Przez życie z pasją do historii

Studenci zyskują wiedzę w praktyce - nie tylko w kraju, ale i za granicą. Na zdjęciu wizyta w Berlinie. Studenci zyskują wiedzę w praktyce - nie tylko w kraju, ale i za granicą. Na zdjęciu wizyta w Berlinie. fot. prof. Marceli Tureczek, Instytut Historii UZ
Kształcić ludzi mądrych, szanować przeszłość, kreować przyszłość - to hasło Instytutu Historii UZ. Instytutu, który dba o to, aby edukacja w zakresie historii była przekazywana w sposób ciekawy, a jego absolwenci mogli zamiłowanie do historii przeobrazić w sposób na życie.  

Wśród absolwentów są np. podinspektor w urzędzie marszałkowskim, doktor nauk humanistycznych, przedsiębiorca i właściciel winnicy, a także historycy, publicyści, dziennikarze, pracownicy administracyjni… Po studiach na kierunku historia można znaleźć pracę w wielu ciekawych miejscach. Przekonują o tym absolwenci: - W chwili obecnej wiedza zdobyta na studiach historycznych jest bardzo przydatna w mojej pracy zawodowej. Jestem podinspektorem w Lubuskim Urzędzie z Marszałkowskim w Zielonej Górze i zajmuję się archiwizacją, a archiwistyka to w końcu jedna z nauk pomocniczych historii. Gorąco polecam studiowanie historii na naszej uczelni, bo dzięki niej można wszechstronnie poszerzyć horyzonty i poukładać swój świat w dorosłym życiu. Nie zwlekajcie zatem i zawalczcie o swoje marzenia! Tak jak ja! - tłumaczy Joanna Jakuć, absolwentka z 2013 r.

Równie entuzjastycznie do studiowania zachęca prof. Robert Skobelski, dyrektor instytutu, który tłumaczy jak wyglądają studia historyczne na UZ: - Ciekawe wykłady, kontakt z fachową kadrą naukową, wycieczki do fascynujących miejsc i możliwość odbycia części studiów za granicą. Ukończenie tego kierunku przygotowuje nie tylko do pracy jako historyka, ale także w innych zawodach, gdzie niezbędna jest wiedza humanistyczna oraz szczególne umiejętności, pozwalające odnaleźć się w coraz szybciej pędzącym świecie.

Instytut może się pochwalić wieloletnią praktyką dydaktyczną. Powstał w 1983 r. z istniejącego wcześniej od 1973 r. Zakładu Historii. Tym samym kształcenie historyczne na poziomie wyższym w Zielonej Górze, to blisko pół wieku tradycji. Wielu z pedagogów to absolwenci instytutu. Warto przypomnieć, że rektor UZ - prof. Wojciech Strzyżewski jest również absolwentem zielonogórskiej historii.

W IH można zdobywać wiedzę aktywnie, rozwijając swoje zainteresowania. Studenci wielokrotnie brali udział w debatach oksfordzkich, konferencjach, seminariach i ciekawych spotkaniach z najwybitniejszymi historykami w kraju. W ramach zajęć praktycznych wyjeżdżali np. na zajęcia w terenie, przy zabytkach, wykopaliskach archeologicznych, w archiwach, na warsztaty w muzeach czy galeriach w Berlinie, Dreźnie oraz Pradze. Studia te można realizować również w innych miastach Polski i za granicą - dzięki programom MOST i Erasmus +. Możliwe jest odbywanie praktyk zawodowych na wybranych uczelniach i w instytucjach Unii Europejskiej. Instytut proponuje studia historyczne licencjackie i magisterskie w ramach dwóch specjalności: zarządzanie dokumentacją i informacją oraz w specjalności nauczycielskiej. W dyscyplinie historia oferowane są także studia doktoranckie w ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Instytut posiada prawa do habilitowania - jako jedyny w ramach Wydziału Humanistycznego. Bierze udział, we współpracy z różnymi instytucjami, w badaniach naukowych na rzecz regionu lubuskiego oraz regionów ościennych, których celem jest ochrona dziedzictwa kulturowego, krajobrazu i pamięci historycznej. W instytucie realizowane są również badania z zakresu historii świata starożytnego, dziejów historii Polski i powszechnej, co skutkuje zdobywaniem dużych grantów badawczych, finansowanych z budżetu państwa oraz instytucji samorządowych. We wszystkich działaniach instytutu biorą udział studenci udowadniając, że jest to miejsce dla ambitnych ludzi z pasją.

 

Katarzyna Doszczak - łz
marzec 29, 2024

Weekend Zielonogórskiego Kibica

Święta świętami... warto jednak wybrać się na mecz koszykówki lub…
marzec 29, 2024

Wędkarze zawalczą o puchar

5 kwietnia na łowisku Matchpro Fishing Arena w Kwileniu odbędą…
marzec 29, 2024

Robert Górski. Dzięki niemu zielonogórzanie pokochali rowery. W poniedziałek Wiosenna Masa Krytyczna

- Pewnie nie wszyscy pamiętają, ale jeszcze kilka lat temu…
marzec 28, 2024

W sobotę charytatywny turniej piłki nożnej. Gramy dla Metryka! [PROGRAM]

W najbliższą sobotę, 30 marca zapraszamy Was do Starego Kisielina,…
marzec 28, 2024

Zielonogórzanin chce zdobyć Mount Everest i zebrać pieniądze dla zwierzaków!

Jest Lubuszaninem, mieszka w Zielonej Górze i kilka latem temu…

Co dalej ósmoklasisto?

Ogólniak, technikum, a może szkoła branżowa… W dokonaniu wyboru uczniom ósmych klas pomagają zielonogórskie szkoły…

Wielkanocny Zając pomalowany! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Kolorowe serca, kwiaty, wąsy i wszystkie kolory tęczy – tak prezentuje się w tym roku…

Dom Kultury dla Seniorów i dopłata do rowerów elektrycznych [WIDEO]

- Zadbamy o spokojną i godną jesień życia w Zielonej Górze – mówi prezydent Janusz…

Powstaną trzy drogi na Chynowie [ZDJĘCIA / PLANY]

Dzisiaj prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Remontowo-Drogowym „CAPRI-bit” Eugeniusz Weiss, który wykona trzy…

„Janusz Jasiński, oszukał pracowników! Zdziwię się, jeżeli ktokolwiek na niego zagłosuje” [WIDEO]

- Janusz Jasiński, oszust, człowiek, który oszukał swoich pracowników, nie zapłacił im za pracę, nie…

Schronisko dla bezdomnych zwierząt z nową nazwą i muralem! [ZDJĘCIA]

Przy kolejnych miejskich inwestycjach niepisaną tradycją stały się konkursy i konsultacje dotyczące szyldu, wyposażenia czy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.