Sołtys musi być dobrym człowiekiem [ROZMOWA]

Sołtys Jolanta Rabęda jest wulkanem energii, ale odpoczywa w ciszy… na hamaku. Sołtys Jolanta Rabęda jest wulkanem energii, ale odpoczywa w ciszy… na hamaku. fot. Bartosz Mirosławski UM
- Szanuję ludzi, jestem życzliwa i chyba dlatego mogę liczyć na życzliwość   współpracowników - mówi Jolanta Rabęda, sołtys Łężycy.

 

- Na fotelu sołtysa Łężycy się pani zasiedziała?

- To moja trzecia kadencja. Sołtysowanie rozpoczęłam przejmując schedę po poprzedniej pani sołtys, która się rozchorowała. W mgnieniu oka minęło kilkanaście lat…

- Jest łatwiej niż na początku?

-  Kiedy byliśmy małą wioską, jako sołtys znałam wszystkich i wszyscy mnie znali. Nasza społeczność liczyła 400-500 osób. I było łatwiej pracować, miałam mniej papierów do wypełniania. Osiedle Czarkowo rozrasta się - mieszka u nas ponad 3 tysiące osób. Znam tylko niektórych mieszkańców bloków. Problemów mamy więcej.

- Który z nich najbardziej spędza pani sen z powiek?

- Doskwierają nam drogi gruntowe i nieoświetlone uliczki. Brakuje dróg dojazdowych do nowych osiedli, choć i tak jest łatwiej, bo powstała droga do osiedla Złote Łącza. Nie mamy publicznego przedszkola, rodzice posyłają pociechy do prywatnych placówek. Czekamy na obiecaną szkołę. Główna ulica Odrzańska jest zakorkowana. Nie możemy się doczekać obwodnicy zachodniej.

- Co udało się zrobić?

- Dzięki funduszowi połączeniowemu rozwiązaliśmy problem ulic Inżynierskiej, Projektantów i Budowlanej. Mieszkańcy po ulewie już nie jeżdżą po błocie. Wykonaliśmy tu zbiornik na wodę opadową i piwnice nie są zalewane. Nie starczyło pieniędzy na odnowienie dróg w starej części Łężycy, z wyjątkiem Dolnej i Kościelnej. Projekt remontu pozostałych jezdni kosztował ponad 300 tys. zł. W 2021 r. zrobiliśmy ul. Leśną, a wcześniej kawałek                        ulic Kwiatowej i Polnej. Czekamy na remont Liliowej. W 2019 r. oświetliliśmy większość uliczek przy nowych osiedlach. Wciąż powstają nowe domy i potrzebne są kolejne lampy i drogi.

- Może pani liczyć na pomoc przyjaznych dusz?

- Dziękuję zwłaszcza rodzinie i przyjaciołom, członkom rady sołeckiej Krystynie Chamerze, Irenie Świderskiej, Kasi Matyjasek, byłym członkom rady Janowi i Krystynie Czarny oraz Grażynie Sobierajskiej. Wspierają mnie radni dzielnicy Krzysztof Wołczyński, Agnieszka Kozakiewicz i Grzegorz Krystians i radni miejscy Wiesław Kuchta, Mariusz Rosik, Marek Budniak.

- Łężyca słynie z uroczystości patriotycznych?

- Z inicjatywy Stowarzyszania „Nasza Łężyca”, którym kieruje powstał pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich. Nikt nie spodziewał się, że nasze uroczystości tak bardzo się rozrosną. To zasługa Czesława Laski, Marii Jazownik i prof. Leszka Jazownika, zagorzałych patriotów, którzy założyli kolejne stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

- Organizujecie też festyny, ostatni przyciągnął tłumy?

Szanuję ludzi, dlatego nie mam problemów z pozyskaniem współpracowników, mogę liczyć na ich życzliwość. Ostatni festyn to strzał w dziesiątkę. Bałam się, czy po dwuletniej przerwie pandemicznej ludzie przyjdą i kto mi rozłoży namiot, przewiezie stoły. Jestem wzruszona, że przyszło tyle osób do pomocy. Dziękuję też członkom zespołu Nasza Łężyca, to nasza duma.

- Inne powody do dumy?

- To pozostała działalność stowarzyszenia: świetlica środowiskowa dla dzieci, na której zajęcia odbywają się codziennie i gimnastyka dla pań 50 plus. Świetlica nie pomieści chętnych. Dzięki turnusom rehabilitacyjnym, niektóre osoby po 70 po raz pierwszy zobaczyły morze. Ja sama nic bym nie zrobiła, to ludzie z którymi współpracuję: Ania Lidwin, Cecylia Kukuć a wcześniej Kazimiera Rasińska sprawiają, że wszystko sprawnie realizujemy. Poza działalnością Naszej Łężycy jest też działalność Stowarzyszenia Curtez Agnieszki Kozakiewicz, organizującą imprezy sportowe np. Bieg o Pietruszkę, rajdy rowerowe, wypady na ryby.

-Cechy dobrego sołtysa?

- Dobry sołtys i człowiek - czyni dobro, słucha i stara się zrozumieć ludzi.

- Co pani robi w wolnym czasie?

- Mam go niewiele, pracuję fizycznie w Wyborowa S.A, działam w stowarzyszeniu. Czas wolny mam w niedzielę, czasem w sobotę. Lubię odpocząć na hamaku w ciszy. To trudne, bo w wielopokoleniowym domu, na podwórku jest radośnie i gwarnie. Mam trójkę wnucząt: Łucję, Fabiana i Szymona. To moje oczka w głowie. Wyciszają mnie spacery z naszymi psami po okolicznych sosnowych lasach.

-Dziękuję.

 

Rafał Krzymiński

 

kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.