Spacerujący po Parku Tysiąclecia widzą: ruszyły prace! [ZDJĘCIA]

Drzewa w Parku Tysiąclecia zostały zabezpieczone. W przyszłym tygodniu, zgodnie z wytycznymi dendrologów, rozpocznie się wycinka chorych i obumarłych okazów. Drzewa w Parku Tysiąclecia zostały zabezpieczone. W przyszłym tygodniu, zgodnie z wytycznymi dendrologów, rozpocznie się wycinka chorych i obumarłych okazów. Fot. Bartosz Mirosławski
Na tę inwestycję przyszło nam poczekać, ale Park Tysiąclecia już zmienia swoje oblicze. Trwają prace przy grobowcu Beuchelta i obiektach małej architektury. Wszystko odbywa się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

 

Po oczyszczeniu grobowca wykonano tzw. próbę laserową, aby sprawdzić poprawność prac. Teraz musi je zaakceptować lubuski konserwator, bo cały teren wpisano do rejestru zabytków. Po drugiej wojnie światowej w tym miejscu był cmentarz Zielonego Krzyża. Na szczęście wykonawca zadania - firma PRO-INFRA z Jerzmanowej - zebrała spore doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych parków w Legnicy i Głogowie.

 

Dziewięć hektarów

Spacerowicze z pewnością dostrzegli, że zdemontowano przęsło parkowego ogrodzenia, które doczeka się renowacji. I w tym przypadku zielone światło musi dać konserwator. - Trwają roboty konserwatorskie i restauratorskie przy obiektach małej architektury - mówi Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. - Wykonawca uzgadnia ich zakres z konserwatorem zabytków. W przyszłym tygodniu, zgodnie z wytycznymi dendrologów, rozpocznie się wycinka chorych i obumarłych drzew, które mogłyby zagrażać gościom parku. Zastąpią je nowe drzewa. Konieczne jest też przeprowadzenie badań archeologicznych. Teren został częściowo wygrodzony, wykonawca akceptuje i zamawia materiały do wbudowania.

Rewitalizacja parku obejmuje dziewięć hektarów powierzchni, łącznie z historycznym płotem, schodami i tarasami wokół grobowca Beuchelta.

Zgodnie z sugestiami mieszkańców, Park Tysiąclecia zachowa historyczny charakter. - Będzie tu panować podobny klimat jak w Parku Książęcym w Zatoniu, widzę porównywalny potencjał - mówił w „Łączniku” prezydent Janusz Kubicki.

Lipowe aleje będą uzupełnione dwiema odmianami - srebrzystą i drobnolistną. Oczy mieszkańców mają cieszyć nowe choiny kanadyjskie. Pojawią się też magnolie, wiśnie japońskie i katalpy.

 

Tężnia dla zdrowia

W sąsiedztwie istniejącego skateparku stanie tężnia solankowa, działająca jak ogromny filtr. Powietrze, które będziemy w niej wdychać, będzie mocno nawilżone i pozbawione szkodliwych substancji. Taki solny aerozol pomaga np. regulować pracę układu oddechowego, przynosi ulgę osobom, które mają problem z astmą, alergią oddechową, pracują wiele godzin przed komputerem i w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Atrakcją Parku Tysiąclecia będzie też strefa sensoryczna, która ma pobudzić wszystkie zmysły. Gości przyciągnąć mają jadalne rośliny - maliny, poziomki i idealny do sałatek ogórecznik oraz zioła - mięta, majeranek, tymianek i szałwia.

Ścieżki i place będą w piaskowym kolorze. W parku znajdziemy odnowione historyczne zdroje, ławeczki, leżaki i szumiącą fontannę z kulą. Stanie tu też automatyczna toaleta kontenerowa. Koniec prac zaplanowano w październiku 2023 r.

 

 

(rk) - łz
grudzień 09, 2022

Kierowca nie wytrzymał i zrobił to kierowcy busa

Do zdarzenia doszło na al. Niepodległości. Ktoś zaparkował busem blokując…
grudzień 09, 2022

Piękny jubileusz. To już 50 lat pracy Danuty Tarnawskiej z niepełnosprawnymi sportowcami

Mówisz Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne Start Zielona Góra, myślisz Danuta Tarnawska. I…
grudzień 09, 2022

O winiarstwie w Centrum Przyrodniczym

Pomyśleć, że kiedyś przy ul. Sienkiewicza stała muszla koncertowa. Jak…
grudzień 09, 2022

Ekrany działają, mieszkańcy potwierdzają - jest lepiej!

Mieszkańcy wieżowców przy trasie S3, z ulgą przyjęli fakt zakończenia…
grudzień 09, 2022

Zielona Góra rozdaje choinki!

Choinka to symbol Bożego Narodzenia. Kojarzy się z ciepłem, rodziną,…

Górnicy świętowali Barbórkę [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (9.12) w Zielonej Górze odbyły się uroczyste obchody Barbórki. Górnicy z PGNiG złożyli kwiaty…

W mieście ruszy weryfikacja opłat za wywóz śmieci

Nie ma co udawać, wszyscy śmiecą, nie wszyscy płacą za wywóz odpadów. – Szacujemy, że…

Już widać kształt ścieżki rowerowej z Zielonej Góry (Zatonia) do Nowej Soli

- Dzięki tej drodze będziemy mogli bez żadnych przeszkód i co najważniejsze bezpiecznie korzystać z…

Za nimi 100 godzin wspólnych treningów. Street Army podsumowuje bezpłatny projekt dla seniorów

- Ale ten rok szybko zleciał – dziwi się fizjotrener Bernard Barski, który z grupą…

Szewc z Zielonej Góry pracuje i ma zlecenia. – W epidemii pomogli ludzie i prezydent…

Wszystko zaczęło się w czasie pandemii kornawirusa. Lockdown spowodował spadek obrotów wielu firm i warsztatów,…

"FAŁSZYWY LEKARZ" zgarnął 200 tysięcy złotych 86-letniemu seniorowi z Zielonej Góry!

86-letni senior z Zielonej Góry wraz ze swoją żoną dali wiarę historii stworzonej przez przestępców…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.