Podziemia pełne zwiedzających z kieliszkami - DNI OTWARTYCH PIWNIC WINIARSKICH [ZDJĘCIA]

W piwniczkach winiarskich była doskonała frekwencja W piwniczkach winiarskich była doskonała frekwencja Fot. Igor Skrzyczewski UM
Kto wieszczył, że zbyt częste otwieranie piwnic winiarskich zaszkodzi frekwencji na imprezie, ten w ostatni długi weekend przekonał się, że nie miał racji. Turyści i zielonogórzanie dopisali. W centrum miasta zaroiło się od osób z charakterystycznymi, jubileuszowymi zawieszkami.

 

Zawieszka to zielony woreczek z logo 800-lecia powstania miasta, który można było sobie zawiesić na szyi. Mieścił się w nim okolicznościowy kieliszek, plan miasta z zaznaczonymi otwartymi piwnicami, program oraz bony na degustację win. Jeden taki zestaw kosztował 130 zł.

- Wydaliśmy ich około 1.200. Zaobserwowałem, że część osób kupowała jedną zawieszkę na dwoje zwiedzających. Szacuję, że w ten sposób trafiło do piwnic około 2 tysiące osób, a przecież trzeba pamiętać, że wstęp do wszystkich był otwarty i za darmo. Osób bez zawieszek nikt nie liczył, a było ich bardzo dużo - opowiadał wyraźnie zadowolony Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia, organizator Dni Otwartych Piwnic Winiarskich (16-19 czerwca), które były jednym z wydarzeń obchodów jubileuszu miasta.

Na razie trudno ocenić, ilu zwiedzających to turyści z innych stron kraju, a ilu to zielonogórzanie. Przyjezdnych było jednak sporo. Pinezki wbite w mapę w Sali Szeptów pokazywały, że najwięcej enoturystów przyjechało do nas z okolic Poznania, Warszawy, Łodzi, Szczecina, Wrocławia i Górnego Śląska.

- W winobusach jadących na winnice większość pasażerów to byli goście z innych miast – mówił Mariusz Grabowy z firmy turystycznej Megatours.

Agatę i Jana pasja do enoturystyki przywiodła do Zielonej Góry z Warszawy. Polskę, jak mówią, zaczęli odkrywać na nowo podczas pandemii. - Wsiadamy na motor i ruszamy przed siebie. Zazwyczaj zostajemy na kilka dni. Ostatnio wypuściliśmy się w okolice Sandomierza. Tym razem chcieliśmy poznać winnicę, skąd pochodzi nasz ulubiony Solaris - opowiadał Jan.

Przy okazji zwiedzili tajemniczy, nie dla wszystkich odkryty jeszcze, świat zielonogórskich piwnic winiarskich.

- To takie moje winobranie. Jestem zachwycona - przyznała Edyta, zielonogórzanka. - Podczas tego „prawdziwego” nie mogę się odnaleźć. Za duży tłum. A tu jest kameralnie i z klimatem.

W każdej z 19 piwnic winiarskich stacjonowało dwóch albo nawet trzech winiarzy, którzy serwowali swoje wyroby.

- Bez spróbowania Siesty nie można opuścić tej piwnicy - śmiał się winiarz Roman Grad. Każde ze stanowisk winiarskich miało swój firmowy specjał, nierzadko poparty nagrodami i certyfikatami. Za wino można było płacić gotówką, ale wiele osób zdecydowało się na zakup pakietów degustacyjnych. - Mówię na nie „grapecoiny” - żartowała Katarzyna Żelazna, która serwowała swoje specjały w Sali Szeptów. To ciekawa przestrzeń nawet dla tych, którzy rundę po piwnicach mieli już za sobą. Odświeżona, przestronna, z zabytkowymi beczkami, które przetransportował tu ZGK. Budynek był częścią zakładów Eduarda Seidela, jednego z największych producentów wina i kupców winnych w Zielonej Górze.

