Promocja nowej książki M. J. Bonisławskiego – przewodnik turystyczny po zielonogórskich zabytkach

Promocja nowej książki M. J. Bonisławskiego – przewodnik turystyczny po zielonogórskich zabytkach fot. materialy organziatorów
W sobotę (27 listopada), o godz. 14.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Muzeum Kolei Szprotawskiej zapraszają zainteresowanych zielonogórzan na prezentację najnowszej książki M. J. Bonisławskiego.

 

Wydarzenie zaplanowano w Sali Witrażowej Muzeum przy al. Niepodległości z okazji Dnia Kolejarza i 150-lecia kolei w Zielonej Górze. Po prezentacji nastąpi wspólne zwiedzanie wystawy poświęconej 150-letniej historii Zielonej Góry. Będzie też można kupić książkę z autografem autora i to po promocyjnej cenie!

- Prezentowana książka to pokłosie akcji dokumentowania wspomnień zielonogórskich rodzin kolejarskich jaką przeprowadziło Muzeum Kolei Szprotawskiej – wyjaśnia M. J. Bonisławski. - Wydawnictwo jest z jednej strony przewodnikiem turystycznym po zielonogórskich zabytkach związanych w przeszłości z kolejarzami i kolejnictwem a z drugiej literacką opowieścią o Zielonej Górze lat powojennych (1945- 2007). Jest to znany na świecie trend łączenia treści krajoznawczych bedekerów (przewodnik dla turystów- red.) z bardziej ciekawą dla czytelnika akcją literacką.

Na książkę składa się 9 krótkich gawęd inspirowanych z jednej strony znaną komedią Karola von Holtei „33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi” z poł. XIX w. a z drugiej - najnowszą powieścią Krzysztofa Fedorowicza „Zaświaty”. W warstwie realistycznej akcji trzech sąsiadów z zielonogórskiego osiedla w trakcie dziewięciu codziennych winobraniowych wypraw nieoczekiwanie dla samych siebie poznaje w różnych okolicznościach historię kolejową naszego miasta. ludzi którzy ją tworzyli oraz budynki które po nich pozostały. Jednocześnie w zaświatach trwa rywalizacja powiązanych z Zieloną Górą Karola von Holtei (twórcy nowoczesnej literatury hultajskiej) z Otto Bierbaumem (zielonogórzaninem, który wprowadził sztukę kabaretową do literatury) o dusze współczesnych zielonogórzan. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami zarówno dokumentalnymi, jak i współczesnymi.

 

Przypominają o jubileuszu Zielonej Góry

Czytelnik dowie się która z dzisiejszych pięknych willi była kolejową apteką, przychodnią, domem kultury, gdzie są ruiny obrotnicy i parowozowni. Jak funkcjonował zielonogórski handel detaliczny oparty o dostawy kolejowe, gdzie były w trakcie wojny obozy dla żydowskich robotnic ? Jak radzili sobie mieszkańcy z torowiskami przechodzącymi przez ich podwórka ? Dowie się kto w Zielonej Górze był naczelnikiem, maszynistą, strażnikiem, gdzie mieszkał najwybitniejszy w okresie międzywojennym polski inżynier, przeczyta o szczegółach przyjazdu wiosną 1945 roku dwóch pierwszych grup kolejarzy i o tym dlaczego nie doszło do rywalizacji pomiędzy nimi.

Wydawca i autor swoją książką przypominają jednocześnie o przyszłorocznym jubileuszu Zielonej Góry i zachęcają do aktywnego i kreatywnego uczestniczenia w jego obchodach. Uwidocznione jest to m. in. na okładce książki oraz w jej treści. Wydawnictwo to może zatem stanowić pierwszą, nieoficjalną pamiątkę z 800-lecia miasta.

Wydawnictwo zostało dofinansowane przez Miasto Zielona Góra.

Palma wręczona przez prezydenta poleci jako maskotka do Dubaju? O tym dowiemy się po wycieczce...

 


rk

 

 

grudzień 01, 2021

Prezydent: Remont amfiteatru? Teraz ruch po stronie pani marszałek

- Remont amfiteatru? Decyzja jest po stronie pani marszałek –…
grudzień 01, 2021

11 lat temu na os. Pomorskim doszło do wybuchów gazu

Wszystko wydarzyło się 11 lat temu. W kuchenkach mieszkań w…
grudzień 01, 2021

Radna proponuje, zarząd odrzuca - Poszło o turystykę

Z projektu budżetu województwa na przyszły rok zarząd wycina w…
listopad 30, 2021

Wywóz śmieci droższy - ale tylko o 4 zł

Większość radnych zagłosowała za podwyżką opłat za wywóz śmieci. Zielonogórskie…
listopad 29, 2021

Problemów z hulajnogami ciąg dalszy

Tym razem ktoś kompletnie bezmyślnie zostawił hulajnogę na parkingu w…

Narzędzia od Prezydenta dla mundurowych na wschodniej granicy

Prezydent Janusz Kubicki udowadnia, że nie jest gołosłowny. Za banerem poparcia dla służb mundurowych, który…

Za przebieg jubileuszy Zielonej Góry odpowiedzialne są dwa komitety – honorowy oraz organizacyjny

Będzie się działo w Zielonej Górze. Rok 2022 i 2023 minie bowiem pod hasłem wielkiego…

Mikołajki Miejskie w Zielonej Górze - rozświetlenie iluminacji i choinek! [PROGRAM]

Już są, chociaż na razie nie rzucają się w oczy. Dekoracje świąteczne oficjalnie rozbłysną 6…

Sytuacja COVID na UZ - ilu studentów choruje, a ilu jest na kwarantannie?

– Staramy się stworzyć takie warunki, żeby jak najbardziej zabezpieczać naszych studentów i pracowników przed…

Akcja Zima - Urząd Miasta informuje o przygotowaniach [MAPKA]

Urząd Miasta Zielona Góra poinformował o stanie przygotowania do zimowego utrzymania dróg i chodników na…

Z Sesji Rady Miasta: Klamka zapadła, świętujemy!

Zielonogórzan nikt nie musi uczyć, jak się dobrze bawić. Ba, w całej Polsce słyniemy w…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.