Poznaj ich ograniczenia, by wiedzieć jak pomóc

Poznaj ich ograniczenia, by wiedzieć jak pomóc Fot. Kazimierz Adamczewski/UZ
Na Uniwersytecie Zielonogórskim świętowano Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji w holu głównym na kampusie B zorganizowane zostały otwarte warsztaty.

 

Studenci mogli zmierzyć się z trudnościami i sprawdzić, jak odbierany jest świat z perspektywy osoby niepełnosprawnej. Przygotowano dla nich różne aktywności fizyczne: tor przeszkód dla osób na wózkach inwalidzkich (aktywnym i standardowym), elementy koszykówki na wózkach, sport niewidomych - z użyciem piłek dźwiękowych, turniej Boccia. Był też pokaz sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niewidomych i słabowidzących - film Altix, nauka alfabetu Braille’a, chodzenie z białą laską i przewodnikiem oraz elementy integracyjne - gry stolikowe dla osób niewidomych. Studenci wpisywali również przesłania na temat niepełnosprawności oraz do osób z niepełnosprawnościami na specjalnie przygotowanym zwoju.

Z różnych perspektyw

Swoje stanowisko miało Koło Naukowe Pedagogów Specjalnych UZ „Inkluzja”, które zaprezentowało działalność w „Warsztatach kreatywnego pedagoga specjalnego” (odczuwanie niepełnosprawności, stymulacja i integracja zmysłów, terapia manualna, Metoda Dobrego Startu). Na miejscu znajdował się również punkt informacyjny Polskiego Związku Niewidomych koło w Zielonej Górze oraz Rady Studentów z Niepełnosprawnościami UZ.

Jak tłumaczył dr. hab. Jarosław Bąbka, prof. UZ, dziekan Wydziału Nauk Społecznych UZ: - Uczelnia przyjazna osobom z niepełnosprawnościami to taka, gdzie wykładowcy i studenci mają doświadczenia dotyczące tego, na jakie trudności napotyka w procesie kształcenia student z różnymi ograniczeniami sprawności. Dlatego właśnie dzisiaj, obchodząc Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, przygotowaliśmy otwarte warsztaty, na których uwzględniliśmy wiele stanowisk, które umożliwiają naszym studentom doświadczyć niepełnosprawności z różnych perspektyw. Myślę, że to jest najlepszy sposób mówienia na uczelni o problemach osób z niepełnosprawnościami.

Jakie to trudne zadanie

O tym, że społeczność akademicka jest otwarta i bardzo empatyczna mówią sami studenci: - Można liczyć na pomoc i wsparcie innych. Wykładowcy, którzy są przeszkoleni, chętnie pomagają. Koledzy i koleżanki często podchodzą i pytają, czy potrzebuję pomocy. Na dzisiejszych warsztatach jest stanowisko, gdzie znajdują się wózki inwalidzkie. Studenci chętnie podchodzą, sprawdzają jak to jest się na nim poruszać, jakie to wyzwanie. Osoby, które spróbowały przejechać wózkiem po torze wiedzą, jakie to jest trudne zadanie i teraz chętniej będą pomagać osobom z niepełnosprawnościami, znając nasze potrzeby - podsumowuje Zuzanna Oziębała z pierwszego roku pedagogiki specjalnej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Zielonogórskiego, Koło Naukowe Pedagogów Specjalnych UZ „Inkluzja” oraz Radę Studentów z Niepełnosprawnościami UZ.

 

(Katarzyna Doszczak, Biuro Prasowe UZ)
luty 29, 2024

Zaprosili psiaki na plakaty wyborcze. „Może znajdą nowy dom”

- Pewnie wielu z Was ma dosyć gęb polityków na…
luty 29, 2024

Z. Binek: W Chynowie wspólnie wybieramy cel! Jesteśmy zgrani!

- W Chynowie mamy długookresową strategię budowy dróg – mówi…
luty 29, 2024

Światowy Zlot Śmigłowców w Zielonej Górze! Ma się pojawić ponad 100 maszyn!

Zobaczymy je na niebie i z całkiem bliska, bo wszystkie…
luty 29, 2024

Zielonogórskie Wodociągi piąte w kraju!

Piąte miejsce zajęły Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja w Ogólnopolskim Rankingu…
luty 28, 2024

Chwila nieuwagi i trzy rozbite samochody

Trzy uszkodzone pojazdy i jedna osoba zabrana na badania do…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Zobacz jak było na konwencji! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Dzisiaj w Palmiarni prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną, piątą kadencję.…

Intermarche wraca do Zielonej Góry

7 marca przy Szosie Kisielińskiej ponownie zostanie otwarty market pod szyldem Intermarche. Będzie to pierwszy…

Maluchu, czas do żłobka!

Startuje nabór do miejskich żłobków na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w najbliższych…

W środę spotkajmy się w Leśnej Osadzie - Finał akcji Eko Choinka! [PROGRAM]

Na starówce, w ramach VII edycji poświątecznej akcji Ekochoinka, odbędzie się kolejne działanie proekologiczne. Leśna…

Pierwsze oznaki wiosny w Parku Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

Poczuliśmy w powietrzu wiosnę i przyroda również. Swoją gotowość oznajmiły rośliny w parku Tysiąclecia. Pączki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.