Rośliny wielosezonowe będą dłużej cieszyć oczy [ZDJĘCIA]

Świeże nasadzenia może nie wyglądają imponująco, ale gdy się rozrosną - będzie prawdziwa radość dla oczu Świeże nasadzenia może nie wyglądają imponująco, ale gdy się rozrosną - będzie prawdziwa radość dla oczu Fot. Bartosz Mirosławski
Zauważyliście, jak zazieleniły się zielonogórskie trawniki? To pewnie przez te deszcze i mżawki. A będzie jeszcze ładniej, bo złota jesień i… do Zakładu Gospodarki Komunalnej nadeszły tysiące bylin i cebul kwiatowych. Zaczęły się jesienne nasadzenia.

 

- Wystartowaliśmy w ubiegłym tygodniu, w Zatoniu. Posadziliśmy tam bodziszka wspaniałego, orliki, które kojarzą się z babcinym ogrodem i od pewnego czasu wracają do łask, tajemnicze paprotniki, parzydło leśne, rodgersję, oryginalnej urody skrzyp zimowy, tarczownicę, której liście w sprzyjających warunkach osiągają nawet 150 cm wysokości i 60 cm średnicy - mam nadzieję, że w Zatoniu też jej będzie dobrze, ułudkę, zawilca japońskiego i żurawkę - jednym tchem wymienia Agnieszka Miszon z Zakładu Gospodarki Komunalnej i dodaje: - Rośliny zostały tak dobrane, żeby kolorami i pięknem park zachwycał o każdej porze roku.

 

ZGK kupił 15 tys. bylin

Wśród nich są też: astry, chabry, jeżówki, krwawnik, lawenda czy liliowce. Rośliny z pierwszej jesiennej dostawy posadzono już koło Palmiarni, na ul. Dąbrowskiego w okolicy budynku urzędu miasta, na skwerze na ul. Chełmońskiego, w okolicy Centrum Przesiadkowego… Teraz na zupełnie nowe rabaty czekają już przygotowane kwatery na ul. B. Chrobrego czy Bankowej. Tu dotąd rosły tylko drzewa i trawa, więc obie ulice najpewniej zmienią się nie do poznania. Byliny pojawią się też m.in. na ul. Wrocławskiej, Łużyckiej, al. Niepodległości, rondzie Jana Pawła II.

- Gatunków jest naprawdę dużo - przekonuje nasza rozmówczyni. - I tak jak w Zatoniu, wszędzie rośliny dobieramy m.in. w taki sposób, by i wiosną, i latem, i jesienią na zielonogórskich ulicach, skwerach i w parkach zawsze było kolorowo i ładnie. Pracujemy według rozpiski opracowanej przez architektkę Agnieszkę Kochańską, ogrodnika miejskiego. Pierwszy efekt jesiennych prac zielonogórzanie zobaczą oczywiście wiosną, ale już teraz jadąc przez miasto, można zauważyć, że w wielu miejscach pojawiły się świeże nasadzenia. Do których gdzieniegdzie dosadzimy jeszcze krzewy ozdobne.

 

Będą też kwietne dywany

Dostawy krzewów - róż okrywowych, turzyc czy tawuły japońskiej, które upiększą pasy rozdziału na al. Wojska Polskiego, Trasie Północnej, ale również ulice Bankową czy Dąbrowskiego - zakład spodziewa się już na początku października.

ZGK wyraźnie postawił na rośliny wielosezonowe. - Cieszą nasze oczy dłużej - mówią w zakładzie na ul. Zjednoczenia. Łatwiej je utrzymać, ładnie się rozrastają i nie trzeba co roku robić nowych nasadzeń, inwestując w kolejne kwiaty, w razie potrzeby wystarczy dosadzić inne. Tak jest oszczędniej, a dziś słowo „oszczędność” ze zrozumiałych względów w samorządach jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Mimo to miłośników roślin jednorocznych uspokajamy: spółka zapewnia, że także pojawią się w mieście, tyle że w skromniejszej niż zwykle odsłonie, raczej w reprezentacyjnych miejscach.

We wtorek rozpoczęły się też nasadzenia cebul wiosennych krokusów, żonkili, narcyzów i cebulic… Zakład kupił ich 130 tys. W kwietniu kwietne dywany tradycyjnie pojawią się na zielonogórskich skwerach, rondach, w parkach i pasach rozdziałów.

 

 

(el)

 

grudzień 09, 2022

Kierowca nie wytrzymał i zrobił to kierowcy busa

Do zdarzenia doszło na al. Niepodległości. Ktoś zaparkował busem blokując…
grudzień 09, 2022

Piękny jubileusz. To już 50 lat pracy Danuty Tarnawskiej z niepełnosprawnymi sportowcami

Mówisz Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Start Zielona Góra, myślisz Danuta Tarnawska. I…
grudzień 09, 2022

O winiarstwie w Centrum Przyrodniczym

Pomyśleć, że kiedyś przy ul. Sienkiewicza stała muszla koncertowa. Jak…
grudzień 09, 2022

Ekrany działają, mieszkańcy potwierdzają - jest lepiej!

Mieszkańcy wieżowców przy trasie S3, z ulgą przyjęli fakt zakończenia…
grudzień 09, 2022

Zielona Góra rozdaje choinki!

Choinka to symbol Bożego Narodzenia. Kojarzy się z ciepłem, rodziną,…

Górnicy świętowali Barbórkę [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (9.12) w Zielonej Górze odbyły się uroczyste obchody Barbórki. Górnicy z PGNiG złożyli kwiaty…

W mieście ruszy weryfikacja opłat za wywóz śmieci

Nie ma co udawać, wszyscy śmiecą, nie wszyscy płacą za wywóz odpadów. – Szacujemy, że…

Już widać kształt ścieżki rowerowej z Zielonej Góry (Zatonia) do Nowej Soli

- Dzięki tej drodze będziemy mogli bez żadnych przeszkód i co najważniejsze bezpiecznie korzystać z…

Za nimi 100 godzin wspólnych treningów. Street Army podsumowuje bezpłatny projekt dla seniorów

- Ale ten rok szybko zleciał – dziwi się fizjotrener Bernard Barski, który z grupą…

Szewc z Zielonej Góry pracuje i ma zlecenia. – W epidemii pomogli ludzie i prezydent…

Wszystko zaczęło się w czasie pandemii kornawirusa. Lockdown spowodował spadek obrotów wielu firm i warsztatów,…

"FAŁSZYWY LEKARZ" zgarnął 200 tysięcy złotych 86-letniemu seniorowi z Zielonej Góry!

86-letni senior z Zielonej Góry wraz ze swoją żoną dali wiarę historii stworzonej przez przestępców…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.