Sołtys musi być dobrym człowiekiem [ROZMOWA]

Sołtys Jolanta Rabęda jest wulkanem energii, ale odpoczywa w ciszy… na hamaku. Sołtys Jolanta Rabęda jest wulkanem energii, ale odpoczywa w ciszy… na hamaku. fot. Bartosz Mirosławski UM
- Szanuję ludzi, jestem życzliwa i chyba dlatego mogę liczyć na życzliwość   współpracowników - mówi Jolanta Rabęda, sołtys Łężycy.

 

- Na fotelu sołtysa Łężycy się pani zasiedziała?

- To moja trzecia kadencja. Sołtysowanie rozpoczęłam przejmując schedę po poprzedniej pani sołtys, która się rozchorowała. W mgnieniu oka minęło kilkanaście lat…

- Jest łatwiej niż na początku?

-  Kiedy byliśmy małą wioską, jako sołtys znałam wszystkich i wszyscy mnie znali. Nasza społeczność liczyła 400-500 osób. I było łatwiej pracować, miałam mniej papierów do wypełniania. Osiedle Czarkowo rozrasta się - mieszka u nas ponad 3 tysiące osób. Znam tylko niektórych mieszkańców bloków. Problemów mamy więcej.

- Który z nich najbardziej spędza pani sen z powiek?

- Doskwierają nam drogi gruntowe i nieoświetlone uliczki. Brakuje dróg dojazdowych do nowych osiedli, choć i tak jest łatwiej, bo powstała droga do osiedla Złote Łącza. Nie mamy publicznego przedszkola, rodzice posyłają pociechy do prywatnych placówek. Czekamy na obiecaną szkołę. Główna ulica Odrzańska jest zakorkowana. Nie możemy się doczekać obwodnicy zachodniej.

- Co udało się zrobić?

- Dzięki funduszowi połączeniowemu rozwiązaliśmy problem ulic Inżynierskiej, Projektantów i Budowlanej. Mieszkańcy po ulewie już nie jeżdżą po błocie. Wykonaliśmy tu zbiornik na wodę opadową i piwnice nie są zalewane. Nie starczyło pieniędzy na odnowienie dróg w starej części Łężycy, z wyjątkiem Dolnej i Kościelnej. Projekt remontu pozostałych jezdni kosztował ponad 300 tys. zł. W 2021 r. zrobiliśmy ul. Leśną, a wcześniej kawałek                        ulic Kwiatowej i Polnej. Czekamy na remont Liliowej. W 2019 r. oświetliliśmy większość uliczek przy nowych osiedlach. Wciąż powstają nowe domy i potrzebne są kolejne lampy i drogi.

- Może pani liczyć na pomoc przyjaznych dusz?

- Dziękuję zwłaszcza rodzinie i przyjaciołom, członkom rady sołeckiej Krystynie Chamerze, Irenie Świderskiej, Kasi Matyjasek, byłym członkom rady Janowi i Krystynie Czarny oraz Grażynie Sobierajskiej. Wspierają mnie radni dzielnicy Krzysztof Wołczyński, Agnieszka Kozakiewicz i Grzegorz Krystians i radni miejscy Wiesław Kuchta, Mariusz Rosik, Marek Budniak.

- Łężyca słynie z uroczystości patriotycznych?

- Z inicjatywy Stowarzyszania „Nasza Łężyca”, którym kieruje powstał pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich. Nikt nie spodziewał się, że nasze uroczystości tak bardzo się rozrosną. To zasługa Czesława Laski, Marii Jazownik i prof. Leszka Jazownika, zagorzałych patriotów, którzy założyli kolejne stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

- Organizujecie też festyny, ostatni przyciągnął tłumy?

Szanuję ludzi, dlatego nie mam problemów z pozyskaniem współpracowników, mogę liczyć na ich życzliwość. Ostatni festyn to strzał w dziesiątkę. Bałam się, czy po dwuletniej przerwie pandemicznej ludzie przyjdą i kto mi rozłoży namiot, przewiezie stoły. Jestem wzruszona, że przyszło tyle osób do pomocy. Dziękuję też członkom zespołu Nasza Łężyca, to nasza duma.

