Promocja nowej książki M. J. Bonisławskiego – przewodnik turystyczny po zielonogórskich zabytkach

Promocja nowej książki M. J. Bonisławskiego – przewodnik turystyczny po zielonogórskich zabytkach fot. materialy organziatorów
W sobotę (27 listopada), o godz. 14.00, Muzeum Ziemi Lubuskiej i Muzeum Kolei Szprotawskiej zapraszają zainteresowanych zielonogórzan na prezentację najnowszej książki M. J. Bonisławskiego.

 

Wydarzenie zaplanowano w Sali Witrażowej Muzeum przy al. Niepodległości z okazji Dnia Kolejarza i 150-lecia kolei w Zielonej Górze. Po prezentacji nastąpi wspólne zwiedzanie wystawy poświęconej 150-letniej historii Zielonej Góry. Będzie też można kupić książkę z autografem autora i to po promocyjnej cenie!

- Prezentowana książka to pokłosie akcji dokumentowania wspomnień zielonogórskich rodzin kolejarskich jaką przeprowadziło Muzeum Kolei Szprotawskiej – wyjaśnia M. J. Bonisławski. - Wydawnictwo jest z jednej strony przewodnikiem turystycznym po zielonogórskich zabytkach związanych w przeszłości z kolejarzami i kolejnictwem a z drugiej literacką opowieścią o Zielonej Górze lat powojennych (1945- 2007). Jest to znany na świecie trend łączenia treści krajoznawczych bedekerów (przewodnik dla turystów- red.) z bardziej ciekawą dla czytelnika akcją literacką.

Na książkę składa się 9 krótkich gawęd inspirowanych z jednej strony znaną komedią Karola von Holtei „33 minuty w Zielonej Górze, czyli w połowie drogi” z poł. XIX w. a z drugiej - najnowszą powieścią Krzysztofa Fedorowicza „Zaświaty”. W warstwie realistycznej akcji trzech sąsiadów z zielonogórskiego osiedla w trakcie dziewięciu codziennych winobraniowych wypraw nieoczekiwanie dla samych siebie poznaje w różnych okolicznościach historię kolejową naszego miasta. ludzi którzy ją tworzyli oraz budynki które po nich pozostały. Jednocześnie w zaświatach trwa rywalizacja powiązanych z Zieloną Górą Karola von Holtei (twórcy nowoczesnej literatury hultajskiej) z Otto Bierbaumem (zielonogórzaninem, który wprowadził sztukę kabaretową do literatury) o dusze współczesnych zielonogórzan. Całość jest bogato ilustrowana zdjęciami zarówno dokumentalnymi, jak i współczesnymi.

 

Przypominają o jubileuszu Zielonej Góry

Czytelnik dowie się która z dzisiejszych pięknych willi była kolejową apteką, przychodnią, domem kultury, gdzie są ruiny obrotnicy i parowozowni. Jak funkcjonował zielonogórski handel detaliczny oparty o dostawy kolejowe, gdzie były w trakcie wojny obozy dla żydowskich robotnic ? Jak radzili sobie mieszkańcy z torowiskami przechodzącymi przez ich podwórka ? Dowie się kto w Zielonej Górze był naczelnikiem, maszynistą, strażnikiem, gdzie mieszkał najwybitniejszy w okresie międzywojennym polski inżynier, przeczyta o szczegółach przyjazdu wiosną 1945 roku dwóch pierwszych grup kolejarzy i o tym dlaczego nie doszło do rywalizacji pomiędzy nimi.

Wydawca i autor swoją książką przypominają jednocześnie o przyszłorocznym jubileuszu Zielonej Góry i zachęcają do aktywnego i kreatywnego uczestniczenia w jego obchodach. Uwidocznione jest to m. in. na okładce książki oraz w jej treści. Wydawnictwo to może zatem stanowić pierwszą, nieoficjalną pamiątkę z 800-lecia miasta.

Wydawnictwo zostało dofinansowane przez Miasto Zielona Góra.

Palma wręczona przez prezydenta poleci jako maskotka do Dubaju? O tym dowiemy się po wycieczce...

 


rk

 

 

kwiecień 19, 2024

Zielonogórska Rada Seniorów podsumowała swoją kadencję [ZDJĘCIA]

Za nami ostatnie w tej kadencji posiedzenie Zielonogórskiej Rady Seniorów.…
kwiecień 19, 2024

„CHRZEST BOJOWY” policyjnej suczki SUZY [ZDJĘCIA]

Suza - najmłodsza stażem wśród policyjnych psów w zielonogórskim zespole,…
kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…
kwiecień 16, 2024

Skakali po samochodzie. Błyskawicznie zatrzymani przez zielonogórskich policjantów!

W minioną niedzielę (14.04) w nocy dyżurny komendy Miejskiej Policji…
kwiecień 15, 2024

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w śródmieściu

Marzec 1976 r. Rozpoczęło się wyburzanie starych budynków umiejscowionych w…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Szansa na przychodnię w Ochli

Mieszkańcy mogą myśleć, że nie mają szczęścia do przychodni przy ul. Topolowej, po ponad roku…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.