Raj w Zatoniu na wyciągnięcie ręki! W Berlinie odbyła się premiera książki poświęconej łużyckim parkom

Raj w Zatoniu na wyciągnięcie ręki! W Berlinie odbyła się premiera książki poświęconej łużyckim parkom fot. Maciej Dobrowaolski
W czwartek, 30 czerwca, w Polskim Instytucie w Berlinie odbyła się premiera książki „Zielone raje. Zabytkowe ogrody na Łużycach”, która prezentuje magię historycznych parków na pograniczu polsko-niemieckim. - Wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec stworzyliśmy coś pięknego – komplementował urok zielonych zakątków prezydent Janusz Kubicki.

 

Za publikację „Zielonych rajów” odpowiada Europejski Związek Parków Łużyckich, który współpracuje z Zieloną Górą, Cottus oraz Polskim Instytutem w Berlinie. Książka prezentuje dziewięć parków należących do Związku, m.in. w Brodach, Forst czy Zatoniu. Album swoją oficjalną premierę miał 30 czerwca w Berlinie. W wydarzeniu wziął również udział prezydent Janusz Kubicki.

– „Zielone raje” to nie tylko piękna książka, to prawdziwy świat. Dziś jest gorąco. Ale zamknijmy na chwilę oczy i wyobraźmy sobie, że jesteśmy w parku w Branitz i widzimy piramidę, która wyłania się z jeziora. To jest prawdziwy obrazek. I tam dzisiaj chciałbym być – chwalił piękno łużyckich parków włodarz miasta. Ale jednocześnie przypomniał zgromadzonym, że w Zielonej Górze, również mamy odrestaurowany park w Zatoniu.

- Wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Niemiec stworzyliśmy coś pięknego – podkreślał Kubicki. – Przyznaję, że kilka lat temu nie sądziłem, że będziemy tak dumni z naszych zielonych terenów, osobistych zielonych rajów. Nasze myślenie koncentrowało się na budowie dróg czy chodników, wydawało się, że moment rewitalizacji parków jest dopiero przed nami.

Włodarz Zielonej Góry przyznaje przy tym, że na początku nie był wielkim entuzjastą odnowienia parku w Zatoniu. – Dziś jestem jednak z tego dumny. Jak widzę setki osób, które odwiedzają to miejsce, to wiem, że było warto. Mieszkańcy chcą podziwiać nasze wspaniałe parki, które mają swoją historię i przeszłość – przekonywał Kubicki. I zachęcił wszystkich, aby choć na chwilę zamknąć oczy i przenieść się myślami do opisanych ogrodów.

Na pewno pomóc w tym mogą malownicze zdjęcia autorstwa fotografa Leo Seidla zawarte w „Zielonych rajach”, które poruszają wyobraźnię i zabierają nas w podróż do kolejnych ogrodowych światów. Przygotowane teksty opowiadają z kolei historię miejsc stworzonych przez tak wybitne osobistości, jak książę Hermann von Pückler-Muskau, hrabia Heinrich von Brühl czy księżna Dorota de Talleyrand-Périgord. Zawierają również wiele interesujących ciekawostek.

- Książę Pückler zafascynowany orientem stworzył w Branitz prawdziwy szmaragd na pustyni. Zbudował nawet specjalną maszynę do transportu starannie wyselekcjonowanych starych drzew. Gdy wiózł wybrane okazy przez miasto gałęzie zahaczały i tłukły szyby w oknach uprzykrzając życie mieszkańcom – opowiadali na spotkaniu historyczka Marina Heilmeyer oraz dr. Stefan Körner z muzeum w Branitz.

Książka „Zielone raje. Zabytkowe ogrody na Łużycach” spodobała się również Barbarze Bielinis-Kopeć, wojewódzkiej konserwator zabytków. – Zdjęcia są fantastyczne. Ujęcia wykonane w różnych porach dnia i roku pozwalają poczuć się uczestnikiem uchwyconego obrazu i przestrzeni – przekonuje.

Zdaniem konserwator warto, aby takich publikacji było więcej. – W Lubuskiem mamy wiele interesujących zabytków, którymi możemy się pochwalić. Myślę też, że książka zachęci czytelników, aby przekroczyli granicę i poznali nasze wspólne europejskie dziedzictwo. Warto kontynuować współpracę polsko-niemiecką, która znakomicie się rozwija. Już teraz jej efektem są kolejne podróże, seminaria i ciekawe publikacje – uważa Bielinis-Kopeć.

 

 

md
sierpień 10, 2022

To jest katastrofa ekologiczna! Odra zatruta chemikaliami z oławskiej firmy? [VIDEO]

Coraz więcej śniętych ryb w Odrze. A to może wskazywać…
sierpień 10, 2022

Choroba zawładnęła życiem Pameli! Pomóż!

Potrzebna pomoc! Pamela Łuczak-Bokła od kilku lat jest pracownikiem socjalnym…
sierpień 10, 2022

WORD w Zielonej Górze także strajkuje - Powód? Egzaminatorzy na zwolnieniach lekarskich!

Dzisiaj po raz kolejny nie odbędą się żadne egzaminy praktyczne…
sierpień 10, 2022

Nasza uczelnia najbardziej oblegana! 46 chętnych na jedno miejsce!

46 chętnych na jedno miejsce! Takie zainteresowanie medycyną jest na…
sierpień 09, 2022

Rekordzistka weekendu: 3 promile - spowodowała kolizję drogową!

Zielonogórscy policjanci przestrzegają przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Pamiętajmy…

Słupy SOS podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście [ZDJĘCIA]

W centrum parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej przechodnie mogą napotkać tajemniczy pomarańczowy słup z…

Powraca Korowód Winobraniowy! Kiedy się odbędzie? Jaką przejdzie trasą?

Po dwóch latach do Zielonej Góry powraca korowód winobraniowy. Co ważne – tegoroczna edycja będzie…

Inflacja - Ile w tym roku z domowego budżetu „pochłonie” wyprawka szkolna?

Inflacja wpływa na ceny wszystkiego – przybory szkolne i podręczniki nie są wyjątkiem. Ile w…

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych…

Zielona Góra pożegnała Zbyszka Piwońskiego [ZDJĘCIA]

Był honorowym obywatelem Zielonej Góry, senatorem i byłym wojewodą zielonogórskim. Przy ul. Wrocławskiej, na starej…

Afera WORD, miasto walczy o Centrum Elektromobilności, nowe czerwone pojemniki na elektrośmieci - podsumowanie minionego…

Miniony tydzień zdominowany został przez aferę WORD, którą Gazeta Lubuska od dłuższego czasu dość szczegółowo…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.