Okradł seniorkę metodą "na policjanta". Trafił już za kraty

Okradł seniorkę metodą "na policjanta". Trafił już za kraty
Dzięki doskonałej współpracy zielonogórskich policjantów z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, mężczyzna podejrzany o oszustwo „na policjanta” został zatrzymany na terenie województwa dolnośląskiego. 44-latek, który odebrał seniorce 13 tysięcy złotych został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

W ostatnim czasie na terenie Zielonej Górze intensywnie działali oszuści, którzy próbowali wyłudzić od osób starszych pieniądze metodą „na policjanta”. Niestety jedna z tych prób okazała się skuteczna i starsza kobieta nieświadoma podstępu, przekazała pieniądze oszustowi, wyrzucając przez okno 13 tysięcy złotych zapakowane w reklamówkę. Gdy kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta natychmiast powiadomiła Policję.

Zielonogórscy policjanci rozpoczęli działania, aby ustalić i zatrzymać sprawców tego przestępstwa. Podczas działań okazało się, że na klatce schodowej bloku, w którym doszło do oszustwa, jest zamontowany system monitorujący. Policjanci zabezpieczyli nagrania, a następnie prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wydał zarządzenie o opublikowaniu wizerunku sprawcy. Po publikacji bardzo szybko zgłosiły się osoby, które rozpoznały na nagraniach 44-letniego mieszkańca Legnicy. Mężczyzna rozpoznany został także przez miejscowych policjantów.

Wobec tego zielonogórscy policjanci nawiązali współpracę z funkcjonariuszami z Legnicy, zatrzymali mężczyznę, a także przeprowadzili przeszukanie w jego domu, w wyniku którego zabezpieczyli kilka kart telefonicznych i telefonów komórkowych oraz niewielką sumę pieniędzy. Mężczyzna został przewieziony do Zielonej Góry, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Podejrzany to 44-letni, znany policjantom mieszkaniec Legnicy. Śledczy będą sprawdzać także czy zatrzymany mężczyzna nie ma na swoim koncie podobnych spraw oraz czy nie jest zamieszany w inne takie zdarzenia, na terenie Zielonej Górze czy też województwa dolnośląskiego. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze 44-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Sąd zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 20 tysięcy złotych.

Ten przypadek pokazuje, że oszuści nie odpuszczają stosując wymyślne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby, wpędzić je w sytuację stresową, która uniemożliwia racjonalne myślenie i działanie. Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci nigdy od nikogo pieniędzy nie żądają. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon od osoby podającej się za policjanta z prośbą wpłaty pieniędzy na wskazane konto czy żądaniem zapakowania oszczędności i wyrzucenia przez okno, możecie mieć pewność, że macie do czynienia z oszustem. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i wypłatach z banku czy przelewach na poczcie zwłaszcza dużych sum pieniędzy i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy czy wyrzucania przez okno – to jest sposób działania oszustów! Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowy 112.

poscigi.pl

marzec 04, 2024

Nowa komendant Zielonogórskiej Straży Miejskiej!

W piątek, 1 marca, pełniąca funkcję zastępcy komendanta Agnieszka Pawłow…
marzec 04, 2024

Wybierz mural oraz nazwę schroniska! [ANKIETA]

Już wiosną, zwierzaki z zielonogórskiego przytuliska, będą przebywać w nowych…
marzec 04, 2024

Wyłączenia prądu w Zielonej Górze – przygotuj się!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na dwóch ulicach w Zielonej…
marzec 04, 2024

Tomasz Sroczyński. "On żyje sprawami Dzielnicy Nowe Miasto"

 - Jego telefon dzwoni o każdej porze dnia i nocy,…
marzec 04, 2024

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Trasa Aglomeracyjna będzie dłuższa. Ogród botaniczny do rozbudowy!

To był tydzień obfity w polityczne newsy, ale nie zabrakło…

Jak idzie budowa schroniska dla zwierząt? J. Kubicki: Koniec za dwa miesiące!

- Dziś miałem okazję zobaczyć postęp prac na budowie schroniska dla zwierząt. Jeszcze dwa miesiące…

Popularność Minibusów Karsan - Powstają kolejne przystanki!

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze informuje, że w związku z rosnącą popularnością linii 101…

Zwierzęta cierpią i nie mogą liczyć na pomoc. Jest apel do wojewody! [PODPISZ PETYCJĘ /…

To była spontaniczna akcja. W niedzielne popołudnie na parkingu przy amfiteatrze radni Zielonej Razem i…

Filip Gryko nie zwalnia tempa. Gęsie Tarasy, SkyPark szkoła i rekreacja w Łężycy!

- Wielopoziomowy parking przy Palmiarni to jego pomysł. Podobnie jak SkyPark, czyli plac zabaw na…

Kampania na biało i czarno [FELIETON]

Lubię kampanie wyborcze. Sam w nich startuję, ale też obserwuję, jak to robią inni. Bo…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.