Rekord świata pobity! Na sznurze w hali CRS zawiesili 4760 skarpetek!

Rekord świata pobity! Na sznurze w hali CRS zawiesili 4760 skarpetek! fot. UZ
- Udało się! Zielonogórzanie pobili nie tylko rekord Polski, ale również rekord świata – cieszy się dr Grzegorz Hryniewicz, jeden z inicjatorów akcji tworzeniu „skarpetkowego” łańcucha. Przedszkolaki, uczniowie, studenci i seniorzy w hali CRS zawiesili 4760 kolorowych skarpet. W ten sposób powstał łańcuch o długości 1190 metrów. - Tym symbolicznym gestem daliśmy wyraz wsparcia i chęci integracji z osobami z zespołem Downa. Gratuluje wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji – komentuje Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

 

To był niezwykły sposób na przywitanie wiosny oraz wyraz wsparcia i chęci integracji z osobami z zespołem Downa. Od kilkunastu lat 21 marca jest dniem zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby osób z zespołem Downa. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 r. jego obchody odbywają się oficjalnie pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Symbolem zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

21 marca w hali Centrum Rekreacyjno-Sportowego zorganizowano event pod hasłem „Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach”. Zielonogórzanie z przedszkoli, szkół i organizacji tłumnie wspierali osoby z zespołem Downa, które miały swoje święto.

 

- No i udało się - 4760 kolorowych skarpetek utworzyło 1190 metrowy łańcuch , tym samym zielonogórzanie pobili nie tylko rekord Polski, ale rekord świata! – cieszy się dr Grzegorz Hryniewicz z KPiRM. - Zielonogórzanie po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca. Ich obecność w hali CRS-u świadczy o ich wrażliwości, otwartości na otaczające nas problemy. Potrafią się integrować, spotykać i jednoczyć. Myślę, że to jest najpiękniejsze – dodaje.

 

- Tym symbolicznym gestem daliśmy wyraz wsparcia i chęci integracji z osobami z zespołem Downa. Gratuluje wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji – komentuje Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

 

(łc)
 
 

Przywitaliśmy wiosnę w kolorowych skarpetach [ZDJĘCIA / FILM]

Przywitaliśmy wiosnę w kolorowych skarpetach [ZDJĘCIA / FILM] fot. Piotr Jędzura
 
 
 
Hala CRS pękała w szwach jak podczas najlepszych rozgrywek sportowych! Wszystko za sprawą akcji „Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach”. Zielonogórzanie z przedszkoli, szkół i organizacji tłumnie wspierali osoby z zespołem Downa, które miały swoje święto. – Tym symbolicznym gestem dajemy wyraz wsparcia i chęci integracji z osobami z zespołem Downa – podkreślał J. Kubicki. - Nie oceniać tylko doceniać – radził Grzegorz Hryniewicz, radny i prezes fundacji „Warto jest pomagać”. I taka właśnie atmosfera panowała w hali.

 

  

Rektor UZ Wojciech Strzyżewski z plastyki miał tróję, ale z kolorowaniem papierowych skarpet radzi sobie zawodowo. W kompozycjach i żonglowaniu kolorami konkuruje z prezydentem Januszem Kubickim, który siedzi tuż obok niego. A, warto zaznaczyć, że konkurent trafił mu się sprawny i twórczy! Wszystkie skarpety trafiają na sznur. Dołączają do nich kolejne – wykonane przez przedszkolaków, uczniów, seniorów. Stworzą najdłuższy łańcuch w Zielonej Górze. Kolorowe skarpety to symbol niedopasowania społecznego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. – Tym symbolicznym gestem dajemy wyraz wsparcia i chęci integracji z osobami z zespołem Downa – podkreśla J. Kubicki.

W hali CRS nie brakuje osób z zespołem Downa. W końcu dziś właśnie ich święto! – Prowadzimy klasy integracyjne. Dzieci trzymają się razem od samego początku, mają świetne relacje – mówi Karolina Kajda, nauczyciel i wychowawca w zielonogórskiej SP nr 21.

- Nie oceniać tylko doceniać – radzi Grzegorz Hryniewicz, radny i prezes fundacji „Warto jest pomagać”. I taka właśnie atmosfera panuje w hali. – Wesoło jest i wszyscy są mili – uśmiecha się Oliwka z przedszkola „Miś Uszatek”.

- Jak witać wiosnę, to z przytupem – kwituje Janina Kolańska z klubu seniora „Wrzos”. Razem z klubowymi znajomymi zaskoczyli całą salę. Postawili nie tylko na kolorowe skarpety, ale barwne suknie, kwiaty we włosach i kapeluszach, a nawet świetlne elementy stylizacji. Bogate stroje bynajmniej nie przeszkadzają w uwijaniu się przy kolorowaniu papierowych skarpet.

Kolorowe skarpety można dostrzec nie tylko na sznurkach, ale i na stopach! Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych w urzędzie miasta postawiła na żółtą i różową. Tego duetu nie sposób przegapić. I o to chodzi! W końcu 21 marca mamy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby osób z zespołem Downa.

Fot. Piotr Jędzura

grudzień 08, 2023

Poznaj ich ograniczenia, by wiedzieć jak pomóc

Na Uniwersytecie Zielonogórskim świętowano Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z…
grudzień 08, 2023

Marzy mi się zielonogórskie wino mikołajkowe

- Może uda się wprowadzić taki produkt w przyszłym roku,…
grudzień 08, 2023

W niedzielę wędrówka po Zielonej Górze

Zielonogórski oddział PTTK organizuje w niedzielę (10.12) kolejny spacer w…
grudzień 08, 2023

Winowajcą jest kraken

Do chorego w szpitalu idź zdrowy, w maseczce i sam.…
grudzień 08, 2023

Policja zatrzymała dwóch zuchwałych złodziei

Dzielnicowi z posterunku w Świdnicy wspólnie z policjantami pionu kryminalnego…

Seniorzy w Baśniowym Zatoniu. Nowe Porozumienie Paradyskie. Zielonogórski sztab WOŚP z wizytą u Jurka Owsiaka

Miniony tydzień przyniósł wiele ciekawych newsów i wydarzeń. Podsumowanie zaczynamy od wizyty w Zatoniu, gdzie…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.