Spacerujący po Parku Tysiąclecia widzą: ruszyły prace! [ZDJĘCIA]

Drzewa w Parku Tysiąclecia zostały zabezpieczone. W przyszłym tygodniu, zgodnie z wytycznymi dendrologów, rozpocznie się wycinka chorych i obumarłych okazów. Drzewa w Parku Tysiąclecia zostały zabezpieczone. W przyszłym tygodniu, zgodnie z wytycznymi dendrologów, rozpocznie się wycinka chorych i obumarłych okazów. Fot. Bartosz Mirosławski
Na tę inwestycję przyszło nam poczekać, ale Park Tysiąclecia już zmienia swoje oblicze. Trwają prace przy grobowcu Beuchelta i obiektach małej architektury. Wszystko odbywa się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

 

Po oczyszczeniu grobowca wykonano tzw. próbę laserową, aby sprawdzić poprawność prac. Teraz musi je zaakceptować lubuski konserwator, bo cały teren wpisano do rejestru zabytków. Po drugiej wojnie światowej w tym miejscu był cmentarz Zielonego Krzyża. Na szczęście wykonawca zadania - firma PRO-INFRA z Jerzmanowej - zebrała spore doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych parków w Legnicy i Głogowie.

 

Dziewięć hektarów

Spacerowicze z pewnością dostrzegli, że zdemontowano przęsło parkowego ogrodzenia, które doczeka się renowacji. I w tym przypadku zielone światło musi dać konserwator. - Trwają roboty konserwatorskie i restauratorskie przy obiektach małej architektury - mówi Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. - Wykonawca uzgadnia ich zakres z konserwatorem zabytków. W przyszłym tygodniu, zgodnie z wytycznymi dendrologów, rozpocznie się wycinka chorych i obumarłych drzew, które mogłyby zagrażać gościom parku. Zastąpią je nowe drzewa. Konieczne jest też przeprowadzenie badań archeologicznych. Teren został częściowo wygrodzony, wykonawca akceptuje i zamawia materiały do wbudowania.

Rewitalizacja parku obejmuje dziewięć hektarów powierzchni, łącznie z historycznym płotem, schodami i tarasami wokół grobowca Beuchelta.

Zgodnie z sugestiami mieszkańców, Park Tysiąclecia zachowa historyczny charakter. - Będzie tu panować podobny klimat jak w Parku Książęcym w Zatoniu, widzę porównywalny potencjał - mówił w „Łączniku” prezydent Janusz Kubicki.

Lipowe aleje będą uzupełnione dwiema odmianami - srebrzystą i drobnolistną. Oczy mieszkańców mają cieszyć nowe choiny kanadyjskie. Pojawią się też magnolie, wiśnie japońskie i katalpy.

 

Tężnia dla zdrowia

W sąsiedztwie istniejącego skateparku stanie tężnia solankowa, działająca jak ogromny filtr. Powietrze, które będziemy w niej wdychać, będzie mocno nawilżone i pozbawione szkodliwych substancji. Taki solny aerozol pomaga np. regulować pracę układu oddechowego, przynosi ulgę osobom, które mają problem z astmą, alergią oddechową, pracują wiele godzin przed komputerem i w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Atrakcją Parku Tysiąclecia będzie też strefa sensoryczna, która ma pobudzić wszystkie zmysły. Gości przyciągnąć mają jadalne rośliny - maliny, poziomki i idealny do sałatek ogórecznik oraz zioła - mięta, majeranek, tymianek i szałwia.

Ścieżki i place będą w piaskowym kolorze. W parku znajdziemy odnowione historyczne zdroje, ławeczki, leżaki i szumiącą fontannę z kulą. Stanie tu też automatyczna toaleta kontenerowa. Koniec prac zaplanowano w październiku 2023 r.

 

 

(rk) - łz
grudzień 01, 2023

Rodzinna tradycja kwitnie od czterech dekad

Na ich przykładzie można tłumaczyć sens przysłowia „bez pracy nie…
grudzień 01, 2023

O pedagogice dziecka i jakości edukacji

Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej UZ po raz czwarty zaprosił…
grudzień 01, 2023

Mały autobus na nowej trasie

Trzy minibusy marki Karsan są już w mieście. Mają wyjechać…
grudzień 01, 2023

Skarpetki uczą tolerancji

Maluchy z „Rozśpiewanego Przedszkola” nr 34 miały okazję, jako pierwsze…
grudzień 01, 2023

W niedzielę spacer do Nietkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (3.12) na pieszą wycieczkę…

Światełka na zielonogórskim deptaku zapalone! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Jak myślicie ile można iść spacerkiem z pl. Bohaterów pod ratusz? 10 minut? Kwadrans? W…

Kraj z dykty? [FELIETON]

Kiedy minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że Polska to kraj z dykty (użył słów ostrzejszych), wielu…

„Baśniowe Zatonie” zachwyca światełkami [ZDJĘCIA / WIDEO]

Powiedzieć, że w Zatoniu pojawił się dziki tłum zielonogórzan, to… nic nie powiedzieć. Więcej ludzi…

Rozświetlamy miasto! [ZDJĘCIA / HARMONOGRAM / MAPKA]

W świątecznym oświetleniu miasta wielkie zmiany! Nowa oprawa fontanny na pl. Bohaterów, ozdoby i girlandy…

Mikołaj na żużlu, renifery, choinki i upominki. Cudowne dekoracje na deptaku! [ZDJĘCIA]

Mikołaj na motorze żużlowym i renifer, który kopytami otwiera świąteczne prezenty, takie świąteczne dekoracje już…

Wystawa „Grudniowe Anioły” i rozświetlenie Parku Iluminacji w Zatoniu!

„Grudniowe Anioły” – tak nazywa się wystawa, którą dziś popołudniu będzie można oglądać w oranżerii…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.