektach naukowych i o studentach, którzy będą w laboratorium odbywali wybrane zajęcia. Łączą nas wspólne tematy naukowe i dydaktyczne. Sala będzie przeznaczona też do prowadzenia prac dyplomowych - inżynierskich, magisterskich, a być może również doktorskich. Będą się tu także odbywać regularne zajęcia laboratoryjne o tematyce zbliżonej do tej, którą chcemy realizować w naszych badaniach. Jedocześnie zachęcamy studentów do udziału w kołach naukowych i wyjazdach na staże, które mogą odbywać we Frankfurcie nad Odrą.

 

Wyzwania dla regionów

Należy dodać, że wymieniona tematyka badań pokrywa się z obszarem badawczym projektu „SmartRiver: Intelligentes Odergebiet/SmartRiver: Inteligentne Nadodrze”, realizowanego aktualnie przez obydwu partnerów w ramach PROGRAMU WSPÓŁPRACY INTERREG VA BRANDENBURGIA - POLSKA 2014-2020 (BB-PL INTERREG VA 2014-2020), z którego środków zostało częściowo sfinansowane wyposażenie laboratorium.

Międzynarodowa współpraca to szansa na rozwój i wspólne realizowanie wielu badań. - Myślę, że w dzisiejszych badaniach naukowych nikt nie pracuje tylko dla siebie. Badania wymagają dużych, międzynarodowych zespołów i dlatego w takiej formule to realizujemy - tłumaczy prof. Gerhard Kahmen - dyrektor naukowo-techniczny IHP. - Joint Lab jest jednym z ośmiu tego typu, jakie prowadzimy z innymi partnerami w naszym instytucie. Cieszę się, że mogliśmy otworzyć nowe laboratorium, które jest efektem współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim, i że będziemy mogli tu realizować wiele projektów. Kształcimy młodych ludzi i ważne jest, aby ich włączać do badań naukowych w laboratoriach i tym samym sprostać wyzwaniom dzisiejszych czasów. Wyzwaniom, które są stawiane regionom, a nie tylko pojedynczym jednostkom.

Wyposażenie nowoczesnego laboratorium na UZ kosztowało ponad 100 tys. euro.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe UZ
luty 03, 2023

W niedzielę spacer z Nietkowic do Będowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (5.02) na kolejną wycieczkę…
luty 03, 2023

Zaczarowane bąbelki

18 lutego, o godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Teatr…
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.