- Inne powody do dumy?

- To pozostała działalność stowarzyszenia: świetlica środowiskowa dla dzieci, na której zajęcia odbywają się codziennie i gimnastyka dla pań 50 plus. Świetlica nie pomieści chętnych. Dzięki turnusom rehabilitacyjnym, niektóre osoby po 70 po raz pierwszy zobaczyły morze. Ja sama nic bym nie zrobiła, to ludzie z którymi współpracuję: Ania Lidwin, Cecylia Kukuć a wcześniej Kazimiera Rasińska sprawiają, że wszystko sprawnie realizujemy. Poza działalnością Naszej Łężycy jest też działalność Stowarzyszenia Curtez Agnieszki Kozakiewicz, organizującą imprezy sportowe np. Bieg o Pietruszkę, rajdy rowerowe, wypady na ryby.

-Cechy dobrego sołtysa?

- Dobry sołtys i człowiek - czyni dobro, słucha i stara się zrozumieć ludzi.

- Co pani robi w wolnym czasie?

- Mam go niewiele, pracuję fizycznie w Wyborowa S.A, działam w stowarzyszeniu. Czas wolny mam w niedzielę, czasem w sobotę. Lubię odpocząć na hamaku w ciszy. To trudne, bo w wielopokoleniowym domu, na podwórku jest radośnie i gwarnie. Mam trójkę wnucząt: Łucję, Fabiana i Szymona. To moje oczka w głowie. Wyciszają mnie spacery z naszymi psami po okolicznych sosnowych lasach.

-Dziękuję.

 

Rafał Krzymiński

 

wrzesień 29, 2022

"Ekolog" i UZ z podpisanym porozumieniem - zagwarantuje to dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów

Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab.…
wrzesień 29, 2022

Wrzucił do sieci filmik, że odbierze sobie życie - zielonogórscy policjanci odnaleźli go w parku

We wtorek (27 września) w godzinach wieczornych, dyżurny Komendy Miejskiej…
wrzesień 29, 2022

Zielonogórskie przedszkolaki zarapowały o 800-leciu miasta! [VIDEO]

Każdy świętuje jubileusz jak podpowiada mu serce. Przedszkolaki z MP…
wrzesień 29, 2022

Najpierw sąsiad, potem strażacy reanimowali kobietę - Nie było wolnej karetki!

Do dramatycznych scen doszło w środę, 28 września, Zatoniu, dzielnicy…
wrzesień 28, 2022

W Zielonej Górze odbyły się Polsko-ukraińskie warsztaty latania dronami [VIDEO]

Ponad 40 studentów naszej uczelni oraz uczniów “Elektryka” z Nowej…

Filip Czeszyk: PiS niszczy przyszłość naszych dzieci

- To jest świadoma polityka PiSu. Niszczenie systemu i bardzo niskie opłacanie nauczycieli będzie prowadziło…

ABBA znowu przy grillu! Tym razem dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Zielonogórska ABBA, czyli Andrzej Bocheński i Brachmański Andrzej ponownie wcielili się w rolę kucharzy. Tym…

W wojsku zarobisz nawet 4560 zł! Nabór cały czas trwa, ilość chętnych rośnie

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW), stała się bardzo atrakcyjną propozycją na rynku pracy w Polsce.…

Lubuska Gala Budownictwa – nagrodzono najpiękniejsze budynki i najlepszych inwestorów [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (28.09) w Palmiarni odbyła się 28. Gala Budownictwa tradycyjnie zorganizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa.…

Grzegorz Hryniewicz: Zarobki nauczycieli są żałosne! Jest apel do premiera [PUBLIKUJEMY DOKUMENT]

- Czas na podwyżki dla nauczycieli! Inaczej Polska stanie się krajem ludzi słabo wykształconych –…

Projektowanie w stylu eko - 550 milionów opakowań rocznie! [ZDJĘCIA]

Piotr Wasilewski śmieje się, że chorobę zawodową ma w stadium zaawansowanym. Z drogerii nie wychodzi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.