Prawdziwe ulewy i polityczne wichurki [FELIETON]

Prawdziwe ulewy i polityczne wichurki [FELIETON] fot. poscigi/wzg
Dzięki dwóm „śmieszkom” i ulewie nasze miasto znów zaistniało w internecie. Mem „Takie karpie można złowić w Zielonej Górze”, przedstawiający pontonową łódkę na ulicy Bohaterów Westerplatte i siedzącego w niej wędkarza z potężnym karpiem, obiegł sieć błyskawicznie. Dostawałem go od ludzi z najdalszych zakątków świata (tak, świata, a nie Europy).

 

Filmik, jak dwaj rozbawieni młodzieńcy próbują łódką pływać aleją Wojska Polskiego też pięknie hulał w sieci. Są firmy, które oceniają wartość reklamową takich zdarzeń i myślę, że na reklamie zaoszczędziliśmy kilka dobrych milionów. Mem był dowcipny, ale wydaje mi się, że nie wszystkim było do śmiechu. Pani, którą strażacy musieli ewakuować z dzieckiem z zalanego samochodu, na pewno nie.

Przy okazji okazało się, jak cenną rzeczą jest istnienie w naszym mieście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Tej ilości wezwań nie podołaliby w tak krótkim czasie zawodowcy i świetnie, że są ludzie, którzy ich wspomagają. Kilka dodatkowych zastępów ratowniczych w takiej sytuacji to nie w kij dmuchał. (Przy okazji dodam, że mój kolega, radny Paweł Wysocki, był bardzo niekontent, że tym razem nie zadysponowali go do akcji, bowiem jako młody sikawkowy OSP Sucha, po odpowiednich przeszkoleniach, aż się rwie do boju. Spokojnie Paweł, jeszcze się strachu najesz).

I tu, niestety, muszę słówko komentarza politycznego. W końcu kwietnia rząd skierował do konsultacji projekt ustawy de facto likwidującej Ochotnicze Straże Pożarnej. Aż strach pomyśleć, co się stanie, gdy ten głupi pomysł się urzeczywistni, a nad nasze miasto nadciągnie kolejne ulewa, gwałtowna burza czy orkan jak niesławny „Ksawery” i zawodowcy zostaną na placu boju sami…

Metrolodzy mówią, że do takich gwałtownych  zjawisk przyrody będziemy musieli się przyzwyczaić. Krótko przed wspomnianą ulewą przeczytałem, że pojawienie się w naszej części Europy tornad, jakie znamy z telewizyjnych relacji z Karaibów, jest tylko kwestią czasu.

Nikt na świecie nie jest wstanie zabezpieczyć się przed żywiołem. Będziemy mieli coraz więcej takich ulew, jak ostatnia i nie ma takiej kanalizacji, która odbierze taką ilość wody, będziemy mieli wichry łamiące drzewa w mieście i nikt nie przewidzi, które ulegną. Zabezpieczyć się nie da, więc dużo zależy od sprawności działania służb ratowniczych.

Może to dobry moment by zachęcić młodych, nie tylko z dzielnicy Nowe Miasto, do zasilania szeregów strażaków - ochotników. Przecież nie ma żadnych przeszkód, by sprawny młodzieniec z Pomorskiego nie posłużył w OSP Kisielin, jego kolega z Chynowa w OSP Zawada, a ci z Czarkowa w OSP Przylep. Może godziny spędzone na siłowni da się dobrze wykorzystać w ratowaniu mienia i zdrowia innych?

Sesji absolutoryjnej komentować nie będę, bo dyskusja merytoryczna nie była. Więcej padło tam słów o „paskudnym charakterze prezydenta” niż o wykonaniu lub niewykonaniu założeń budżetowych, inwestycjach, funkcjonowaniu jednostek miejskich. Ale jak mawiał mój ojciec: „synu, jak ktoś nie ma nic do powiedzenia merytorycznie, to lubi dyskutować o didaskaliach i potrafi to robić długo i namiętnie”. Taka też była ta dyskusja.

O polityce jednak będzie. „Dobra zmiana” w „Gazecie Lubuskiej” złożyła red. Flügelowi propozycję nie do odrzucenia „ albo poddasz się pan cenzurze, albo fora ze dwora”. Flügel wybrał „fora”.

Szkoda świetnego pióra Andrzeja i jego spojrzenia na lokalny sport.

 

Andrzej Brachmański
wrzesień 23, 2021

Studenci kierunku lekarskiego na UZ najlepsi w Polsce!

Absolwenci kierunki lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego 18 września br. przystąpili do…
wrzesień 23, 2021

Ktoś strzelił do przystanku autobusowego w Zielonej Górze

O groźnym zdarzeniu czytelniczka powiadomiła portal poscigi.pl. Nieznana osoba strzeliła…
wrzesień 23, 2021

Zabytkowy parowóz wjedzie na tor przy ulicy Morwowej w Zielonej Górze

Sobota (25 września), to data, którą powinni zarezerwować sobie w…
wrzesień 23, 2021

Zatrzymani dwaj zielonogórzanie - Skarb Państwa mógł stracić prawie 24 miliony zł

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej…
wrzesień 22, 2021

Grzybobranie w zielonogórskich lasach - mały poradnik

Mamy jesień, a to oznacza … grzybobranie. Dla jednych wyprawa…

Schronisko na wystawie - zapraszamy na zielonogórski deptak [ZDJĘCIA]

Na deptaku, w sąsiedztwie ratusza można zobaczyć wystawę poświęconą Miejskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. –…

STOP TIROM - Piknik konsultacyjny w Łężycy – rozmowy o obwodnicy i nowej placówce edukacyjnej

W niedzielę, 3 października w godz. 12.00-18.00 na pętli autobusowej w Łężycy, Urząd Miasta Zielona…

Rotarianie ufundowali miastu kolejnego Bachusika

Do Zielonej Góry wprowadził się 59 Bachusik. Rotarianicus zamieszkał w Alei Niepodległości przy wejściu na…

Dwie zielonogórzanki - Dwa podobne zdjęcia - Różni je jednak 50 lat

Dwie zielonogórzanki. Zajęcia podobne. Jest tylko pewna różnica wieku. Jakieś 40-50 lat. Pierwsze zdjęcie wykonano…

Ponad 1000 książek ze Szperowiska trafi do polskiej biblioteki w Holandii!

Książki dla polskiej biblioteki w Eindhoven ruszają w drogę Na początku sierpnia zielonogórski Zakład Gospodarki…

Czeszyk o terenie rekreacyjnym przy Kąpielowej: Zrobiła się z tego sprawa polityczna

Będzie teren rekreacyjny przy ulicy Kąpielowej. Mediatorem w konflikcie pomiędzy mieszkańcami był gość środowej „Rozmowy…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.