Rozmowy w sprawie Trasy Aglomeracyjnej

Konsultacje z mieszkańcami odbyły się w Planetarium Wenus Konsultacje z mieszkańcami odbyły się w Planetarium Wenus Fot. Piotr Jędzura
W miniony czwartek (7.07) w Planetarium Wenus odbyły się konsultacje społeczne poświęcone budowie drugiego etapu Trasy Aglomeracyjnej.

 

Na wszystkie pytania mieszkańców odpowiedzieli Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta i projektanci opracowujący szczegółową koncepcję rozwiązań.

- Konsultacje społeczne, tak jak można się było tego spodziewać, zachęciły do przyjścia przede wszystkim mieszkańców Osiedla Zacisze - mówi Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami. – Obawiają się, czy droga nie zakłóci im spokojnego mieszkania na osiedlu. Rozumiemy te obawy, bo każda nowa jezdnia musi został włączona do układu komunikacyjnego miasta, w tej części Zielonej Góry jest już zresztą ciasna zabudowa. W tej sytuacji jedyną drogą możliwą do wykonania i wpisującą się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego jest wykonanie drogi na przedłużeniu ulicy Zacisze do Trasy Północnej. Przy ulicach Zacisze i Foluszowej mamy dwa wąskie wiadukty pod linią kolejową, prowadzące m.in. do ogródków działkowych. W ramach realizacji Trasy Aglomeracyjnej powstanie trzeci wiadukt między nimi, szerszy i obsługujący dwa pasy ruchu. A w miejscach zaplanowanych zjazdów pojawią się trzy pasy. Na odcinku wzdłuż linii kolejowej nr 273 relacji Wrocław-Szczecin (tzw. Nadodrzanka), damy możliwość aktywizacji terenów przemysłowych. Z tego miejsca bez problemu będzie można wyjechać do Trasy Północnej i ominąć centrum miasta – podkreśla K. Staniszewski.

Na końcu nowej trasy planowane jest skrzyżowanie typu rondo na Trasie Północnej m.in. w sąsiedztwie osiedla Leśny Dwór. Droga będzie jednojezdniowa. Jednak na niektórych odcinkach przewidywane są trzy pasy ruchu.

Działkowcy mogą spać spokojnie

Podczas konsultacji mieszkańcy pytali, czy realizując inwestycję miasto zlikwiduje ogródki działkowe przy ul. Działkowej. – Działkowicze uprawiający ogródki przy ul. Działkowej mogą spać spokojnie. Droga nie przetnie działek, również na tym odcinku, który planujemy dopiero w kolejnym etapie prac (jako przebudowa ul. Działkowej). Owszem to był jeden z wariantów trasy, ale ze względów społecznych został przez nas odrzucony – odpowiada dyrektor K. Staniszewski i dodaje: - Droga, w wariacie drugim, przebiega co prawda wzdłuż ogródków działkowych przy ul. Zacisze, ale nie będzie to wariant preferowany przez inwestora, a tym bardziej nie grozi im likwidacja (w żadnym z wariantów). Z kolei przy Trasie Północnej, gdzie jest tylko kilkanaście działek, droga mocno zbliży się do ogródków. Najprawdopodobniej postawimy tam ekrany akustyczne, aby ochronić działkowców przed nadmiernym hałasem. Szczegóły w tym zakresie będą jednak znane po wykonaniu analizy akustycznej, która jest już na ukończeniu.

Koncepcję projektową wraz z materiałami do wydania decyzji o warunkach środowiskowych dla zadania: Budowa zachodniej obwodnicy Zielonej Góry wraz z realizacją Trasy Aglomeracyjnej Etap II przygotowały firmy Damart Biuro Inżynierskie ze Szczecina i Inżynieria Lądowa Olpro z Zielonej Góry.

Do końca roku miasto ogłosi przetarg na inwestycję w formule „Zaprojektuj i Wybuduj”. Wybrana firma będzie miała na to cztery lata. Z nowej drogi zielonogórzanie skorzystają w 2026 roku.

Przypomnijmy. Drugi etap Trasy Aglomeracyjnej połączy centrum miasta z Trasą Północną. Inwestycja pochłonie ok. 80 mln zł, z czego 65 mln zł pochodzi z rządowego Polskiego Ładu. Jak tłumaczył na łamach „Łącznika Zielonogórskiego” prezydent Janusz Kubicki, ta droga jest potrzebna, choćby ze względu na budowę nowego osiedla Leśny Dwór. Planowany odcinek połączyłby się z mającą powstać w następnych latach obwodnicą zachodnią.

W dalszych etapach prac, które są jeszcze analizowane, planuje się poszerzenie ulic Działkowej i Zacisze do trzech pasów ruchu. Finansowanie tych inwestycji mogłoby być realizowane z kolejnej edycji Polskiego Ładu.

 

 

rk

 

wrzesień 29, 2022

"Ekolog" i UZ z podpisanym porozumieniem - zagwarantuje to dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów

Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab.…
wrzesień 29, 2022

Wrzucił do sieci filmik, że odbierze sobie życie - zielonogórscy policjanci odnaleźli go w parku

We wtorek (27 września) w godzinach wieczornych, dyżurny Komendy Miejskiej…
wrzesień 29, 2022

Zielonogórskie przedszkolaki zarapowały o 800-leciu miasta! [VIDEO]

Każdy świętuje jubileusz jak podpowiada mu serce. Przedszkolaki z MP…
wrzesień 29, 2022

Najpierw sąsiad, potem strażacy reanimowali kobietę - Nie było wolnej karetki!

Do dramatycznych scen doszło w środę, 28 września, Zatoniu, dzielnicy…
wrzesień 28, 2022

W Zielonej Górze odbyły się Polsko-ukraińskie warsztaty latania dronami [VIDEO]

Ponad 40 studentów naszej uczelni oraz uczniów “Elektryka” z Nowej…

Filip Czeszyk: PiS niszczy przyszłość naszych dzieci

- To jest świadoma polityka PiSu. Niszczenie systemu i bardzo niskie opłacanie nauczycieli będzie prowadziło…

ABBA znowu przy grillu! Tym razem dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Zielonogórska ABBA, czyli Andrzej Bocheński i Brachmański Andrzej ponownie wcielili się w rolę kucharzy. Tym…

W wojsku zarobisz nawet 4560 zł! Nabór cały czas trwa, ilość chętnych rośnie

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW), stała się bardzo atrakcyjną propozycją na rynku pracy w Polsce.…

Lubuska Gala Budownictwa – nagrodzono najpiękniejsze budynki i najlepszych inwestorów [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (28.09) w Palmiarni odbyła się 28. Gala Budownictwa tradycyjnie zorganizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa.…

Grzegorz Hryniewicz: Zarobki nauczycieli są żałosne! Jest apel do premiera [PUBLIKUJEMY DOKUMENT]

- Czas na podwyżki dla nauczycieli! Inaczej Polska stanie się krajem ludzi słabo wykształconych –…

Projektowanie w stylu eko - 550 milionów opakowań rocznie! [ZDJĘCIA]

Piotr Wasilewski śmieje się, że chorobę zawodową ma w stadium zaawansowanym. Z drogerii nie wychodzi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.