Na trasie były też mniejsze perełki. A nawet te zupełnie kameralne jak dawna piwniczka Gustava Seelera przy pl. Matejki, gdzie stacjonowały winnice Mozów i Wzgórza Cisowskie. Było w czym wybierać - od nowoczesnej Nowej Piwnicy na Wzgórzu Winnym, przez industrialne klimaty budynku w Parku Sowińskiego, po nieco mroczną atmosferę piwnicy przy Grottgera 1. W tej ostatniej rozgościł się Marcin Furtak, gospodarz winnicy Saganum. Na pytanie :- Gdzie żona?, odpowiadał ze śmiechem: - Na powierzchni.

Tegoroczne Dni Otwartych Piwnic Winiarskich wpisały się w obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

- Byłem w kilku piwnicach i jestem zachwycony. Rozmawialiśmy o różnych sprawach. Na przykład w wielkich piwnicach przy Matejki, gdzie wystawiała się winnica Aris, rozmawialiśmy o możliwości wydzierżawienia tego obiektu. To dobry pomysł – podsumował prof. Czesław Osękowski, szef komitetu organizacyjnego obchodów. – Chciałbym, żeby Dni Otwartych Piwnic Winiarskich na stałe weszły do wieloletniego programu imprez w mieście.

- My już wyznaczyliśmy termin przyszłorocznych Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. Oczywiście obchodzonych w ramach jubileuszu miasta. Odbędą się 8-11 czerwca 2023 r. - odpowiada B. Gruszka, prezentując projekt plakatu.

 

 

ah, tc - ŁZ
wrzesień 29, 2022

"Ekolog" i UZ z podpisanym porozumieniem - zagwarantuje to dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów

Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab.…
wrzesień 29, 2022

Wrzucił do sieci filmik, że odbierze sobie życie - zielonogórscy policjanci odnaleźli go w parku

We wtorek (27 września) w godzinach wieczornych, dyżurny Komendy Miejskiej…
wrzesień 29, 2022

Zielonogórskie przedszkolaki zarapowały o 800-leciu miasta! [VIDEO]

Każdy świętuje jubileusz jak podpowiada mu serce. Przedszkolaki z MP…
wrzesień 29, 2022

Najpierw sąsiad, potem strażacy reanimowali kobietę - Nie było wolnej karetki!

Do dramatycznych scen doszło w środę, 28 września, Zatoniu, dzielnicy…
wrzesień 28, 2022

W Zielonej Górze odbyły się Polsko-ukraińskie warsztaty latania dronami [VIDEO]

Ponad 40 studentów naszej uczelni oraz uczniów “Elektryka” z Nowej…

Filip Czeszyk: PiS niszczy przyszłość naszych dzieci

- To jest świadoma polityka PiSu. Niszczenie systemu i bardzo niskie opłacanie nauczycieli będzie prowadziło…

ABBA znowu przy grillu! Tym razem dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Zielonogórska ABBA, czyli Andrzej Bocheński i Brachmański Andrzej ponownie wcielili się w rolę kucharzy. Tym…

W wojsku zarobisz nawet 4560 zł! Nabór cały czas trwa, ilość chętnych rośnie

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW), stała się bardzo atrakcyjną propozycją na rynku pracy w Polsce.…

Lubuska Gala Budownictwa – nagrodzono najpiękniejsze budynki i najlepszych inwestorów [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (28.09) w Palmiarni odbyła się 28. Gala Budownictwa tradycyjnie zorganizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa.…

Grzegorz Hryniewicz: Zarobki nauczycieli są żałosne! Jest apel do premiera [PUBLIKUJEMY DOKUMENT]

- Czas na podwyżki dla nauczycieli! Inaczej Polska stanie się krajem ludzi słabo wykształconych –…

Projektowanie w stylu eko - 550 milionów opakowań rocznie! [ZDJĘCIA]

Piotr Wasilewski śmieje się, że chorobę zawodową ma w stadium zaawansowanym. Z drogerii nie wychodzi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.