Odsłonięcia i jubileusze [FELIETON]

Odsłonięcia i jubileusze [FELIETON] fot. fot. lo4.zgora.pl / wzg
W cieniu odsłonięcia ładnej Emmy i kontrowersyjnej instalacji Zięty, w cieniu jubileuszów miasta i Winobrania, grupa ludzi obchodziła w miniony weekend prywatny, choć dla miasta ważny jubileusz. Minęło 40 lat od chwili kiedy pierwszy rocznik „Lotnika” pisał maturę.

 

- Przywieźli nas samolotami z Dęblina 5 września 1979 roku. Podjęto bowiem decyzję o utworzeniu filii Liceum Lotniczego w Zielonej Górze. Papiery składaliśmy do Dęblina, a wylądowaliśmy 500 km dalej. W szkole mówiono, iż Bulanda był instruktorem Hermaszewskiego, a ten miał bezpośredni wpływ na Gierka. I tak załatwili, iż drugie Liceum Lotnicze w Polsce będzie nie gdzie indziej, lecz w Zielonej Górze. Tę wersję opowiedział mi przy czwartkowej kolacji w minionym tygodniu Jacek Zalewski.

Znamy się od dawna, był jednym z najlepszych naczelników drogówki w Warszawie, potem świetnym dyrektorem Biura Ruchu Drogowego komendy głównej. I uczniem pierwszego rocznika zielonogórskiego „Lotnika”, który zajechał w miniony weekend na rocznicowy zjazd. - Na początku się buntowaliśmy, potem zrozumieliśmy, że mamy fart. Dęblin to dziura, a tu było wojewódzkie miasto. Dla nas stało się miejscem, do którego wracamy nie tylko myślami. Siedzieliśmy na rynku, jedliśmy w „La Gondoli” makarony i piliśmy niespiesznie wino. Jacek się rozgadał. Znam go ćwierć wieku, wiedziałem o jego zielonogórskim epizodzie, ale nigdy nie było mowy o szczegółach. - Pierwszego dnia stanęło do apelu 150 chłopaków. Jak Bulanda powiedział, że pilotami zostanie 10 procent, świetlica ryknęła śmiechem. Potraktowaliśmy to jako dobry żart. Po pierwszym roku zlikwidowano dwie klasy, do matury przystąpiło 55, a Dęblin ukończyło 18. Bulanda miał rację. W „Lotniku” sito było gęste, a poziom wysoki. Z pierwszego rocznika trzech zostało generałami, jeden był najważniejszą osobą w Polskich Siłach Powietrznych. A ci, którzy nie trafili do lotnictwa? - Kilku naukowców, właścicieli niemałych firm, wzięci menadżerowie… Siedzieliśmy i piliśmy nieśpiesznie pinot grigio. Jacek snuł opowieści o Bulandzie, Bańce, który był poprzednikiem Marchelewskiego, o historiach z lotniska w Przylepie niekoniecznie nadających się do druku. A ja pomyślałem, że jako miasto nie wykorzystujemy absolwentów szkół, którzy rozjechali się po świecie. Pamiętamy o celebrytach z telewizji, a gdzieś zniknęli nam ci, którzy też niemało osiągnęli, ale nie ma ich na pierwszych stronach gazet. A przecież Zielona jest ich miastem młodości i pewnie mogliby rozsławić ją w różnych zakątkach globu… Piszę też o „Lotniku”, bo to kawał historii miasta. Nietypowa szkoła przyciągająca młodych chłopaków z całej Polski, z nietypowymi zajęciami i barwnymi nauczycielami. A ponieważ 40 lat pierwszej matury minęło cicho, postanowiłem przypomnieć o tym w felietonie, który narodził się, tym razem, przy czwartkowej kolacji. - Szkoła była też inna, dlatego że u nas nie było „fali” jak w Dęblinie i wielu polskich internatach. Panowała zasada, że starsze roczniki opiekują się młodszymi - wspominał Jacek. A Winobranie? Jak to Winobranie. Pogoda sprawia, że są tłumy na deptaku, znajomi z Polski chwalą pod niebiosa. Nawet chwilowo nie narzekamy na inflację, choć przejażdżka z żoną i dzieckiem na diabelskim młynie to stówa, a kolejka do kasy niczym do „Żubra” w 1988 r. Miasto, zwłaszcza mój okręg wyborczy, znów wypiękniało. Kto jeszcze nie był na Placu Słowiańskim po liftingu, niech się wybierze tam na spacer. I Emma przysiadła na dawnym miejscu, za co wielkie słowa uznania dla Tomka Czyżniewskiego, bo ten powrót to jego zasługa.

 

Andrzej Brachmański
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.