Ocenimy strefę parkingową - konsultacje społeczne

Ocenimy strefę parkingową - konsultacje społeczne fot. Piotr Dubicki UM
Od poniedziałku magistrat rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie strefy płatnego parkowania. Między innymi chce zapytać zielonogórzan o wprowadzone zmiany w regulaminie i czy mają problemy z postawieniem auta.

 

Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie, tłumaczy że po półtora roku funkcjonowania nowych zasad, trzeba sprawdzić jak parkingową „rewolucję” oceniają mieszkańcy i ewentualnie zrobić kolejne zmiany w przepisach.

- Poszerzyliśmy strefę płatnego parkowania, podwyższyliśmy opłaty za postój, zmienił się regulamin  - mówi K. Staniszewski. - Chcemy się dowiedzieć, czy miejsca postojowe są łatwo dostępne i czy kierowcom zdarza się krążyć w poszukiwaniu parkingu. A jeśli tak, to jak długo - pięć a może dziesięć minut? Poprosimy mieszkańców o wskazanie na geoankiecie (odpowiedzi z wykorzystaniem map) kłopotliwych lokalizacji.

Urzędnicy chcą zasięgnąć języka, czy strefa płatnego parkowania jest prawidłowo oznaczona. W ankiecie jest też pytanie, które może zaskoczyć, o ewentualne poszerzenie strefy o kolejne ulice. Dyrektor Staniszewski przekonuje jednak, że ta pozycja w ankiecie ma spore uzasadnienie.

- Doświadczenia dużych miast, np. Poznania i Wrocławia, pokazują że po rozszerzeniu strefy bardziej oblegane są „bezpłatne” ulice, te położone blisko jej „granicy”. Przykładowo sprawdzimy, czy mieszkańcy ulicy Krzywoustego nie skarżą się na kłopoty z postawieniem auta, po tym jak trzeba płacić za postój na sąsiedniej Mieszka I.

Spore kontrowersje wzbudziła kwestia darmowego parkowania dla osób posiadających karty parkingowe. Po zmianach osoby dysponujące kartą dla niepełnosprawnych bezpłatnie mogą zaparkować jedynie na niebieskich kopertach. Dodatkowo magistrat wprowadził tzw. kartę N dla osób cierpiących na dysfunkcje narządu ruchu w stopniu znacznym. Można ją wyrobić w biurze Strefy Płatnego Parkowania i dzięki temu, wybranym pojazdem (karta N przypisana jest do konkretnego numeru rejestracyjnego) zaparkować bezpłatnie w całej strefie.

Miasto w ten sposób zabezpieczyło się przed „pożyczaniem” sobie kart parkingowych i wykorzystaniem ich przez osoby do tego nieuprawnione.

- W konsultacjach społecznych zapytamy zielonogórzan, czy i w jakich miejscach należałoby zwiększyć pulę tzw. niebieskich kopert - dopowiada K. Staniszewski. – Być może okaże się, że trzeba przyznać dodatkowe uprawnienia osobom ze schorzeniami neurologicznymi, np. im również umożliwić wyrobienie sobie karty N. Do rozważenia jest też kwestia wydawania kart mieszkańca osobom fizycznym korzystającym z firmowych samochodów osobowych, zarówno do celów służbowych jak i prywatnych. Obecnie muszą płacić za postój. Zapytamy również bardziej ogólnie, komu i na jakich zasadach powinna przysługiwać karta mieszkańca, być może mieszkańcy mają jakieś inne przemyślenia w tej sprawie, które moglibyśmy wdrożyć.

- Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych dotyczących strefy płatnego parkowania - zachęca Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta ds. konsultacji społecznych. -  Konsultacje rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 29 sierpnia. Na platformie https://zielonagora.konsultacjejst.pl/ dostępne będą dwa formularze, jeden dotyczący ogólnego funkcjonowania strefy, drugi skierowany do osób z niepełnosprawnościami. Biorąc udział w konsultacjach społecznych można wyrazić swoją opinię o tym, co dzieje się w naszym mieście.

 

(rk) - łz
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.