Obserwacje po powrocie [FELIETON]

Obserwacje po powrocie [FELIETON] fot. screen yt / wzg
Kiedy, będąc u wód, kolega podesłał mi link z komentarzem „obejrzyj koniecznie”, nie zdziwiłem się. W końcu na WhatsAppie codziennie dostaję dziesiątki filmików i obrazków. Ten był jednak długi i rozpoczynał się od monologu gościa po rosyjsku. Trochę się język niegdysiejszych przyjaciół a teraz wrogów zna, więc byłem ciekaw puenty.

 

W końcu większość filmików na WA to humorystyczne obrazki. Kiedy jednak dotarłem do końca nagrania, pomyślałem sobie, że my wszyscy, mieszkańcy Winnego Grodu, po jego obejrzeniu powinniśmy zapaść się pod ziemię. Piszę oczywiście o filmiku, na którym  pracujący w naszym mieście Białorusin, w ramach czasu wolnego, sprząta las przy swoim hostelu (szczegóły znajdziecie państwo w innym miejscu „Łącznika”). Ten sympatyczny młodzieniec, obcokrajowiec, obnażył nas do cna. Pokazał, że o czystości miasta dużo gadamy, mając wielkie pretensje do prezydenta i ZGK o nieporządki, a sami nie szanujemy swojego otoczenia. Mając usta pełne frazesów, uważając się za „Europejczyków”, żądając czystości od innych - sami syfimy na potęgę.

Może ktoś powiedzieć: to przecież było w miejscu odległym i tam bałagan zrobiły lumpy. Prawda. Tam tak! Ale tu, w samym centrum miasta? Wczoraj przeszedłem się od Starego Rynku do muzeum. Papiery, okruszki chleba, wafelki, opakowania po lodach. I choćby prezes Sikora zatrudnił jeszcze trzystu sprzątaczy, to jeśli sami nie zaczniemy dbać o swoje otoczenie, to… nudne prawda? Ostatnio ciągle o tym piszę. Ale jak nie pisać, skoro młody Białorusin pokazał nam nasze flejtuchostwo.

Tak sobie przy okazji politycznie pomyślałem, że gdyby młode bysie od Bosaka, z ustami pełnymi patriotycznych sloganów, zachciały raz w miesiącu pomaszerować ulicami polskich miast z workami na śmieci zamiast z pochodniami, to byłby prawdziwy wyraz kochania swojej ojczyzny.

Teraz z innej beczki. Chyba czas najwyższy, by rzucić hasło: samochodziarze łączmy się! Przeczytałem, na razie dość pobieżnie, projekt strategii komunikacyjnej i pomyślałem sobie: zaczynają nas, użytkowników aut, najpopularniejszego i ciągle zyskującego na popularności środka lokomocji, traktować jak obywateli drugiej kategorii. Małe, ale hałaśliwe grupy zaczynają nas ustawiać do kąta, zawłaszczając coraz więcej przestrzeni. Uważają że rowerzyście wszystko wolno, a pieszy to już w ogóle święta krowa. Rozumiem – zwiększamy znaczenie komunikacji zbiorowej. Rozumiem - ograniczamy emisje spalin. Ale jedno i drugie róbmy z głową. Nie na darmo istnieje pojęcie „zrównoważony rozwój”.

Te słowa wpadły mi pod pióro, kiedy wyczytałem, że ktoś ma pomysł, by zwęzić ulicę i ograniczyć przepustowość Bohaterów Westerplatte, a nawet całkowicie zamknąć ją dla samochodów. To oznacza, że na Konstytucji 3 Maja byłyby jeszcze większe korki (czyli zwiększyła się tu emisja spalin), a ruch w poprzek miasta odbywałby się w ślamazarnym tempie. Dziś mamy trzy arterie – Konstytucji, Westerplatte, Aglomeracyjna. Jeśli zamkniemy jedną, zapchamy pozostałe. To tylko jeden z przykładów. Dlatego namawiam zmotoryzowanych: panie i panowie, nie bądźmy obojętni, aktywnie opiniujmy projekt strategii. Upomnijmy się też o interes zmotoryzowanych.

 

Andrzej Brachmański
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.