Poczuć las wszystkimi zmysłami. Nocne biwakowanie coraz popularniejsze!

Poczuć las wszystkimi zmysłami. Nocne biwakowanie coraz popularniejsze! fot. Spoko Tato
Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się wyprawy do lasu połączone z nocowaniem na łonie dzikiej przyrody. - Warto zabierać dzieci na takie wycieczki. To nie tylko relaks, ale też budowanie charakteru i wzmacnianie więzi w rodzinie – przekonuje Grzegorz Blaut, z Fundacji Spoko Tato.

 

Bushcraft, bo tak z języka angielskiego coraz częściej nazywa się biwakowanie, życie i przetrwanie w dzikich ostępach ma coraz większą liczbę zwolenników. W Zielonej Górze od kilku lat buscraftem i wyprawami do lasów zajmuje się Fundacja Spoko Tato. Skąd taki pomysł?

 Świetna rozrywka dla dzieci

- Uznaliśmy, że wychowanie dzieci poprzez przygodę to fajny sposób na spędzenie czasu z naszymi pociechami – tłumaczy Grzegorz Blaut, prezes organizacji. – Takie wyprawy niosą z sobą wiele ciekawych wydarzeń, możemy przyglądać się zwierzętom w ich naturalnym środowisku, obejrzeć tamę stworzoną przez bobry, zbudować szałas a nawet zaplanować wspólny spływ kajakowy. Dla najmłodszych już samo nocowanie w lesie to wielkie wydarzenie, które buduje ich charakter. To pozwala im oderwać się od ciągłego przesiadywania przed komputerem czy konsolą. W ten sposób młodzi ludzie nabywają szacunku do przyrody i zdobywają wiedzę, która przyda im się w późniejszym życiu – przekonuje Blaut.

Zdaniem naszego rozmówcy wspólna wycieczka do lasu pozwala wzmocnić więzy rodzinne. – W otoczeniu zieleni człowiek się relaksuje, zostawia wszystkie problemy za sobą, może przez chwilę odetchnąć od zgiełku dnia codziennego – uważa Blaut. I jednocześnie zwraca uwagę na program „Zanocuj w lesie”, który dzięki Lasom Państwowym został uruchomiony w zeszłym roku. – To piękny prezent, z którego wszyscy powinniśmy skorzystać – przekonuje prezes Spoko Tato.

Program „Zanocuj w lesie”

Na czym dokładnie polega cały projekt? – W każdym nadleśnictwie został wyznaczony teren, średnio ok. 1,5 tys. hektarów, gdzie mieszkańcy mogą nocować bez łamania przepisów. Ideą programu jest umożliwienie obcowanie z przyrodą w jej naturalnej formie, czucie lasu wszystkimi zmysłami – wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Okazuje się, że inicjatywa była strzałem w dziesiątkę, pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem, również w naszym regionie. – Cały czas, ktoś się z nami kontaktuje pytając, o wyznaczony teren. W Nadleśnictwie Przytok jest to obszar w okolicach Jędrzychowa, natomiast w Nadleśnictwie Zielona Góra w pobliżu Nietkowa, w leśnictwie Laski. Szczególnie polecam tę drugą lokalizację, w moim odczuciu jest bardzo urokliwa – twierdzi rzeczniczka Fabiańczyk.  

Warto pamiętać, że program ma jednak pewne zasady i ograniczenia. - Nocleg jest możliwy dla grup do dziewięciu osób na dwie noce. Powyżej tych norm należy skontaktować się z nadleśnictwem i zgłosić proponowaną liczbę osób i dni pobytu. Te zasady nie tylko mają porządkować biwakowanie, ale służyć bezpieczeństwu mieszkańców. W razie niebezpieczeństwa, leśnicy mogą wtedy szybko zareagować np. w sytuacji trudnych warunków pogodowych udzielić pomocy – twierdzi Urszula Kaczała specjalista ds. turystyki w RDLP. To jednak nie wszystko!

- Należy zawsze pozostawić po sobie las w stanie nienaruszonym, tzn. z lasu zabieramy to wszystko. co do niego wnieśliśmy. Ze względu na bezpieczeństwo pamiętajmy, że poza miejscami do tego wyznaczonymi zabronione jest też palenie ognisk, używanie kuchenek i grzałek. Apelujemy o wyrozumiałość w tym zakresie, zwłaszcza teraz, gdy w Zielonej Górze z powodu suszy zmagamy się z serią niebezpiecznych zapruszeń ognia. Do 25 lipca na terenie RDLP w Zielonej Górze leśnicy i strażnicy ugasili 306 pożarów, a łączna powierzchnia spalonych terenów leśnych wynosi niemal 78 hektarów – wylicza E. Fabiańczyk.  

Jak przygotować się na wycieczkę? – Na pewno warto zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania i noclegu. Ponadto przydają się latarki zwłaszcza, gdy wędrujemy po zmroku. Polecamy też zainstalować w telefonie naszą bezpłatną aplikację „Bank Danych o Lasach” (mBDL), gdzie znajdziemy wiele ciekawych informacji, ale też mapy, dzięki którym nie zgubimy się w terenie. Co ważne, można je pobrać zawczasu, a później korzystać będąc offline – zauważa Kaczała.

Lasy Państwowe są obecnie w trakcie aktualizacji i rozbudowy programu „Zanocuj w lesie”, ale jednocześnie zachęcają mieszkańców do kontynuowania wypraw w leśne ostępy. Udostępnione tereny możemy znaleźć na stronie www.bdl.lasy.gov.pl, korzystając z zakładki „Lasy w mapach” wybierając mapę zagospodarowania turystycznego.

(md) - łz

 

kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…
kwiecień 16, 2024

Skakali po samochodzie. Błyskawicznie zatrzymani przez zielonogórskich policjantów!

W minioną niedzielę (14.04) w nocy dyżurny komendy Miejskiej Policji…
kwiecień 15, 2024

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w śródmieściu

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w…
kwiecień 15, 2024

Uwaga, nie będzie prądu w Zielonej Górze!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 12, 2024

O rowerowe laury

Za oknem piękna wiosna, a to oznacza jedno - rozpoczął…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

Trwa dystrybucja kart na kąpielisko H2Ochla [WIDEO/ZDJĘCIA]

Ponad 8 tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend nowe kąpielisko w Ochli. Dni otwarte okazały…

Apteki w Zielonej Górze 24 na dobę! [DYŻURY]

Zielonogórzanie od 16 kwietnia mogą już zaopatrywać się w leki i środki medyczne również w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.