Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko fot. Bartosz Mirosławski
Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest wyższy niż zakładano, ale miasto dołoży pieniądze. - W najbliższych dniach podpiszemy umowę z wykonawcą - zaznacza radny Paweł Wysocki, który zaangażował się w inicjatywę.

 

Przypomnijmy, w maju otwarto oferty przetargowe na budowę nowego schroniska dla zwierząt przy ul. Szwajcarskiej. I od razu pojawił się problem - potencjalni wykonawcy inwestycji zaproponowali kwoty wyższe niż 10 mln zł, które miasto zapisało w budżecie. Najtańsza oferta firmy Perbud z Zielonej Góry opiewała na ok. 13,2 mln zł. Prezydent Janusz Kubicki od początku jednak podszedł do sytuacji ze spokojem.

- Nie ma co załamywać rąk, trzeba iść do przodu i robić swoje. Dlatego poruszymy kwestię brakujących około 3 mln zł na sesji rady miasta. Jestem przekonany, że radni też kochają zwierzęta i będą chcieli pomóc - przekonywał J. Kubicki. I faktycznie, podczas ostatniej sesji zdecydowano o zwiększeniu środków w wieloletniej prognozie finansowej Zielonej Góry, co pozwoli sfinansować budowę nowego schroniska.

 

Najpierw psiarnia

- Bardzo się cieszę, dzięki temu mogliśmy rozstrzygnąć przetarg. Dziękuję też prezydentowi, bo to jego upór pozwolił doprowadzić inicjatywę do fazy realizacji - twierdzi Paweł Wysocki, radny Zielona Razem. - Odbyliśmy już pierwsze spotkanie z głównym wykonawcą, firmą Perbud. Oficjalne podpisanie umowy nastąpi w najbliższych dniach. Co ważne, przedsiębiorstwo zobowiązało się do szybkiego dostarczenia tymczasowych kojców. Zwierzęta będzie można wkrótce przenieść na drugą stronę schroniska, żeby nie przeszkadzały im prace budowlane.

Jak zaznacza radny Wysocki miasto jest w stałym kontakcie z powiatowym lekarzem weterynarii, chcąc zapewnić zwierzętom odpowiednie, bezpieczne warunki podczas robót.

Pierwszy etap budowy schroniska to postawienie nowej dwukondygnacyjnej psiarni. Czworonogi mają otrzymać wygodne boksy z wybiegami. Pomieszczenia będą klimatyzowane i ogrzewane, co zapewni zwierzakom większy komfort. Budynek będzie podzielony tak, aby odseparować od siebie suki karmiące, ale też psy chore czy agresywne. Nie zabraknie bawialni i specjalnego terenu rekreacyjnego.

Potem przyjdzie czas na nową kociarnię.

- Cały projekt był konsultowany z przedstawicielami OTOZ Animals, którzy zarządzają zielonogórskim schroniskiem - podkreśla P. Wysocki. - Osobiście cieszę się, że zrealizuje go lokalna firma, bo prawdopodobnie skorzystają na tym nasi podwykonawcy z branży budowlanej w Zielonej Górze.

 

Większa szansa na adopcję

Obecnie w zielonogórskim schronisku przebywa ok. 190 psów oraz ok. 150 kotów. - Kociaków ostatnio przybywało w szybkim tempie. Mieliśmy dzień, w którym trafiło do nas aż 30! - mówi Karolina Gasiewicz z OTOZ Animals. - Budowa schroniska to wspaniała wiadomość, większość tego typu placówek w Polsce jest niedofinansowana. Już wkrótce nasi podopieczni nie będą musieli przybywać w zimowe dni w zewnętrznych kojcach, na dworze, przy minusowych temperaturach. To nie wpływało dobrze na ich zdrowie.

Zdaniem K. Gasiewicz lepsze warunki życia pozytywnie wpłyną na czworonogi. - Będą się czuły lepiej, więc będą się lepiej zachowywać. Dzięki temu będzie dla nich można łatwiej znaleźć nowy dom i to również jest bardzo ważne w kontekście budowy nowego schroniska - dodaje.

 


(md)
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.