Okaleczone drzewo wpisane w kompozycję brył

- Tak będzie wyglądał pomnik, który stanie na pl. Słowiańskim - pokazują Wioleta Haręźlak i Małgorzata Gośniowska-Kola - Tak będzie wyglądał pomnik, który stanie na pl. Słowiańskim - pokazują Wioleta Haręźlak i Małgorzata Gośniowska-Kola Fot. Bartosz Mirosławski
Pomnik poświęcony będzie Ofiarom Zbrodni Wołyńskiej, której 80. rocznica przypada w lipcu przyszłego roku. Do tego czasu plac Słowiański, na którym stanie monument, będzie zrewitalizowany przez miasto. Pomnik sfinansuje Instytut Pamięci Narodowej.

Na projekt pomnika ogłoszono ogólnopolski konkurs. Wpłynęło 10 koncepcji. W miniony wtorek komisja wybrała zwycięską pracę.

- Najwięcej głosów zdobył projekt Andrzeja Gettera i Barbary Getter z Krakowa - zakomunikowała Małgorzata Gośniowska-Kola, prezeska Stowarzyszenia Huta Pieniacka i przewodnicząca komisji. Od wielu lat starała się, by taki pomnik powstał w Zielonej Górze.

- To jest historyczna chwila. Będzie w Zielonej Górze pomnik, co na ścianie zachodniej Polski nie było takie oczywiste - komentowała tuż po ogłoszeniu wyników prezeska. - Takie upamiętnienie kilka lat temu powstało w Szczecinie, ale na cmentarzu. Tu jest to miejsce centralne, publiczne, w ciągu komunikacyjnym. W dobrej przestrzeni. Będzie jeszcze czas na przemyślenie szczegółów. Chcielibyśmy, żeby pomnik był gotowy w lipcu przyszłego roku.

Monument stanie na rewitalizowanym pl. Słowiańskim, nieopodal sądu, od strony poczty. - Teraz trwają prace projektowe nad zagospodarowaniem tej przestrzeni. Wszystko będzie można dobrze zgrać z planowanym pomnikiem - tłumaczyła Wioleta Haręźlak, dyrektorka Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie.

Zadowolony był Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

- Jak na 10 projektów, które wpłynęły na konkurs, poziom jest wysoki. Wybór był trudny, projekty są bardzo zróżnicowane. Każda praca się broni, każda ma coś do zaoferowania - oceniał dyrektor. - Wybrany projekt zapewnia monumentalność, która jest potrzebna dla tego typu tematu. Nie może to być forma ulotna, błaha. Monumentalizm w tym projekcie jest widoczny, jest też dosyć ciekawa koncepcja artystyczna. - z drzewem wstawionym w bryłę, w monolit. Blok ma wiele załamań, szczelin, pęknięć, z dominującym krzyżem biegnącym przez środek. Jest to bogata symbolika i bogata forma artystyczna. Myślę, że dobrze zaistnieje w tej przestrzeni.

Do budowy pomnika proponowane są dwa rodzaje materiału. Może to być kamień granitowy o odmiennych walorach kolorystycznych i strukturach. Martwe drzewo to odlew lub obrobiony i zabezpieczony tworzywem naturalny pień drzewa. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie na bryłę główną patynowanej blachy tytanowej brązowej lub kortennowej.

Drugie miejsce w konkursie zajęła praca Marcina Smosna i Ewy Nitoń, trzecie praca Tadeusza Dobosza.

 

Okaleczone drzewo - symbol życia, wpisane w destrukcyjną kompozycję brył, symbolizuje tragedię wydarzeń i zniszczenie istnienia.

W tym przypadku niezwykle trudne jest znalezienie formy przekazu treściowego pomnika. Zmusza to do szukania szczególnej symboliki i odniesień zamiast używania dosłowności figuratywnej formy.

Szukanie nawiązań do samej istoty natury pozostawia nadzieję na odrodzenie życia w nowym, ponadczasowym kształcie, czyli naszej pamięci. Stąd proponowana inskrypcja - „I KAMIENIE WOŁAĆ BĘDĄ”.

Kompozycja plastyczna opiera się na formie krzyża, który porządkuje drastycznie pocięte bryły kamienne przywołujące dramat wydarzeń. Krzyż ten nie posiada własnej materii jest jedynie geometrycznym śladem w formie szpary, a mimo tego mocno oddziałuje na przestrzeń całej kompozycji.

 

 

tc - ŁZ

 

wrzesień 29, 2022

"Ekolog" i UZ z podpisanym porozumieniem - zagwarantuje to dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów

Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab.…
wrzesień 29, 2022

Wrzucił do sieci filmik, że odbierze sobie życie - zielonogórscy policjanci odnaleźli go w parku

We wtorek (27 września) w godzinach wieczornych, dyżurny Komendy Miejskiej…
wrzesień 29, 2022

Zielonogórskie przedszkolaki zarapowały o 800-leciu miasta! [VIDEO]

Każdy świętuje jubileusz jak podpowiada mu serce. Przedszkolaki z MP…
wrzesień 29, 2022

Najpierw sąsiad, potem strażacy reanimowali kobietę - Nie było wolnej karetki!

Do dramatycznych scen doszło w środę, 28 września, Zatoniu, dzielnicy…
wrzesień 28, 2022

W Zielonej Górze odbyły się Polsko-ukraińskie warsztaty latania dronami [VIDEO]

Ponad 40 studentów naszej uczelni oraz uczniów “Elektryka” z Nowej…

Filip Czeszyk: PiS niszczy przyszłość naszych dzieci

- To jest świadoma polityka PiSu. Niszczenie systemu i bardzo niskie opłacanie nauczycieli będzie prowadziło…

ABBA znowu przy grillu! Tym razem dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Zielonogórska ABBA, czyli Andrzej Bocheński i Brachmański Andrzej ponownie wcielili się w rolę kucharzy. Tym…

W wojsku zarobisz nawet 4560 zł! Nabór cały czas trwa, ilość chętnych rośnie

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW), stała się bardzo atrakcyjną propozycją na rynku pracy w Polsce.…

Lubuska Gala Budownictwa – nagrodzono najpiękniejsze budynki i najlepszych inwestorów [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (28.09) w Palmiarni odbyła się 28. Gala Budownictwa tradycyjnie zorganizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa.…

Grzegorz Hryniewicz: Zarobki nauczycieli są żałosne! Jest apel do premiera [PUBLIKUJEMY DOKUMENT]

- Czas na podwyżki dla nauczycieli! Inaczej Polska stanie się krajem ludzi słabo wykształconych –…

Projektowanie w stylu eko - 550 milionów opakowań rocznie! [ZDJĘCIA]

Piotr Wasilewski śmieje się, że chorobę zawodową ma w stadium zaawansowanym. Z drogerii nie wychodzi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.