Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974 fot. facebook Tomasz Czyżniewski
To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle ryb. Co gorsze rząd kompletnie nie daje sobie z tym rady - pisze Tomasz Czyżniewski. I wspomina: Decyzja o budowie ujęcia wody powierzchniowej dla naszego miasta zapadła w grudniu 1971 r. To było bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, bo rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę.
 
 
Przy okazji pojawiają się pytania o wodę dla Zielonej Góry. Ta jest pobierana ze źródeł podziemnych i powierzchniowych. Te ostatnie pompowane są z ujęcia w Sadowej na Obrzycy. Woda z Odry raczej nie popłynie do Sadowej pod górkę i pod prąd, w dodatku omijając śluzy. Takie ryzyko było podczas wielkiej powodzi.
 
Decyzja o budowie ujęcia wody powierzchniowej zapadła w grudniu 1971 r. Wcześniej korzystano z ujęć podziemnych. Rozwiązaniem było wybudowanie ujęcia na Obrzycy w Sadowej.
To było bardzo skomplikowane przedsięwzięcie, bo rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę. – Stalowe rury obłożono drewnianymi klepkami, żeby nie uszkodzić izolacji. Później zrzucono je do rowu wykopanego w dnie rzeki, która później sama naniosła przykrywającą je ziemię – opowiada Jan Markowski ze ZWiK. To był rok 1974.
 
- Rozpoczęłam wówczas pracę w zielonogórskich wodociągach - wspominała Beata Jilek, emerytowana prezes ZWiK. – Weszłam w skład brygady zajmującej się odbiorami. Budowa ujęcia z Obrzycy była inwestycją centralną i np. na budowę rurociągu dostaliśmy bardzo dobre rury z Francji. Ujęcie zadania w planie centralnym bardzo ułatwiało budowę.
 
Miało też swoje gorsze strony. Według planu pierwsza woda miała popłynąć z Obrzycy 22 lipca 1975 r.
 
- Popłynęła? – pytam panią prezes.
- Popłynęła – uśmiecha się B. Jilek. Tyle tylko, że popłynęła nie do końca.
 
Tu młodszym czytelnikom należy się pewne wyjaśnienie. W PRL-u 22 lipca (rocznica ogłoszenia manifestu PKWN) to było jedno z najważniejszych świąt w socjalistycznym państwie. Z tej okazji uroczyście rozpoczynano lub kończono różne inwestycje. Nie było zmiłuj się.
Przygotowania do uruchomienia szły pełną parą. Z urzędu wojewódzkiego przywieziono palmy, które ustawiono w fabrycznych pomieszczeniach. Dywan zabrany z korytarza urzędu pocięto na krótkie kawałki, żeby było elegancko (później wybuchła o to straszna awantura).
 
W przeddzień święta robotnicy zaczęli rozkuwać betonową ścianę na ujęciu w Sadowej. To przez nią woda wlewała się do zbiornika, skąd pompy miały ją pompować do Zawady i dalej do Zielonej Góry. Uroczystość musiała przebiegać bardzo sprawnie. – Dyrektor Henryk Majcherek wiedział, że od momentu uruchomienia przepompowni ma 10 minut na wyprowadzenie gości z hali – wspomina J. Jilek.
 
Dlaczego? Bo pompy pompowały wodę szybciej niż ta wpływała z rzeki. Po 10 minutach zbiornik był pusty i maszyny trzeba było zatrzymać.
Tymczasem dygnitarze wsiedli w samochody i pojechali do Zawady zobaczyć jak woda wpada do wielkich akceleratorów, które miały ją uzdatniać do picia. I zobaczyli.
 
Oczywiście nie była to woda z Obrzycy, tylko z ujęć podziemnych w Zawadzie. Tylko kto by to rozróżnił? Najważniejsze, że inwestycja zakończyła się zgodnie z planem. Tak naprawdę woda z Obrzycy popłynęła do mieszkań dopiero kilka miesięcy później.
Wybudowanie ujęcia w Sadowej i późniejsze dobudowanie kolejnych akceleratorów, zakończyło większość problemów z dostawami wody. Plan zakładał, że ujęcie jest w stanie obsłużyć 300-tysięczne miasto.
 
# DawnaZielonaGóra #Sadowa #UjęcieWody
Uwaga! Przypominam, że Wasze wspomnienia wykorzystuję w tekstach publikowanych w „Łączniku Zielonogórskim”. Dopisanie uwag i wspomnień traktuję jako zgodę na publikację. W ten sposób razem możemy ciekawiej opowiadać o naszym mieście.
 
 
facebook Tomasz Czyżniewski
październik 06, 2022

75-lat Biblioteki "NORWIDA" - Prezydent uhonorował bibliotekarzy [ZDJĘCIA / VIDEO]

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana…
październik 06, 2022

Zderzenie osobówki z motocyklistą - Kto nie ustąpił pierwszeństwa? [FILM]

W środę (5 października) w Zielonej Górze doszło do dwóch…
październik 06, 2022

R. Górski: Zainteresowanie szczepieniami na COVID-19 jest spore

Jak wygląda zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 w Zielonej Górze? To…
październik 06, 2022

Zbieraj kasztany i pomóż dzielnemu Olafowi

Olaf urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową otwartą, wodogłowiem oraz niedowładem…
październik 05, 2022

Bociany z UZ doleciały już do Czadu oraz Sudanu. Mają GPS

W sierpniu młode bociany z naszego regionu wyruszyły w kierunku…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.