Śnieg i światło [FELIETON]

Śnieg i światło [FELIETON] fot. um
W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? - Nie - odpowiedziałem zgodnie z prawdą, bo dopiero wracałem z weekendowej wyprawy do lasu. - Niech pan idzie zaraz zobaczyć - dodała.

 

To był weekend pełen śniegu i świateł. A te robią wrażenie, o czym przekonali się ci, którzy pojechali do Zatonia. Mieszkańcy byli pod wrażeniem, organizatorzy byli przerażeni. Nie spodziewali się takich tłumów, nie byli na nie przygotowani. Tak samo jak nie byli przygotowani, że rodzice zamiast po jednym mikołajku będą brali dla dzieci po trzy. Sobotnie Zatonie to przykład do obserwacji socjologicznej. Po pierwsze - oczekujemy wrażeń i prezydencka ekipa nam je zapewniła. Tłumy w Parku Książęcym to znak, że nie chcemy siedzieć w domu, wściekamy się stojąc w korku do atrakcji, ale jedziemy. Bo potrzebujemy być z innymi - i prezydencka ekipa nam to zapewniła. Jest w nas jednak dużo sobkostwa i jak dają za darmo, bierzemy ile się da - i tego prezydencka ekipa nie przewidziała. Tak jak tego, że rodzice pozwolą pociechom zjeżdżać ze wzgórza Świątyni Dumania i nasadzone tam roślinki szlag trafi.

Pochodziłem po Zatoniu dwa dni później, już bez gwaru. Robi nam się piękny produkt turystyczny. Prezydent Kubicki, początkowo sceptyczny, zapowiedział w gronie współpracowników, że jeśli wyborcy pozwolą, w przyszłej kadencji przykryje ruinę pałacu dachem oraz rozpocznie drugi etap rewitalizacji parku.

Zimowe szaleństwo zapanowało też na Tatrzańskiej. Akurat kilka dni wcześniej radni z Zielonej Razem zapowiedzieli uruchomienie programu rewitalizacji górki. Tradycyjnie odezwali się „wybrzydzacze”. Radziłem kolegom na nich nie reagować. Tłumy na Tatrzańskiej pokazały, kto ma rację. Szkoda, że kilka lat temu jej odnowę zablokowała miejska PO. Ale mam nadzieję, że to co się działo na górce, zmieni myślenie Marcina Pabierowskiego oraz radnego z Wilkanowa i wesprą miasto w działaniach dla Tatrzańskiej.

Kolejnym zaskoczeniem „in plus” był Budżet Obywatelski. Jak powiedział mi radny Paweł Zalewski - który o BO wie wszystko albo prawie wszystko - zgłoszono o 20 zadań więcej niż przed rokiem. A Piotr Dubicki zajmujący się BO w urzędzie miasta stwierdził, że dla niego jednym z najciekawszych jest projekt stworzenia winnicy na terenie Domu Pomocy Społecznej. Słowem - kolejna teza „fejsbukowych wybrzydzaczy”, że w listopadzie nikogo nie zainteresuje zgłaszanie zadań do BO, upadła.

Była też łyżka dziegciu - znów nadmiernie rozeszła się dylatacja na wiadukcie na ul. Zjednoczenia. By mieć własny ogląd sytuacji, pogadałem ze znajomym konstruktorem. „Przerwy dylatacyjne to ABC konstrukcji stalowych. Ale ci, którzy projektowali remont wiaduktu w 1997 roku, zmienili jego pierwotną konstrukcję, popełniając błąd. Po remoncie zmieniły się naprężenia na belkach i dylatacje pracują mocniej, przy wysokich i niskich temperaturach nadmiernie obciążając jeden z filarów. Wiadukt jeszcze się nie wali i po wzmocnieniu tego filaru uspokojony ruch może się po nim odbywać. Ale to sygnał, że decyzja podjęta przez Kubickiego o budowie wiaduktów od nowa, a nie ich remontowaniu, choć kosztowna, i póki co uciążliwa, była słuszna.”

Zbliżają się święta. Raczej białe nie będą, choć rozświetlone na pewno. Warto pospacerować po mieście i popatrzeć, jak pięknie wygląda. A korki? Przed świętami będą duże. Ale po latach życia w większych miastach zrozumiałem, że w Zielonej wcale nie są takie straszne i choć czasami stojąc w nich klnę, to częściej spoglądam w bok i widzę, jak zmieniło się moje miasto. Co by nie powiedzieć - na lepsze.

 

Andrzej Brachmański
luty 29, 2024

Przygotujmy się do sezonu motocyklowego

Wkrótce oficjalnie rozpocznie się sezon motocyklowy, ale motocykliści i motorowerzyści…
luty 29, 2024

Zaprosili psiaki na plakaty wyborcze. „Może znajdą nowy dom”

- Pewnie wielu z Was ma dosyć gęb polityków na…
luty 29, 2024

Z. Binek: W Chynowie wspólnie wybieramy cel! Jesteśmy zgrani!

- W Chynowie mamy długookresową strategię budowy dróg – mówi…
luty 29, 2024

Światowy Zlot Śmigłowców w Zielonej Górze! Ma się pojawić ponad 100 maszyn!

Zobaczymy je na niebie i z całkiem bliska, bo wszystkie…
luty 29, 2024

Zielonogórskie Wodociągi piąte w kraju!

Piąte miejsce zajęły Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja w Ogólnopolskim Rankingu…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Zobacz jak było na konwencji! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Dzisiaj w Palmiarni prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną, piątą kadencję.…

Intermarche wraca do Zielonej Góry

7 marca przy Szosie Kisielińskiej ponownie zostanie otwarty market pod szyldem Intermarche. Będzie to pierwszy…

Maluchu, czas do żłobka!

Startuje nabór do miejskich żłobków na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w najbliższych…

W środę spotkajmy się w Leśnej Osadzie - Finał akcji Eko Choinka! [PROGRAM]

Na starówce, w ramach VII edycji poświątecznej akcji Ekochoinka, odbędzie się kolejne działanie proekologiczne. Leśna…

Pierwsze oznaki wiosny w Parku Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

Poczuliśmy w powietrzu wiosnę i przyroda również. Swoją gotowość oznajmiły rośliny w parku Tysiąclecia. Pączki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.