Zielonogórski Ogród Botaniczny ma już 15 lat! Sympozjum i sadzenie dębu [ZDJĘCIA / FILM]

Zielonogórski Ogród Botaniczny ma już 15 lat! Sympozjum i sadzenie dębu [ZDJĘCIA / FILM] fot. Piotr Jędzura
Zielonogórski Ogród Botaniczny Uniwersytetu Zielonogórskiego skończył 15 lat. Z tej wyjątkowej okazji dzisiaj (17.10) w tym lubianym przez zielonogórzan miejscu spacerowym odbyło się sympozjum z udziałem przyrodników i miejskich ekologów. Święto uczczono też posadzeniem dębu burgundzkiego. Za łopaty chwycili rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski i Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta.

 

  

 

Poniedziałkowe sympozjum przebiegało pod hasłem „Ogród botaniczny w przedwojennej Zielonej Górze”. Gratulacje dla szefów ogrodu przekazali m.in. lubuscy leśnicy, Agnieszka Kochańska, miejski architekt zieleni i prof. Justyna Wiland-Szymańska z rady programowej ogrodu botanicznego działającego przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ogród botaniczny reaktywowano w latach 2006-2007.  Teren przy ul. Botanicznej zajmuje 2 hektary. Przy ogrodzie działa Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ptasi Azyl”, który obecnie jest rozbudowywany. Najmłodsi zielonogórzanie z chęcią też zaglądają do minizoo – też się powiększa.

 

Dbamy o różnorodność

Profesor Lerzek Jerzak, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych UZ, przewodniczący rady programowej ogrodu botanicznego puchnie z dumy. -  Bardzo dobrze pamiętam nasze początki – wspomina profesor. – 15 lat temu goście odwiedzający ogród z reguły wątpili, czy z tych małych posadzonych roślinek wyrosną piękne okazy. A teraz nasza placówka jest pełnoprawnym członkiem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce. Roślinność nam podrosła, a ścieżki spacerowe nabrały uroku. Ogród botaniczny nie jest parkiem do zwiedzania, a miejscem w których gromadzi się różne gatunki roślin ze względów naukowych i po to, aby je ocalić dla potomnych. Bo jeśli dany gatunek wyginie w naturalnym środowisku, będzie można pobrać próbki genetyczne i go odtworzyć. W ten sposób dbamy o bioróżnorodność przyrodniczą – podkreśla prof. L. Jerzak.

I na dowód, że w zielonogórskim ogrodzie są cenne okazy wspomina o selerach węzłobaldachowych, które w Lubuskiem występują tylko w okolicach Żar. Po ogrodzie nie tylko się spaceruje. To też dobre miejsce do edukacji ekologicznej młodzieży.

Decyzję o odtworzeniu ogrodu podjęła była prezydent Bożena Ronowicz. – Ta część miasta jest mi bardzo bliska, bo przez siedem lata mieszkałam w budynku, w którym kiedyś mieściło się sanatorium winiarskie. Nie cały ogród dało się odtworzyć, bo na części ogrodu z 1925 r. po wojnie powstał Zespół Szkół Budowlanych, a po drugiej stronie ulicy bloki mieszkalne. Bardzo się cieszę jednak, że ogród działa i wierzę w to, że będzie się rozrastał – przekonuje Bożena Ronowicz.

 

 

Mierzymy wyżej

-  15 lat to wciąż niewiele, cieszymy się jednak z tego co udało nam się zrobić – przekonuje Radosław Skrobania, kierownik administracyjny ogrodu. – W szczególności jestem dumny, że rosną u nas potomkowie dębów „Napoleona” i „Chrobrego”. Mierzymy jednak znacznie wyżej. Nie mamy już miejsca do nowych nasadzeń, dlatego planujemy zwiększyć powierzchnię ogrodu o część leśną (w stronę Wzgórz Piastowskich). Na początku byłby to otwarty dla mieszkańców park, w przyszłości zostałby zagospodarowany i wzbogacony o kolejną kolekcję roślin z całego świata.

 

Jesteśmy dumni

Święto ogrodu uświetniło posadzenie dębu burgundzkiego, który pochodzi z południowo wschodniej Europy i Azji. Drzewo może osiągnąć 35 metrów wysokości. W roli ogrodników wystąpili rektor UZ i zastępca prezydenta.

- Bardzo się cieszę, że z roku na roku nasz ogród botaniczny rozwija się – mówi profesor Wojciech Strzyżewski, rektor UZ . I     dodaje: - Mam nadzieję, że ten kolejny dąb jeszcze bardziej zachęci zielonogórzan do odwiedzin w tej bardzo potrzebnej placówce.

- Jesteśmy dumni z naszego ogrodu botanicznego. A najważniejsze jest to, że zadowoleni są zielonogórzanie, którzy bardzo chętnie odwiedzają to miejsce całymi rodzinami – dodał. Dariusz Lesicki, zastępca prezydenta.

Właścicielem ogrodu jest miasto Zielona Góra. Opiekuje się nim Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Uniwersytet Zielonogórski odpowiada za stronę merytoryczną i naukową.

 

 

rk
marzec 29, 2024

Wędkarze zawalczą o puchar

5 kwietnia na łowisku Matchpro Fishing Arena w Kwileniu odbędą…
marzec 29, 2024

Robert Górski. Dzięki niemu zielonogórzanie pokochali rowery. W poniedziałek Wiosenna Masa Krytyczna

- Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale jeszcze kilka lat temu…
marzec 28, 2024

W sobotę charytatywny turniej piłki nożnej. Gramy dla Metryka! [PROGRAM]

W najbliższą sobotę, 30 marca zapraszamy Was do Starego Kisielina,…
marzec 28, 2024

Zielonogórzanin chce zdobyć Mount Everest i zebrać pieniądze dla zwierzaków!

Jest Lubuszaninem, mieszka w Zielonej Górze i kilka latem temu…
marzec 28, 2024

Walcząc z hejtem odnowili plac zabaw przy ul. Pszennej [ZDJĘCIA]

Dzięki zaangażowaniu radnych Pawła Wysockiego i Filipa Czeszyka, społeczniczki Marty…

Co dalej ósmoklasisto?

Ogólniak, technikum, a może szkoła branżowa… W dokonaniu wyboru uczniom ósmych klas pomagają zielonogórskie szkoły…

Wielkanocny Zając pomalowany! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Kolorowe serca, kwiaty, wąsy i wszystkie kolory tęczy – tak prezentuje się w tym roku…

Dom Kultury dla Seniorów i dopłata do rowerów elektrycznych [WIDEO]

- Zadbamy o spokojną i godną jesień życia w Zielonej Górze – mówi prezydent Janusz…

Powstaną trzy drogi na Chynowie [ZDJĘCIA / PLANY]

Dzisiaj prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Remontowo-Drogowym „CAPRI-bit” Eugeniusz Weiss, który wykona trzy…

„Janusz Jasiński, oszukał pracowników! Zdziwię się, jeżeli ktokolwiek na niego zagłosuje” [WIDEO]

- Janusz Jasiński, oszust, człowiek, który oszukał swoich pracowników, nie zapłacił im za pracę, nie…

Schronisko dla bezdomnych zwierząt z nową nazwą i muralem! [ZDJĘCIA]

Przy kolejnych miejskich inwestycjach niepisaną tradycją stały się konkursy i konsultacje dotyczące szyldu, wyposażenia czy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.