Pewna przyszłość po filologii germańskiej

Filologia germańska oferuje naukę na poziomie licencjata i magistra. Co roku studia na pierwszym i drugim stopniu rozpoczyna prawie setka młodych ludzi. Filologia germańska oferuje naukę na poziomie licencjata i magistra. Co roku studia na pierwszym i drugim stopniu rozpoczyna prawie setka młodych ludzi. fot. materiały UZ
Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego kształci kolejne pokolenia wykwalifikowanych germanistów. Kierunek ten jest prowadzony prawie od 50 lat, co świadczy o jego wieloletniej tradycji i doświadczeniu.  

Na studentów czekają liczne programy stypendialne. Osoby, które zdecydują się na studiowanie filologii germańskiej, dzięki dobrej znajomości kultury, realiów oraz języka mają później większe szanse na znalezienie ciekawej pracy w Polsce i za granicą.

Filologia germańska działa w Zielonej Górze od 1974 r. Wykształciły się tutaj rzesze nauczycieli języka niemieckiego. Obecnie to nie tylko specjalność nauczycielska, ale także translatoryka i język niemiecki w komunikacji zawodowej. Co roku na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych - pierwszego i drugiego stopnia - naukę rozpoczyna blisko setka studentów. Jest to kierunek dla osób, które mają już pewne umiejętności językowe, ukształtowane w trakcie nauki w szkole. W trakcie studiów każdy brak daje się jednak, przy odpowiedniej determinacji, nadrobić ciężką i solidną pracą. Program nauczania jest wszechstronny i atrakcyjny. Obejmuje językoznawstwo, literaturę, metodykę nauczania języka niemieckiego jako języka obcego i inne specjalistyczne przedmioty (np. tłumaczenia pisemne oraz ustne, informatykę czy emisję głosu), a także praktyczną naukę języka niemieckiego.

Podczas nauki można wyjechać na wymianę studencką w ramach programu Erasmus. Z takiej możliwości skorzystała Oliwia Szostak, studentka drugiego roku studiów magisterskich, która przez kilka miesięcy uczyła się na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie: - Dzięki programowi Erasmus zyskałam ogromne doświadczenie, które teraz procentuje. Przydaje mi się zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Jestem w stanie podjąć się działań językowych, o których kiedyś bałam się nawet pomyśleć. Program zdecydowanie uczy też samodzielności i radzenia sobie w różnych, również tych stresujących, sytuacjach - podsumowuje.

Studenci osiągający najlepsze wyniki w nauce mogą ubiegać się o stypendia na uniwersytetach w Niemczech, we Francji czy na Węgrzech. W instytucie bardzo dobrze funkcjonuje Koło Naukowe „Germanica”, które w 2019 r. zostało wyróżnione nagrodą „Laur Naukowca”. Corocznie istnieje możliwość udziału w Seminariach Śląskich w Königswinter pod Bonn oraz Trójstronnym Kolokwium Studenckim odbywającym się naprzemiennie w Niemczech, Francji i Polsce. Nieprzerwana od 1990 r. współpraca uniwersytetów w ramach tego kolokwium została w 2016 r. uhonorowana Nagrodą Trójkąta Weimarskiego.

Jak tłumaczy dr Piotr Krycki, zastępca dyrektora Instytutu Filologii Germańskiej UZ: - Instytut Filologii Germańskiej pozwala uczącym się tu studentom rozwinąć doskonałą znajomość języka, stanowiącą niezawodne narzędzie pracy oraz umożliwiającą dalszy rozwój i poszerzanie wiedzy. Corocznie rośnie poziom współpracy gospodarczej z Republiką Federalną Niemiec, stąd ciągle przybywa miejsc pracy w różnych sektorach gospodarki, finansów i handlu. Ma to szczególne znaczenie w regionie przygranicznym, w którym położona jest nasza germanistyka. Absolwenci filologii germańskiej są doceniani na rynku pracy, a ich atutem są nie tylko posiadane kompetencje językowe, ale i umiejętność rozszerzania swoich kwalifikacji zawodowych w wielu kierunkach.

Są to więc dowody na to, że filologia germańska na UZ daje wiele możliwości i sprawia, że granice przestają istnieć.

Katarzyna Doszczak - łz
marzec 29, 2024

Wędkarze zawalczą o puchar

5 kwietnia na łowisku Matchpro Fishing Arena w Kwileniu odbędą…
marzec 29, 2024

Robert Górski. Dzięki niemu zielonogórzanie pokochali rowery. W poniedziałek Wiosenna Masa Krytyczna

- Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale jeszcze kilka lat temu…
marzec 28, 2024

W sobotę charytatywny turniej piłki nożnej. Gramy dla Metryka! [PROGRAM]

W najbliższą sobotę, 30 marca zapraszamy Was do Starego Kisielina,…
marzec 28, 2024

Zielonogórzanin chce zdobyć Mount Everest i zebrać pieniądze dla zwierzaków!

Jest Lubuszaninem, mieszka w Zielonej Górze i kilka latem temu…
marzec 28, 2024

Walcząc z hejtem odnowili plac zabaw przy ul. Pszennej [ZDJĘCIA]

Dzięki zaangażowaniu radnych Pawła Wysockiego i Filipa Czeszyka, społeczniczki Marty…

Co dalej ósmoklasisto?

Ogólniak, technikum, a może szkoła branżowa… W dokonaniu wyboru uczniom ósmych klas pomagają zielonogórskie szkoły…

Wielkanocny Zając pomalowany! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Kolorowe serca, kwiaty, wąsy i wszystkie kolory tęczy – tak prezentuje się w tym roku…

Dom Kultury dla Seniorów i dopłata do rowerów elektrycznych [WIDEO]

- Zadbamy o spokojną i godną jesień życia w Zielonej Górze – mówi prezydent Janusz…

Powstaną trzy drogi na Chynowie [ZDJĘCIA / PLANY]

Dzisiaj prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Remontowo-Drogowym „CAPRI-bit” Eugeniusz Weiss, który wykona trzy…

„Janusz Jasiński, oszukał pracowników! Zdziwię się, jeżeli ktokolwiek na niego zagłosuje” [WIDEO]

- Janusz Jasiński, oszust, człowiek, który oszukał swoich pracowników, nie zapłacił im za pracę, nie…

Schronisko dla bezdomnych zwierząt z nową nazwą i muralem! [ZDJĘCIA]

Przy kolejnych miejskich inwestycjach niepisaną tradycją stały się konkursy i konsultacje dotyczące szyldu, wyposażenia czy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.