Potrzebna jest ciepła kurtka i dach nad głową

Potrzebna jest ciepła kurtka i dach nad głową fot. googlemaps
Działa ogrzewalnia przy Dworcowej, Caritas zbiera ciepłą odzież, a noclegownia z pomocą rusza w miasto. Gdy spowija je mróz, wzrastają potrzeby osób bez dachu nad głową.

 

By uchronić bezdomnych ludzi przed zimnem już w październiku Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej wznowił działalność ogrzewalni przy Dworcowej. Będzie czynna do 30 kwietnia, siedem dni w tygodniu w godzinach od 18.00 do 8.00. - Gdy nadszedł ziąb, codziennie korzysta z niej 10-12 osób - mówi Sylwia Grzyb, rzeczniczka Caritasu i zaraz dodaje: - To niemało, bo w Zielonej Górze jest wiele placówek prowadzonych przez różne instytucje, choćby nasze schronisko dla bezdomnych mężczyzn, w których osoby bezdomne mogą bezpiecznie przetrwać zimę albo trudny okres w swoim życiu. Niestety, wiemy o kilkunastu osobach, które takiego schronienia nie chcą, pomieszkują na działkach albo błąkają się po mieście. Dla nich ogrzewalnia jest deską ratunku.

Miejscowi tułacze mogą w niej liczyć na ciepłą herbatę i kawę, kąpiel, świeżą bieliznę i ubranie, ale przede wszystkim na noc spędzoną w cieple, a nawet z namiastką kultury, w postaci filmu na DVD czy książki.

Studnia bez dna

Tuż obok ogrzewalni i dworca PKS, przy Dworcowej 21, Caritas prowadzi też magazyn pomocy żywnościowej i rzeczowej, który od wybuchu wojny w Ukrainie jest niczym studnia bez dna. Dziś przyjmie dosłownie każdą ilość odzieży zimowej, głównie ciepłe kurtki, swetry, bluzy, skarpetki, bieliznę… najlepiej posegregowaną na damską, męską i dziecięcą.

- To dzięki ludziom dobrej woli udaje nam się pomóc ludziom w kryzysie - mówi S. Grzyb, w imieniu Caritasu prosząc zielonogórzan o więcej ciepłych darów. Bo teraz na Dworcową dziennie przychodzi po nie około 250 osób potrzebujących, dwa razy więcej niż w minionych latach. Są wśród nich nie tylko bezdomni, których trzeba ubrać od stóp do głów, zestawu ubrań potrzebują również uchodźcy. Pierwsi nie mają gdzie uprać odzieży, więc średnio raz w tygodniu przychodzą po świeży komplet. A uciekinierzy wojenni - znów napływają nowi - zazwyczaj pierwsze kroki kierują właśnie na Dworcową. - Codziennie wydajemy całe worki ciepłej odzieży - dodaje rzeczniczka.

Magazyn czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00.

Bezpieczna zima dla wszystkich

Taki ambitny cel postawili przed sobą pracownicy i mieszkańcy zielonogórskiej noclegowni, wychodząc na ulice miasta, by w jego zakamarkach odwiedzać bezdomnych outsiderów. Niosą im podstawowy zestaw przetrwania: konserwy, trzy w jednym: otwieracz, scyzoryk i sztućce, ciepłą bieliznę, skarpetki oraz informator z adresami, pod którymi znajdą wsparcie. I zachęcają, by z niego skorzystali. Jak do nich trafiają? - Dzięki doświadczonym przez życie mieszkańcom noclegowni, którzy znają środowisko bezdomnych jak zły szeląg - jak po sznurku. Jeszcze zanim spadł pierwszy w tym sezonie śnieg, znaleźli pana Marka, który samotnie koczuje w pustostanie w okolicach ul. Cmentarnej i - jak twierdzi - nie zamierza tego zmieniać… „chyba że sytuacja go do tego zmusi”.

- Wtedy ma do nas przyjść, obiecał. Ale jeszcze do niego wpadniemy. Ludzie bez dachu nad głową, którzy schronienia szukają na własną rękę, to przeważnie osoby mocno uzależnione od alkoholu. Zimą są w dużym kłopocie - mówi Bartosz Sulczewski, dyrektor noclegowni w Zielonej Górze.

 

el - ŁZ
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…
luty 01, 2023

Zielona Góra będzie tworzyć Zachodni Klaster Elektromobilności.

W miniony poniedziałek Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z 11…
luty 02, 2023

Żużlowiec Andriej Kudriaszow walczy z rakiem. Może stracić nogę

Żużlowiec Andriej Kudriaszow ma rozległego raka skóry. Rosjanin ma problemy…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.