Odloty [FELIETON]

Odloty [FELIETON] fot. pixabay
O kimś, kto stracił kontakt z rzeczywistością mówi się, że odleciał. Ostatnio tych odlotów mamy mnóstwo. Na pierwszym miejscu mojego rankingu są twórcy nowego taryfikatora mandatów. Rozumiem, że za wykroczenia w ruchu drogowym należy karać. Kara powinna być jednak racjonalna. Ale mandat w wysokości połowy zarobków? Albo nawet całych? „Tamowanie ruchu” to 500 zł. Zgadzam się, należy ukarać, ale 500 zł? Czy ten, kto to pisał ma świadomość, ile zarabia 70 proc. Polaków? Dla wielu 500 zł to jest DUŻO pieniędzy. Za niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych 1500 zł. Zgadzam się, należy ukarać, ale dla wielu 1500 zł to tyle, ile mają na życie przez miesiąc. Od 1 stycznia dylemat czy zapłacić mandat, czy ratę kredytu, czy kupić dziecku kurtkę przestał być dylematem wydumanym. A pozwolenie sądowi, by mógł ukarać grzywną 30 tys. zł? Dla ok. 1/4 Polaków to całoroczny dochód! Jeśli rząd myśli, że tym sposobem wymusi oczekiwane zachowania, myli się. Tak mnie przynajmniej uczono - pożądane zachowanie wywołują edukacja i nieuchronność, a nie wysokość kary.

 

Co ciekawe, wraz z twórcami taryfikatora odlecieli też dziennikarze. Koleżanka po fachu pyta nowego szefa zielonogórskiej drogówki: czy ten taryfikator pomoże w walce z piratami drogowymi? Kurczę, czy kierowca jadący siedemdziesiątką po Szosie Kisielińskiej o drugiej w nocy to na pewno pirat drogowy? Koleżanki i koledzy, łyknęliście narrację rządu jak gęś kluski. Nowy taryfikator nie służy walce z piratami tylko fiskalizmowi i będzie powodem wielu dramatów, nawet komornicy sądowi się z niego nie cieszą, bo bez wątpienia przyda im roboty. Walce z piratami drogowymi służyłaby zwiększona obecność drogówki na ulicach, ale jak z tym jest każdy widzi…

Jakiś czas temu lekko odleciała też ekipa naszego MZK, próbując zlikwidować linię nr „0”. Na szczęście szybko się zreflektowała, choć w szybkości reakcji niewiele wyprzedziła rząd, który odleciał z Polskim Ładem. Tyle, że przywrócenie „zerówki” jest dużo prostsze niż posprzątanie bałaganu narobionego w systemie podatkowym. Jeśli to ostatnie jest w ogóle możliwe…

Zupełnie za to odleciała miejscowa dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, budując za miliony niepotrzebne rondo w Nowogrodzie Bobrzańskim, a nie mogąc znaleźć kilkuset tysięcy na prawoskręt do Piasek - o wiele bardziej na „drodze śmierci” potrzebny.

Spektakularny odlot zaliczają też specjaliści od promocji marki w Urzędzie Marszałkowskim. Zaproponowany przez nich kilka dni temu Duszek-Lubuszek, choć pewnie miał nawiązywać do Caspra - przyjaznego duszka, bardziej przypomina mi „gumkę” dla panów niż przyjazną zjawę. Choć zdaje mi się, że w całej sprawie chodziło o to, by jeden kabareciarz dał zarobić drugiemu, bo pisanie o lubuskich zamkach przez Artura Andrusa pomysłem jest chyba średnim. Dlatego nie dziwię się znaczącym uśmieszkom redaktora Awińskiego, gdy na falach Akademickiego Radia komentował pojawienie się owego Duszka.

Odleciała, a właściwie poleciała do Dubaju ekipa z województwa. I tu Państwa zaskoczę… Wbrew prezydentowi i krytykom tego pomysłu uważam, że wcale nie jest taki odlotowy. Władza „od zawsze” bierze udział w takich eskapadach. To jeden z jej przywilejów i obowiązków. Być tam, gdzie coś się dzieje! Wyjazd do Dubaju niczym się nie różni od wyjazdów Dudy, Morawieckiego a wcześniej Kwaśniewskiego do Davos, spotkań polityków i prezydentów w ramach Klubu Wałdajskiego, Forum Gospodarczego w Krynicy i wielu podobnych imprez. Pozornie nic nie dają, pozornie są to fajne wycieczki, a jednak… władze całego cywilizowanego świata uprawiają taką „turystykę”, bo nigdy nie wiadomo czy z takiej podróży nie wyniknie coś pożytecznego dla gospodarki kraju czy regionu. To trochę jak kupowanie kuponów w totolotku. Najczęściej to pusty los, ale czasem trafi się szóstka. Tym razem kupon jest arcydrogi, ale może okaże się trafny, czego reprezentantom województwa życzę.

 

Andrzej Brachmański
maj 27, 2022

W niedzielę spacer z Czerwieńska do Zielonej Góry

Zielonogórski oddział PTTK ma sprawdzony sposób na dobry weekend –…
maj 27, 2022

Spacery po „Ogniku” to HIT. Zielona Góra z najwyższą frekwencją w kraju

Strażacy prowadzą zajęcia edukacyjne dla młodszych i nieco starszych i…
maj 26, 2022

Warsztaty Małego Ogrodnika w Ogrodzie Botanicznym

Dzieciaki sięgną po rękawiczki, łopatki i konewki. 4. czerwca w…
maj 26, 2022

Wycinali katalizatory na zielonogórskim osiedlu - zatrzymani na robocie!

Dzięki czujności mężczyzny – mieszkańca jednego z zielonogórskich osiedli –…
maj 25, 2022

Filip Czeszyk: Jędrzychów zyska kompleks sportowo-rekreacyjny. Mam zapewnienie prezydenta

- Chcę uspokoić mieszkanki i mieszkańców Jędrzychowa. Jestem po rozmowach…

Pracownicy i przyjaciele oświaty rywalizowali na boisku - Beach volleyball 2022 [ZDJĘCIA]

- Poziom sportowy jest wysoki, ale to dobra zabawa z nutą rywalizacji – mówi nauczyciel…

Dzień Dziecka - imprezy startują już w ten weekend! [ROZPISKA IMPREZ]

Dzień Dziecka jak z bajki szykuje się 5 czerwca na deptaku. Imprezy dla najmłodszych odbędą…

Zielonogórska Masa Krytyczna - Przejazd przez miasto!

Miłośnicy jednośladów! W piątek, 3 czerwca o godz. 19.00 z Placu Bohaterów rusza Masa Krytyczna,…

Kubicki do dziennikarzy gazety: Gratuluję standardu. Super, pokazaliście swoją prawdziwą twarz...

Szmata, wesz, padalec, szmaciarz, podlec, żmija, świnia, szubrawiec, kawał drania, łachudra, skunks, łajdak, zgniłek, kreatura,…

Autobusy ominą wiadukt [MAPKI]

Miejski Zakład Komunikacji informuje, że od 30 maja aż do odwołania nie będzie możliwy przejazd…

Sala Szeptów - piwnica winiarska bardzo się zmieniła

Dzisiaj zajrzałem do Sali Szeptów, czyli piwnicy winiarskiej przy ul. Sowińskiego. To jedna z większych…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.