Policja zatrzymała dwóch zuchwałych złodziei

Policja zatrzymała dwóch zuchwałych złodziei
Dzielnicowi z posterunku w Świdnicy wspólnie z policjantami pionu kryminalnego ustalili i zatrzymali dwie osoby odpowiedzialne za kradzież wartościowych kosmetyków z jednej z zielonogórskich drogerii. Okazało się, że dwaj mężczyźni mają na swoim koncie jeszcze inne podobne czyny. Jeden z nich będzie odpowiadał w recydywie. Policjanci podczas zatrzymania jednego z mężczyzn korzystali z monitoringu miejskiego.

 

 

Kradzieże sklepowe w okresie przedświątecznym to prawdziwa plaga. Właściwie nie ma dnia, aby zielonogórscy policjanci nie otrzymywali zgłoszenia lub informacji o zatrzymaniu przez  ochronę złodzieja na gorącym uczynku. Bardzo często do policjantów trafiają nagrania z karem zainstalowanego w sklepach monitoringu, dzięki czemu złodziej nawet jeśli nie zostanie zatrzymany na gorący uczynku, będzie odpowiadał karnie później, a nagranie posłuży jako dowód w sprawie. Zdarza się też, że policjanci po służbie kierując się tak zwanym „policyjnym nosem” widzą dziwnie zachowujące się osoby zatrzymują w chwili popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.

Niestety kradzieże takie nasilają się przed świętami, a złodzieje potrafią wynieść ze sklepów ogromne ilości towaru. Najczęściej giną markowe kosmetyki i perfumy, a ze sklepów spożywczych czekolada, papierosy i alkohol. Dostępność towaru w zasięgu ręki powoduje, ż złodzieje mogą czasem niepostrzeżenie działać przez dłuższy czas, w końcu jednak zostają zatrzymani i ukarani. Zwykle wartość skradzionych przedmiotów nie przekracza kilkuset złotych, ale czasami sprawcy decydują się na kradzież „hurtową” tak jak dwaj zatrzymali przez zielonogórskich policjantów mężczyźni.

W miniony wtorek (5.12) pełniący służbę na terenie miasta dzielnicowi z posterunku w Świdnicy zostali skierowani do drogerii, w której pracownik ochrony ujął sprawcę kradzieży markowych perfum. Jak wynikało z jego relacji, sprawca był w towarzystwie innego mężczyzny, który jednak zdołał uciec. Policjanci zatrzymali podejrzanego o kradzież, ale też jednocześnie zwrócili się do pracowników Centrum Monitoringu Wizyjnego o zabezpieczenie nagrań, na których może się znajdować drugi z mężczyzn. Rysopis drugiego z mężczyzn, a także kierunek w którym uciekł i miejsce gdzie mógł przebywać ustalono w ciągu kilkunastu minut. Wtedy do działań przystąpili policjanci służby kryminalnej, którzy zatrzymali drugiego z mężczyzn na ulicy w centrum miasta. 46-latek był zaskoczony.

Badanie na obecność alkoholu w organizmie wykazało, że obaj byli nietrzeźwi. Zatrzymany w sklepie 56-latek miał 2,3 promila, natomiast jego 46-letni wspólnik ponad półtora promila. Wartość skradzionego przez zatrzymanych mężczyzn towaru  to niemal 3 tysiące złotych. Śledczy ustalili, że ci sami dwaj mężczyźni są odpowiedzialni jeszcze za co najmniej jedną podobną kradzież na szkodę innego sklepu. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci sprawdzą jeszcze inne podobne zdarzenia odnotowane w ostatnim czasie na terenie Zielonej Góry. Obaj zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży, za co kodeks karny przewiduje karę od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku 56-latka, który popełnił przestępstwo w recydywie, zagrożenie karą będzie wyższe i może wynieść nawet do 7,5 roku.

KMP Zielona Góra
luty 29, 2024

Zaprosili psiaki na plakaty wyborcze. „Może znajdą nowy dom”

- Pewnie wielu z Was ma dosyć gęb polityków na…
luty 29, 2024

Z. Binek: W Chynowie wspólnie wybieramy cel! Jesteśmy zgrani!

- W Chynowie mamy długookresową strategię budowy dróg – mówi…
luty 29, 2024

Światowy Zlot Śmigłowców w Zielonej Górze! Ma się pojawić ponad 100 maszyn!

Zobaczymy je na niebie i z całkiem bliska, bo wszystkie…
luty 29, 2024

Zielonogórskie Wodociągi piąte w kraju!

Piąte miejsce zajęły Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja w Ogólnopolskim Rankingu…
luty 28, 2024

Chwila nieuwagi i trzy rozbite samochody

Trzy uszkodzone pojazdy i jedna osoba zabrana na badania do…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Zobacz jak było na konwencji! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Dzisiaj w Palmiarni prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną, piątą kadencję.…

Intermarche wraca do Zielonej Góry

7 marca przy Szosie Kisielińskiej ponownie zostanie otwarty market pod szyldem Intermarche. Będzie to pierwszy…

Maluchu, czas do żłobka!

Startuje nabór do miejskich żłobków na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w najbliższych…

W środę spotkajmy się w Leśnej Osadzie - Finał akcji Eko Choinka! [PROGRAM]

Na starówce, w ramach VII edycji poświątecznej akcji Ekochoinka, odbędzie się kolejne działanie proekologiczne. Leśna…

Pierwsze oznaki wiosny w Parku Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

Poczuliśmy w powietrzu wiosnę i przyroda również. Swoją gotowość oznajmiły rośliny w parku Tysiąclecia. Pączki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.