Okradł seniorkę metodą "na policjanta". Trafił już za kraty

Okradł seniorkę metodą "na policjanta". Trafił już za kraty
Dzięki doskonałej współpracy zielonogórskich policjantów z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, mężczyzna podejrzany o oszustwo „na policjanta” został zatrzymany na terenie województwa dolnośląskiego. 44-latek, który odebrał seniorce 13 tysięcy złotych został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

W ostatnim czasie na terenie Zielonej Górze intensywnie działali oszuści, którzy próbowali wyłudzić od osób starszych pieniądze metodą „na policjanta”. Niestety jedna z tych prób okazała się skuteczna i starsza kobieta nieświadoma podstępu, przekazała pieniądze oszustowi, wyrzucając przez okno 13 tysięcy złotych zapakowane w reklamówkę. Gdy kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta natychmiast powiadomiła Policję.

Zielonogórscy policjanci rozpoczęli działania, aby ustalić i zatrzymać sprawców tego przestępstwa. Podczas działań okazało się, że na klatce schodowej bloku, w którym doszło do oszustwa, jest zamontowany system monitorujący. Policjanci zabezpieczyli nagrania, a następnie prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze wydał zarządzenie o opublikowaniu wizerunku sprawcy. Po publikacji bardzo szybko zgłosiły się osoby, które rozpoznały na nagraniach 44-letniego mieszkańca Legnicy. Mężczyzna rozpoznany został także przez miejscowych policjantów.

Wobec tego zielonogórscy policjanci nawiązali współpracę z funkcjonariuszami z Legnicy, zatrzymali mężczyznę, a także przeprowadzili przeszukanie w jego domu, w wyniku którego zabezpieczyli kilka kart telefonicznych i telefonów komórkowych oraz niewielką sumę pieniędzy. Mężczyzna został przewieziony do Zielonej Góry, gdzie prowadzone są dalsze czynności w sprawie.

Podejrzany to 44-letni, znany policjantom mieszkaniec Legnicy. Śledczy będą sprawdzać także czy zatrzymany mężczyzna nie ma na swoim koncie podobnych spraw oraz czy nie jest zamieszany w inne takie zdarzenia, na terenie Zielonej Górze czy też województwa dolnośląskiego. Mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego w Zielonej Górze 44-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Sąd zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 20 tysięcy złotych.

Ten przypadek pokazuje, że oszuści nie odpuszczają stosując wymyślne legendy, metody i socjotechniki, aby zmanipulować starsze osoby, wpędzić je w sytuację stresową, która uniemożliwia racjonalne myślenie i działanie. Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy i przypominamy, że policjanci nigdy od nikogo pieniędzy nie żądają. Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon od osoby podającej się za policjanta z prośbą wpłaty pieniędzy na wskazane konto czy żądaniem zapakowania oszczędności i wyrzucenia przez okno, możecie mieć pewność, że macie do czynienia z oszustem. Przestrzegamy przed pochopnym podejmowaniem decyzji i wypłatach z banku czy przelewach na poczcie zwłaszcza dużych sum pieniędzy i przypominamy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo wpłaty pieniędzy czy wyrzucania przez okno – to jest sposób działania oszustów! Pamiętajmy, aby o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ pod numerem alarmowy 112.

poscigi.pl

luty 03, 2023

W niedzielę spacer z Nietkowic do Będowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (5.02) na kolejną wycieczkę…
luty 03, 2023

Zaczarowane bąbelki

18 lutego, o godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Teatr…
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.